Uzun Akdeniz Tatillerinin Adresi: Marsilya Gezi Noktaları

MÖ 600 yılına gidiyoruz. O zamanlar bir Yunan şehri olan Foça’nın sakinleri gemilerle açılıyorlar ve Marsilya kıyılarına gelip burada bir şehir kurmaya karar veriyorlar. Aradan bin yıllar geçiyor ve Avrupa’nın en eski şehirlerinden biri olan Marsilya’yı, popülerliğini gittikçe arttıran, denizi, doğası ve tarihiyle çarpıcı bir şehir olarak buluyoruz. Akdeniz’in hemen ısınan havası, bir ilkbahar tatili için yazın sıcaklarından bunalan gezginlere ferah bir nefes aldırıyor. Kampanyalı uçak biletleri ile Marsilya’ya gitmek bu kadar kolayken, neden yaza kadar bekleyelim ki?

marsilya 2

le Vieux Port
Marsilya’ya varır varmaz ilk uğramanız gereken yerlerden biridir Vieux Port. Denizden dönen balıkçıları izleyin, yelkenlileri uğurlayın ve gün batımının keyfini çıkarın. Limanda görecekleriniz Marsilya’nın küçük bir özetini sunacak size.

Notre Dame de la Garde

marsilya 3
Bu büyük ve görkemli kiliseden tüm Marsilya’ya bakın ve Marsilya’da gezilecek yerleri bir de tepeden görün. Eski zamanlarda balığa çıkacak olan balıkçılar, öncesinde bu kiliseye gidip kayıklarını kutsarlarmış. Şehrin en güzel manzarasını buradan göreceğinizi belirtelim.

Stade Velodrome
Futbol severler bu tarafa! Meşhur Olympique de Marseille’in maçlarını oynadığı stadı görmeden geçemezsiniz. Marsilya hayatının ayrılmaz bir parçası olan futbol, bu statta hayat buluyor. Bu yüzden Marsilyalılar için de oldukça önemli. Eğer stadın atmosferini canlı canlı solumak isterseniz hemen Vieux Port’a gidip L’OM mağazasından bir bilet edinin. Unutmayın, yaz gelmeden harekete geçmelisiniz. Pegasus ile ucuz Marsilya uçak biletini kapın, internetten biletlerinizi alın, formaları çekin ve tezahüratlara hazırlanın.

Château d’If
Monte Cristo Kontu ile meşhur olan ve 1524’de yapılan kale, 17. yüzyıla gelindiğinde hapishane olarak kullanılmaya başlanmış. Vieux Port’tan açılıp kısa bir vapur yolculuğuyla varabileceğiniz bir adada yer alıyor. Fantastik bir deneyim.

Jardin de la Colline Puget
Parklar ve bahçeler Marsilya’da görülmesi gereken yerler arasında ayrıcalıklı bir konuma sahiptir. Jardin de la Colline Puget ise yemyeşil atmosferinin yanında, içerisindeki tarihi binalarla da ekstra bir güzellik sergiler. Cours Pierre Puget’nin tepesine kadar çıkmayı göze alırsanız, sizi yine muhteşem bir Marsilya manzarasını beklediğini bilin.

Opéra Municipal

marsilya 4
18. yüzyılın ruhu Opera Municipal ile geri geliyor! Neo klasik tarzda dizayn edilen bu opera binası, Marsilya’nın en göz alıcı yapıları arasında. Bir opera izleme şansı yakalayamasanız bile, içerisindeki restorana lezzetli bir Fransız yemeği yemek için uğrayabilirsiniz.

Noailles
Noailles metro istasyonun çevresine dikkatli bakın. Burasının şehrin en ilginç yerlerden biri olduğunu hemen fark edeceksiniz. Biraz Hint, biraz Arap, biraz da Çin etkilerinin gözlemlendiği bu mahalle Marsilya’nın etnik zenginliğinin minik bir örneği.