barselonada-eglenen-genc-kadin

Türk Lirasının Değerli Olduğu Ülkeler

Türk lirasının değerli olduğu ülkeler, ekonomik bir yurt dışı tatilini mümkün kılıyor. Yurt dışı seyahatlerine çıkanlar bilir, kur farkından dolayı, bulunduğun ülkeye göre yeme içme masrafı bile çok tutabilir. Konaklama masraflarından bahsetmiyoruz bile! Tabii ilk kez yurt dışına çıkacaksan şu içeriğimize bir göz at deriz: İlk Kez Yurt Dışına Çıkacaklara Tavsiyeler

Türk lirasının değerli olduğu ülkeler listesinde önemli turistik yerler var. Mesela Tayland ya da Macaristan. Tayland doğal güzellikleriyle gezginleri kendine çekerken Macaristan da korunmuş mimariye sahip ülkeler arasında yer alıyor. Türk vatandaşlarından vize istemeyen Sırbistan, Ukrayna ve Moldova da para biriminin Türk lirasına göre daha düşük olduğu ülkeler arasında. Oldukça ekonomik! Türk lirasının değerli olduğu ülkeleri merak ediyorsan devamı aşağıda…

Sırbistan: Belgrad Yeter!

belgrad-sehir-manzarasi-ve-nehir

Türk lirasının değerli olduğu ülkeler listesinde Sırbistan ön sıralara oynuyor. 2019 itibari ile 1 Türk lirası yaklaşık 19 Sırbistan dinarına denk geliyor. Bu da 1000 TL’lik bir tatil bütçesinin orada 19.000 Sırp dinarına dönüşmesi demek.

Sırbistan hakkında, özellikle Belgrad özelinde çok konuştuk. Belgrad’in ne derece büyüleyici olduğunu öğrenmek istersen aşağıya birkaç tane link bırakıyoruz.

Kendinizi Asla Yabancı Hissetmeyeceğiniz Kent; Belgrad ve Gezilecek Noktaları

SEN NE GÜZELSİN BEYAZ ŞEHİR: BELGRAD! (Keyfigüzergah yazdı)

Sırbistan Uçak Bileti Ara

belgrad-ucak-bileti

Ukrayna: Karadeniz Kıyılarında Bir Güzel Ülke

chirstmas-donemi-kiev-ukrayna

Bazı ülkelerde Türk lirası daha değerli dedik. Mesela Ukrayna! 2019 itibari ile 1 Türk lirası yaklaşık 5,2 Ukrayna grivnası ediyor. Bu da bol paralı bir tatil anlamına geliyor. Üstelik Ukrayna’da görülecek ve yapılacak birçok şey var!

Ukrayna’ya gitmek için vizeye gerek yok. Sadece kimlikle buraya girebiliyorsun (yeni kimliğe sahip olman gerekiyor). Hemen Ukrayna tatili planlamak için harika bir bahane daha! Ukrayna ile ilgili içeriklerimizi aşağıya sıralıyoruz. Merak ettiğin şeyler varsa tıklarsın.

Ukrayna Gezi Rehberi

Ukrayna’nın İkinci Büyük Kenti Kharkiv

Ukrayna’ya Gideceklere Tavsiyeler: Doğasıyla İnsanıyla Ukrayna Gezi Rehberi

Dört Mevsim Gidilebilecek Şehir Lviv’de Görmeniz Gereken 10 Yer (yoldaolmak yazdı)

Ukrayna Uçak Bileti Ara

kiev-ucak-bileti

Tayland: Doğanın Hazinelerini Keşfet!

pileh-lagunu-tayland

Tayland hakkında ne denebilir? Dünyaca ünlü Phuket Adası ve başkent Bangkok desek yeterli gelir herhalde… Üstelik Tay mutfağı da pek ünlü. Tamamen farklı bir kültürde ve farklı bir coğrafyada tatil yapmak istersen, üstelik Türk lirasının değerli olduğu ülkeler arasında olsun diyorsan seçeneklerin arasında Tayland olmalı.

2019 itibari ile 1 TL yaklaşık 6.16 Tayland bahtına denk geliyor. Burada tatil yapmak ucuz, ama uzun mesafe nedeni ile hava yolu ulaşımı masraflı. Ekonomik bir yurt dışı seyahati düşünüyorsan başka rotaları da inceleyebilirsin.

Arjantin: Futbol ve Tango!

selfie-yapan-iki-genc-kadin

Konu ülkelerin para birimlerine gelince Arjantin pesosu da Türk lirasının gerisinde kalıyor. 2019 itibarıyla 1 TL yaklaşık 6,85 Arjantin pesosu ediyor. Futbolun ve tangonun ülkesini keşfetmek için bundan iyi bahane ne olabilir? Tabii ki aradaki uzun mesafeden dolayı yolculuk biraz masraflı. Yani 2019’da ucuz tatil rotası arıyorsan burası çok da sana göre değil. 2019’da Ucuz Tatil Yapmak İsteyenlere 10 Ekonomik Şehir Önerisi içeriğinden bu konuda ilham alabilirsin. Bir de aşağıya ucuz yurt dışı tatili yapmak için rehber bırakalım. Türk lirasının değerli olduğu ülkeler listemize Moldova ile devam ediyoruz.

Yurt Dışında Ucuz Tatil Yapmanın Püf Noktaları

Moldova: Gagavuz Türklerinin Vatanı

moldova-uzaktan-sehir-manzarasi

Sadece kimlikle girilebilen ülkelerden olan Moldova, yurt dışında en ucuza tatil yapılabilecek noktalar arasında yer alıyor. Yüz ölçümü olarak oldukça küçük olan bu ülke, Ukrayna ve Romanya’nın arasına konumlanmış. Avrupa sınırları içinde yer almasına rağmen Avrupa Birliği üyeliği bulunmayan Moldova, ekonomik açıdan da Avrupa ülkelerinin birçoğunun gerisinde. Türk lirası da burada oldukça değerli. 2019 itibarıyla bir Türk Lirası, 3,22 Moldova leyi ediyor. Yani 2000 TL’lik tatil bütçesi orada 6.44 ley edecek demek. Bu da birkaç günlüğüne keyifli bir tatil yapmak için yeterli…

Parkları ve gölleri ile yemyeşil bir ülke olan Moldova, aynı zamanda her ne kadar savaşlarda hasar görmüş olsa da korunmuş bir mimariye sahip. Moldova gece hayatı da pek renkli. Üstelik yeme içme mekanlarında olduğu gibi çok ucuz.

Endonezya: Işıklar İçinde Bir Ülke

jakartanin-gokdelenleri-endonezya

TL karşılığında neredeyse bir tomar para alabileceğin ülkeler hakkında ne biliyorsun? Evet, bazı ülkelerin para birimi TL karşısında o kadar değersiz ki 1 TL karşılığında binlerce birim alabiliyorsun. Mesela Endonezya. 2019 itibari ile 1 TL yaklaşık 2681 Endonezya rupisi yapıyor. Peki, burada ucuz tatil mümkün mü? Ülkeye ulaştıktan sonra mümkün. Oraya ulaşmak biraz masraflı olabilir, ama ülkede görülecek çok şey olduğu kesin.

Hindistan: Binlerce Tanrılı Ülke

hint-sarayinda-yuruyen-kadin

Bazı ülkeler vardır ki onları asla küçük bir paragrafa sığdıramazsınız! Mesela Hindistan… Dünyanın en kalabalık ikinci ülkesi olan Hindistan’da gezilecek ve görülecek yerler o kadar çok ki insan bu ülkede yıllarca seyahat edebilir. Şimdi, gelelim ana konumuza… 2019 itibarıyla 1 TL yaklaşık 13 Hindistan rupisi ediyor. Bu da 3000 TL tatil bütçesinin orada 39.000 Rupi etmesi anlamına geliyor.

Hindistan Gezi Rehberi

Hindistan’da Gezilecek Yerler

Hindistan Uçak Bileti Ara

delhi-ucak-bileti

Macaristan: Ucuz Avrupa Tatili İsteyenler Buraya

Türk lirasının değerli olduğu ülkeler: budapeste-sehir-manzarasi

Türk lirasının değerli olduğu ülkeleri gezerken Uzak Doğu’ya kadar gittik. Avrupa’ya geri dönüyor ve Macaristan’dan devam ediyoruz. Korunmuş Orta Çağ mimarisi ile Macaristan, imkanı olan herkesin en azından hayatında bir kez olsun görmesi gereken bir ülke. Macaristan’ın başkenti Budapeşte hakkında çok yazdık, aşağıya bırakıyoruz.

Bir Budapeşte Tatili, 6 Aktivite

Her Gezginin Hayran Kalacağı Budapeşte Köprüleri

2019 itibari ile 1 TL yaklaşık 52 Macar forinti ediyor. Avrupa’da ucuz bir tatil düşlüyorsan daha iyisini bulamazsın.

Türk Lirasının Değerli Olduğu Ülkeler Devam Ediyor: Makedonya

uskup-sehir-manzarasi-makedonya

Büyük İskender’in memleketi Makedonya, vizesiz ve ekonomik bir tatil yapmak isteyenlere hitap ediyor. Başkent Üsküp, göl şehri Ohrid, manastır şehri Bitola… “Makedonya hakkında ayrıntılı bilgi edineyim.” diyorsan Makedonya Gezi Rehberi’ni buraya bırakıyoruz.

2019 itibarıyla 1 TL, 10 Makedon dinarı yapıyor. Tatil bütçesini hesaplamak oldukça kolay olacak yani. Burada konaklama, yeme-içme ve ulaşım çok ucuz zaten. Ucuz uçak bileti araması yapmak için de flypgs.com’u kullanabilirsin. Biz aşağıya Makedonya uçak biletini bırakıyoruz.

Makedonya Uçak Bileti Ara

uskup-ucak-bileti

Bir cevap yazın