Sömestir Tatilinde Neler Yapsak, Nerelere Gitsek?

Sömestir tatilinde nereye gidilir? Canın nereye istiyorsa… Nasıl olsa ucuz uçak bileti her zaman elinin altında. Karlarda yuvarlanacağın beyaz bir tatil, biyoloji dersinde öğrendiklerini pekiştireceğin bir doğa macerası, belki de aile büyüklerini göreceğin bir memleket yolculuğu, hatta deniz ile güneşin tadını çıkartacağın bir sahil sefası!

Nasıl yani? Sömestir tatilinde denize girilir mi? Kışın gidilecek sıcak tatil yerlerini bilirsen gidilir. Bunların hepsinden bahsedeceğiz ama önce sömestirin ne olduğuna bir bakalım. Gerçekten de sömestir ne demek ve ne zamandır beri uygulanıyor?

Sömestir Nedir ve Bu Kelime Nereden Geliyor?

Latinceden birçok dile geçmiş bir kelime olan sömestir, 6 aylık zaman dilimini kapsayan bir kavram. Okulların yarıyıl tatili olduğu döneme de sömestir tatilinin denmesinin sebebi bu. Sömestir, Almancada semester, Fransızca ve İtalyancada da semestre olarak geçiyor. Sömestir tatili de yarıyıl tatili anlamına geliyor ve halk dilinde bazen “15 tatili” olarak söyleniyor. Tatil süresi iki hafta olduğu için de 15 tatili olarak da kullanılıyor.

Bembeyaz Tatil: Sömestir Tatilinde Kayak Yapmaya Gidilebilecek Yerler

Gerek yurt içinde gerekse yurt dışında muhteşem kayak rotaları bulunuyor. Şehri keşfederken bir yandan kayak keyfinin tadını çıkardığını düşün. “Biz hiç şehre inmeyelim. Doğanın tadını kayakla çıkaracağız.” deme gibi bir seçeneğin de var tabii. Her iki seçeneğe de cevap veren kayak merkezleri mevcut. Tercih senin. Bursa-Uludağ, ErzurumPalandökenKayseri-ErciyesKars-Sarıkamış, AntalyaSaklıkent bembeyaz örtülerin üzerinde özgür bir kayak deneyimi için seni bekliyor. Sömestirda kayak tatili için yurt dışına çıkmak istiyorsan AvusturyaKitzbuhelİsveçRiksgransen ya da FransaCourchevel rotalarına bakmalısın. Avrupa’nın en iyi kayak merkezlerinde mükemmel vakit geçirecek ve eğlenceli anılar biriktireceksin.

En İyi Sömestir Tatili Hediyesi: Avrupa Gezisi

Sömestirde nereye gidilir sorusuna verilecek en iyi cevaplarımızdan biri de Avrupa… Avrupa kesinlikle her mevsimde harika bir seyahat rotası! Evet, tüm Avrupa ama yanında çocuklar varsa bir durup düşünüyor insan değil mi? Düşünme. Avrupa’da çocukların hiç sıkılmayacağı etkinliklerle hem kendine hem de onlara muhteşem bir seyahat deneyimi hediye edebilirsin. ParisDisneylandLondraSherlock Holmes Müzesi her yaşa hitap eden eğlenceli noktalar. Bunların yanı sıra BerlinSealife Akvaryum ve Amsterdam’ın muhteşem hayvanat bahçesi Artis hakkı verilmesi gereken yerler. Artis gezisinde o kadar çok şey öğrenebilirsin ki! Örneğin Micropia bölümünde birçok olağanüstü mikrobu mikroskoplarla inceleme şansın var. Bu liste uzar. Avrupa’yı bir düşün deriz.

Kış Mevsiminde Denize Girmek bir Hayal Değil

Kış geleli çok olmadı ama deniz, kum ve güneşi özlemiş olabilirsin. Çocuklar da öyle. Kemiklerini ısıtmak için haritaya parmağını götür ve güneye doğru yol al. Dubai’ye vardın mı? Ya da Şarm El-Şeyh’e… Doha da olabilir. Bu rotalarda kışın ortasında sıcacık bir yaz tatili geçirebilirsiniz.

Kışın İçini Isıtacak Bir Termal Tatil

Çocuklarla termal fikri ilk bakışta çok iyi bir fikir gibi gelmeyebilir. Fakat şunun bilincinde olman yeterli: Türkiye’de ailenin tüm fertlerinin ilgisini çekecek aksiyonların bulunduğu birbirinden şahane termal otelleri mevcut. Tüm aile gidebileceğin termal otellerde, yılın yorgunluğunu atarken yeni döneme yenilenmiş bir zihinle gireceksin. Türkiye’de kendi turizmini yaratmış termal oteller, Roma İmparatorluğu döneminden beri bir şifa merkezi olarak kullanılıyorlar.

Türkiye’nin en iyi termal otellerini keşfetmek için nerelere gitmek lazım? Denizli-Karahayıt, İzmir-Barçova ve Ankara-Kızılcahamam arayışa başlamak için mükemmel rotalar.

Akıllı Çocuklara Özel Bonus Bölüm: Sömestir Tatilinde Nasıl Ders Çalışılır?

Okul hayatında başarıyı hedefliyor ve her zaman rakiplerinin önüne geçmek istiyorsan performansını her zaman yüksek tutman gerektiğinin farkındasındır. Başarılı notlara sahip olmanın en pratik yolu düzenli çalışmaktan ve tatillerde bile bilgilerini tazelemekten geçiyor.

  • Yarıyıl boyunca sürdürdüğün çalışma programını biraz esneterek tatil boyunca devam ettir.
  • Tatilde seyahate çıkacaksan gideceğin yerin kültürü ve tarihi konusunda mutlaka araştırma yap. Bu en güzel öğrenme yöntemlerinden biri, gezerek ders çalışmak.
  • Gittiğin yerin tabiatını da inceleyerek coğrafya ve biyoloji derslerinde öğrendiğin şeyleri pekiştirebilirsin.
  • Uyku programını bozman sana okullar açılınca bir zorluk olarak geri dönebilir. Uyku düzenini bozmamaya çalış ama asla kendini fazla zorlama. Tatildesin, rahatlamak hakkın!
  • İnsanlar öğrendiklerinin yaklaşık %60’ını bir günde unutuyor çünkü beynimiz böyle çalışmaya programlanmış. Beyin, gereksiz şeyleri eliyor ve bilinçaltına atıyor. Yani “gerçek hayatta bu şeyler ne işimize yarayacak” dediğin şeyleri zihnin zaten silecek. Bu yüzden notlarını en yüksek derecelerde tutmak için her gün bilgilerini tekrar etmeyi unutma.
  • Tatil aynı zamanda kötü notların için bir fırsat. Eksik olduğun noktaları araştırarak zayıf bulduğun bilgilerini yenileyebilirsin. Bunun için sana bir taktik vereceğiz. Örneğin matematik dersinde trigonometride kötü olduğunu düşünelim. Bu belki de sadece seninle değil, öğretmeninle de alakalıdır. Öğretmeninin anlatış tarzı senin anlama şeklinle uyum sağlamamıştır. Youtube’da trigonometriyi anlatan birçok uzman var. Hadi bakalım, bir de onları dene! Belki içlerinden biri senin çok daha kolay anlayabileceğin şekilde anlatıyordur.
  • Son olarak, çalışan her şey dinlenmek de zorunda. Bu tıpkı gündüz ve gece gibi… Kendini çok zorlama, tatildesin; eğlen, gez, dinlen, dans et, koş ve arkadaşlarınla vakit geçir ama öğrenmeyi hiçbir zaman bırakma.