Roma’da Turist Gibi Takılmamanı Sağlayacak Taktikler

Roma; Colosseum, Sistina Şapeli ve Panteon gibi anında fark edilebilecek birçok cazibe merkezine ev sahipliği yapar. Buralara mutlaka uğramalısın. Bu bölgelerin büyüsünü keşfettikten sonra, Roma’nın bunlardan ibaret olmadığını düşünüyorsan gayet haklısın. Roma’da bir gezginin keşfedeceği harika ayrıntılar var. Birkaçından bahsedelim, Roma ucuz uçak bileti aldıktan sonra bu ayrıntılar gezi planını yapmana yardımcı olabilir.

Baykuşları Evinde Ziyaret Et

Roma’da seni gerçeküstü bir villa bekliyor. Bu villa tabii ki turistlere açık bir müze görevi görmüyor ve genelde yerliler tarafından biliniyor. Hatta bazı yerliler diyelim. Bu villada sadece insanlar değil, baykuşlar da yaşıyor. Ürkütücü bir villa hayal ettin değil mi? Aksine burası oldukça sıcak ve sevimli. Baykuşlar için yapılmış evleri ve içindeki baykuşları mutlaka ziyaret etmelisin.

Ostiense’de Sokak Sanatı

Roma’nın güneyinde bulunan Ostiense, şehrin işçi sınıfının yaşadığı, endüstriyel geçmişi sağlam olan bir yer. Son yıllarda popüler restoran ve barların açılmasının yanı sıra burada sokak sanatı da çok gelişti. Grafiti kaplı duvarlardan en iyisi, ‘Ünlüler Dünyası’. Rengarenk olan bu duvarda gerçek sanatın hiç beklenmedik bir sokakta da karşımıza çıkacağını görebilirsin.

Coppede Mahallesi

Tıpkı baykuş evi gibi ilginç mimariye sahip yapılardan oluşan gizemli bir mahalle burası. Coppede Mahallesi’nden bahsediyoruz. Sanki İspanyol mimar Gaudi buraya uğramış gibi sürrealist bir havaya sahip bu mahallenin sokakları da çok ilginç. Kabartma heykeller, işlemeli sütunlar ilginç balkonlarıyla bu mahalle, hayatında gördüğün en ilginç bölgelerden biri olabilir.

MAXXI’de Modern Sanat

2010 yılında açılan 21. Yüzyıl Sanatları Ulusal Müzesi adı altında sergilenen bu koleksiyonda günümüzün en iyi eserlerini görebilirsin. MAXXI’de bulunan bu eser, Zaha Hadid başta olmak üzere pek çok ünlü sanatçının mimari eserleri üzerinde yoğunlaşıyor. Sanatın en modern halini keşfetmek için burası sana sunulan en iyi mekân.

İlginç Eserler Kilisesi

Cosmedin’deki Santa Maria Kilisesi kesinlikle ilginç hatta biraz da ürkütücü eserleri barındırmasıyla ünlü. Boccà della Verita, St Valentine’in kafatası bizce en görülesi şeyler. St Valentine’in kafatası çiçeklerle süslenmiş ve her yol 14 Şubat’ta onun için geçit törenleri düzenleniyor. Harika mozaiklerin de bulunduğu bu müzeye mutlaka uğramalısın.