Yazın Erken Gelip Geç Gittiği Yer: Bodrum

Ege’nin meşhur çocuğu, tatillerin vazgeçilmesi… Tilkinin dönüp dolaşıp gideceği yer kürkçü dükkanıysa, bizim de yaz tatillerinde dönüp dolaşıp gideceğimiz yer Bodrum’dur. Bir ekonomik uçak bileti, bir bavul ve onlarca planla gidilir, sayısız anılarla dönülür. Yaz mevsimini ne kadar uzun yaşıyorsa, gece hayatını da o kadar uzun tutar. Sabah içimizi ısıtan güneş ortadan kaybolduğunda, bu sefer Bodrum’un gece hayatı karşılar bizi. Her kasabasının kendine has bir havası, özel bir ziyaretçi kitlesi vardır. Bodrum’da gezilecek yerler, bu zenginlikler ile çeşitlenir ve unutulmaz hatıralara yer açar.

Gümüşlük

gümüşlük
Bir kısmı yer üstünde, bir kısmı da denizin altında yer alan Myndos Antik kenti kalıntıları civarına kurulmuş Gümüşlük, sadece mis gibi bir denize sahip olmakla kalmıyor aynı zamanda gün batımı manzarasının da en etkileyici hallerini sunuyor. Denizin üzerinde yürüyormuş hissi veren taşların üstünden geçerek varılan Tavşan Adası ise Gümüşlük’ün misafirlerine sunduğu küçük bir armağanı.

Torba
Bodrum’a daha önce gitmiş çoğu insanın ıskaladığı bir nokta. Bodrum’da görülmesi gereken yerler arasında ismi çok fazla anılmasa da, hem merkeze yakınlığı hem de sessiz sakin duruşuyla, kalabalıktan biraz uzaklaşıp kafa dinlemek isteyenler için ideal.

Yalıkavak

Yalıkavak

Müdavimleri Yalıkavak’ın sahilini dillerinden düşüremezler. Haklılar da, çünkü buranın sahilindeki canlılığı başka yerlerde bulmak zor. Apart otelleri ve pansiyonları sayesinde hesaplı bir Bodrum tatili için de uygun bir yer.

Turgut Reis
İsmini bu bölgede doğan Amiral Turgut Reis’ten alan belde, Bodrum’un en kalabalık yerlerinden biri. Cazibesini her geçen gün arttıran Turgut Reis, D-Marin sayesinde son yıllarda popülerliğine yeni bir sebep daha katmış. Bodrum’a gidip de Turgut Reis’i baştan aşağı gezmemek olmaz.

Karaada

karaada

Adı kara, kendisi yeşil. Bodrum tatiliniz başladığında hemen Karaada’ya giden teknelerden birinde yerinizi ayırtın. Her tarafı saran çam ağaçlarının mis gibi kokusunu içinize çektikten sonra, meşhur mağaraya gidin ve şifalı bir çamur banyosunun keyfini çıkarın. Birkaç fotoğrafla gülümseten kareler yakalamayı da ihmal etmeyin.

Gümbet

gümbet
Güneş battığında, Bodrum’da gezilecek yerin adresi Gümbet olur. İster ilkbahar aylarında gidin, isterseniz yazın ortasında, Gümbet’in gece hayatı tüm canlılığıyla sizi kucaklar.

Karaincir
Sırf Karaincir’in 500 metre boyunca uzanan yumuşacık kumlu plajına sere serpe yatmak bile bir Bodrum uçak bileti almak için yeter. İsmi, bir zamanlar her tarafı kaplayan incir ağaçlarından gelse de, şimdilerde tatil tesisleri ve plaj boyunca sıralanmış restoranlarıyla göz dolduruyor.

Akyarlar

akyarlar
Eski Rum evlerini mi gezmek istersiniz, tertemiz denizin keyfini sürmek mi, Türkiye’nin en iyi kumsallarından biri olan Karakum Plajı’nda yürümek mi yoksa rüzgar sörfü yapmak mı istersiniz bilemiyoruz ama, Akyarlar’ın size sunacaklarının bir sınırı yok.

Bitez
Rüzgar sörfü tutkunları, sözümüz size! Yıl boyu süren Pegasus fırsatlarıyla ekonomik uçak bileti almanız için Akyarlar’dan sonra bir diğer sebebiniz de Bitez. Çökertme türküsünde geçen Bitez Yalısı ise bu beldenin mutlaka görülmesi gereken bir noktası. Es geçmemek gerek.