Sırt Çantası, Uçak Bileti ve Çocukları ile Gezgin Anneler

Anneler, annelerimiz… Onlar bizim için önemli biz onlar için daha da önemliyiz. Mesela bazıları çocuklarına asla terli terli su içirmez. Masal okumadan uyutmayan da var, masallara inanmayanlar da. Bazıları harika pastalar yapar bazıları sulu yemeklerde efsanedir. Kiminin kuralları vardır disiplindir kimi kuralları yumuşatmada uzman. Her hafta parka götüreni de vardır evde seninle saatlerce oynayanı da.

Ama bazıları vardır ki şefkat, ilgi, duygusallık gibi ortak özellikleri dışında diğer annelerden biraz farklıdır.

Onlar çocuklarının eve geliş saatlerini beklemez, uzaklara gitmemeleri için tembih etmezler. Alırlar sırt çantalarını, onlarla birlikte gidilecek en uzak yerlere giderler. Ucuz uçak biletlerini alır almaz, kaygılarını geride bırakıp yolların hissettirdiği özgürlüğübebekleri ile birlikte yaşarlar. Çünkü onlar seyahatle büyüyen bir çocuğun sınırları olmayacağını bilen sınırsız annelerdir. İşte  seyahat ederek büyümekte olan miniklerin kahraman gezgin anneleri!

Karen Edwards

Karen Edwards, 31 yaşında genç bir anne. Bebeği Esme’yi dünyaya getirdikten sonra doğum iznini değerlendirmek istedi ve eşi ile birlikte bebeği daha 3 aylık bile değilken dünyayı gezmeye karar verdi. Bu karara İrlanda, Singapur, Avustralya, Endonezya, Malezya, Vietnam, Tayvan ve hatta Hong Kong ziyaretleri eşlik etti. İş yeri tarafından verilen tüm doğum parasını seyahatler için kullandı. Daha sonra seyahatler hiç son bulmadı. Tüm seyahat tecrübelerini Travel Mad Mum adını verdiği blogunda topladı. O artık tam anlamıyla dünyanın en gezgin annesiydi.

 

Karen seyahat finansmanları için harika çareler düşünmüş. İlk olarak arabasını satmış ve Londra’daki evini kiraya vermiş. Eşi ise bir süre Malezya’da peyzaj işiyle uğraşmış. Ayrıca uçuş milleri biriktirerek tam 2 bin pound tasarruf sağlamış.

https://www.instagram.com/p/BF6mmiLQxDp/?taken-by=travelmadmum

Karen, Esme’yi bu kadar küçükken böyle bir yolculuğa çıkardığı için hiç bir pişman değil. Çünkü onun bu yaşta yeni yerler, sahneler ve yeni kokular keşfettiğini düşünüyor. Onu düşündüren tek konu ise Esme’nin sosyalleşme adına diğer çocuklarla vakit geçirememiş olması.

https://www.instagram.com/p/BEjvz8pwxCz/?taken-by=travelmadmum

Önümüzdeki aylar için birçok uzun yol seyahatlerinin, deniz yolculuklarının, molaların, kamp gezi planlarının olduğunu söyleyen Karen, bebeği ile dünyayı gezmeye devam edecek.

https://www.instagram.com/p/BF34GwoQxOb/?taken-by=travelmadmum

Keryn Washington

Keryn Washington, 2008 yılında ilk oğlu Dek henüz 7 haftalıkken başlamış seyahatlere. Bugün iki oğlu ile birlikte maceraya devam eden Keryn, dünyayı gezerken açtığı blog ile birlikte tüm kadınlara sınır tanımadan keşfetme cesareti vermeyi ve çocukla tatilin zor olmadığını göstermeyi amaçlıyor.

https://www.instagram.com/p/BDW38qaAEyM/?taken-by=walkingontravels

İlk önceleri eşi ile birlikte her sene bir ülkeyi gezecekleri konusunda anlaştıklarını söyleyen Keryn sözünde duramamış ve minik bebeği ile 1 yılda tam 4 ülkeyi ziyaret etmiş.

https://www.instagram.com/p/3FB2TnAEz4/?taken-by=walkingontravels

Bir şirkette yönetici olarak çalışan Keryn, bu kararı ile bir hayli eleştirilmiş. Bebekle ilgilenen yönetici bir annenin bu iş için enerjisi olmayacağını düşünmüşler. Keryn onlara hak vermiş ve işinden istifa etmiş. Gezgin anne şuan dışarıdan yazıları ve haberleri ile medya dünyasına destek veren freelance bir gazeteci-yazar.

https://www.instagram.com/p/2D1Ic-AEwL/?taken-by=walkingontravels

Çocuklarını seyahatlerde büyüttüğünü söyleyen Keryn, onlarla harika paylaşımlar yaptığını ve seyahatlerin hayata bakış açısını zenginleştirdiğini düşünüyor.

https://www.instagram.com/p/2lUcFWgE28/?taken-by=walkingontravels

Annelerin çocukları ile hayal ettikleri tatili gerçekleştirmesi için onları desteklerken yazılarında ve kendi blogunda bu konuyu sık sık dile getiriyor. Kerny tabi ki seyahatlerine devam edecek ve diğer annelere cesaret verecek.

Tina Loiuse

Lüks moda markaları için ürün geliştirme danışmanı olan Tina Loiuse, oğlu ile birlikte dünyayı dolaşıyor. Tecrübelerini ise Single Mum Travels isimli blogtan paylaşıyor. Tina, oğlu ile birlikte çıktığı ziyaretlerde genellikle egzotik rotaları tercih ediyor. Yazılarında ise tüm ebeveynlerin bunu yapabileceğine ve bu durumun güvenli bir şey olduğuna değiniyor.

Tina, oğlu ile birlikte Peru’ya bile gitmiş. Çünkü maceralı rotaları daha çok seviyor.

https://www.instagram.com/p/-lk6U0hYTH/?taken-by=singlemumtravels

Macerayı tek seven o değil. Annesi ile birlikte dünyayı dolaşan Joshie de öyle.

http://i0.wp.com/singlemumtravels.com/wp-content/uploads/2016/03/20130408_111957-e1459171365443.jpg

Tina: “Keşfetmek için güzel bir gezegen var” deyip tüm anneleri bu maceraya çağırıyor.

Hande Çilek

Hande Çilek kızı Ela doğmadan önce de sıkı bir gezgindi. Eşi ile birlikte egzotik yerleri gezmeyi ve bu yerler hakkında yazı yazmayı seviyordu. Hamile olması ve kızının doğması bu aşkı sekteye uğratmadı. Ela henüz 3 aylıkken seyahatlere devam edildi. İlk olarak seyahat için nispeten yakın rotaları seçtiler, fakat Ela büyüdükçe tüm dünya ülkeleri onların oldu.

https://www.instagram.com/p/2flDPCR8-x/?taken-by=gumuspusula

Özgür ruhlu bir gezginin çocuk sahibi olmasının kendisine bir engel olmayacağını  söyleyen Hande, “Çocukla nereye gidilir?” diye sormadan kızı ile birlikte tam 17 ülkeyi ziyaret etmiş.

https://www.instagram.com/p/5eNRMZx82t/?taken-by=gumuspusula

Bu geziler sayesinde Ela da farklı tecrübeler yaşıyor.

https://www.instagram.com/p/BAOvDgrx8_y/?taken-by=gumuspusula

Gezgin anneler için bir rehber niteliğinde olan Gümüş Pusula ismindeki web sitelerinde, seyahat tecrübeleri ve çocuklu annelerin çok işine yarayacak notlar da bulunuyor.

https://www.instagram.com/p/-Ggj7KR80E/?taken-by=gumuspusula