Sırt Çantanızı Hazır Tutun, Bu Şehirler Bir Harika!

Bu sene yüzünü göstermek için epey nazlansa da bahar sonunda geldi! Kendinizi parklara atmanın; aşık olmanın, eğlenmenin ve gezmenin kaçılmaz olduğu bahar gelince, yaz tatili planları da gündeme alınır. Ama şunu asla unutmayın: Yaz tatili, 1-2 haftalık yıllık izinlere sıkışmış telaşlı yolculuklardan fazlasıdır. Hafta sonlarınızı önceden planlayarak, ucuz uçak bileti fırsatlarıyla şahane geziler yapabilir; sıcak günlerin hüküm sürdüğü 5 aylık dönemin tadını doyasıya çıkarabilirsiniz!

Kopenhag

Bu yaz, bir parça daha serin ve farklı bir yer görmek isterseniz rotanızı doğruca Kopenhag’a çevirin! Kuzey ülkelerinin kendine has estetik güzelliğini ve huzur veren atmosferini bulabileceğiniz Kopenhag’da onlarca farklı bira ve çikolata çeşidinin yanında, her zevke hitap eden sokak festivalleri ve müzikal etkinliklere rastlayabilirsiniz. Şehrin her yerinde hizmet veren ‘’city bike’’ adlı ücretsiz bisikletlerle bu masalsı şehri rahatça gezebilirsiniz.

kopenhag

Marsilya

Côte d’Azur bölgesinin başkenti, Fransa’nın en önemli limanı Marsilya, kültürler arası etkileşimin had safhada olduğu, samimi bir Akdeniz kasabası. Marsilya’ya gittiğinizde, Akdeniz’in en iyi gün batımı manzarasını izlemek için Notre Dame de la Garde Katedrali’ne çıkabilir, Panier mahallesindeki lokal Fransız usulü fırınlardan mis kokulu ekmek ve kurabiyeler alabilirsiniz. Corniche’de denize karşı içeceklerinizi yudumlayabilir ve eğer vaktiniz varsa trenle Montpellier ve Aix-an Provance gibi komşu şehirleri de ziyaret edebilirsiniz.

Marsilya

Madrid

İspanya seyahati deyince aklınıza hemen Barcelona gelmesin! Sırt çantanızı kapıp hiç uyumayan bir kentin yolunu tutmak isterseniz istikamet Madrid! Rengarenk bir auraya sahip olan Madrid’e iyice dinlenmiş olarak gitmenizde fayda var. Çünkü gündüzleri Madrid Plaza Mayor meydanındaki büyüleyici binaları; dünyaca ünlü müzeleri Prado ve Reina Sofia’yı gezmek; geceleri ise Madrid’in ultra renkli gece hayatına dalmak isteyeceksiniz! Son olarak şehrin bohem yüzü Lavapies bölgesine giderek Pedro Almodovar filmlerinde gibi hissedin, Madrid’i daha da çok seveceksiniz!

Madrid

Berlin

Bu yaz kendinize bir güzellik yapın ve son yılların en trendy kenti Berlin’i programınıza ekleyin. Avrupa’nın ve dünyanın her yerinden gençlerin akın ettiği Berlin kelimenin tam anlamıyla ‘’hikayelerle dolu’’ bir şehir. Henüz 25 yıl öncesine kadar ortasından geçen duvarla ikiye ayrılan ve özgürlüğü kısıtlı yaşayan Berlin, bugün çalkantılı geçmişine inat özgürlük ve dışavurumculuğun merkezi gibi! Doğu Berlin’de kalan Mitte bölgesini ziyaret edip, onlarca modern sanat galerisini ve hip kafeleri gezmeden kentten ayrılmayın!

berlin (2)