Paris Seyahat Planlarını Farklılaştıracak 7 Sıra Dışı Öneri

Paris seyahat planları denilince konuşacak o kadar çok şey var ki! Avrupa’nın kültürel ve sanatsal merkezlerinden Paris, sinemadan edebiyata kadar birçok sanat alanında yeni ufuklar getirerek insan medeniyetini her dönem geliştiren bir şehir. Doğal olarak Paris gezisi de hayata bakış açısını geliştirmeyi hedefleyen her gezginin önüne koyması gereken bir hedef. Dünyanın en çok ziyaret edilen şehirlerinden Paris, aynı zamanda Türklerin de en çok tercih ettiği yurt dışı rotalarından biri. Paris, insanı kendine aşık ediyor ve her yeni ziyarette, insana farklı bir yönünü gösteriyor.

Paris Gezisi için Alternatif Fikirlere Başlamadan Önce…

Paris manzaraları

Paris seyahat planları yapmaya başlayınca insanın aklına ilk olarak uçak bileti geliyor. Şehre rağbet çok olunca Paris’e uçak bileti bulmak da bazen zorlaşıyor. Pegasus tarifelerinde her dönem ucuz Paris uçak bileti bulabilirsin. Türkiye’nin birçok noktasından Paris uçuşları düzenleyen Pegasus ile keyifli ve hızlı bir şekilde Paris’e varıp şehrin gizemlerini keşfetmeye başlayabilirsin.

#1 Eyfel Kulesi’ni Sıra Dışı Bir Yerden İzle

Paris Eyfel Kulesi

Paris’in en sıradan etkinliği, Eyfel Kulesi’ne çıkmak. O kadar sıradan ki artık birçok turist, Paris seyahat planları hazırlarken ilk sıraya bu etkinliği koyuyor. Eyfel Kulesi, nefis Paris manzaraları sunsa da doğal olarak Eyfel Kulesi’ni buradan göremiyorsunuz. Yani Paris’in en önemli simgesi, manzarada eksik!

Paris seyahat planları listene Montparnasse Gökdeleni ziyaretini eklersen Eyfel Kulesi’ni tam merkeze alan Paris manzaralarının tadını çıkartabilirsin. Bünyesinde alışveriş merkezi barındıran bu gökdelenin 56. katı, seyir keyfine dalmak isteyen gezginlere ayrılmış. Montparnasse’yi ziyaret etmek için bilet alman gerekecek. Güncel bilgilere ulaşmak için Montparnasse turu sayfasına bakmanı öneriyoruz.

#2 Paris’in İlginç Müzelerini Keşfet

Paris müzeleri

Kaynak

Louvre ve Orsay müzelerini herkes ziyaret eder. Paris’in birbirinden ilginç diğer müzeleri, Paris seyahat planlarında unutulur çoğu zaman! Örneğin endüstri ve bilim alanında inanılmaz eserlerin sergilendiği, Ulusal Sanat ve Endüstri Konservatuvarı tarafından kurulmuş Musée des Arts et Metiers. Mimarlık ve mühendislikle ilgili gezginlerin bu müzeyi kesinlikle kaçırmaması gerekiyor.

Paris Metrosu

Kaynak

Bu müzeyi ziyaret edeceklerin, 11 numaralı metroyu kullanarak müzeye ulaşmasını öneriyoruz. Steampunk hayranları buraya bayılacak! Tüm dünyadan eski kültürlere ait objelerin sergilendiği Jacques Chirac quai Branly Müzesi (Musée du quai Branly-Jacques Chirac) de bir seçenek olabilir. Aklında bulunsun.

Paris’in pek bilinmeyen noktaları isimli bir içerik yazmıştık daha önce. Buraya bıraktık.

#3 Louvre Müze’sinde Gece Turuna Çık

Louvre Cam Piramidi

Dünyanın en ünlü müzelerinden biri olan Louvre’a gece turu da düzenlendiğini biliyor muydun? Çoğu gezgin, Paris seyahat planları listesine Louvre Müzesi’ni ekler ve orayı gündüz ziyaret eder. Halbuki Louvre Müzesi, gündüz çok kalabalık olur! Daha sakin ve çeşitli ikramların bulunduğu bir Louvre Müzesi gezisine katılmak istersen Louvre gece turları hakkında küçük bir araştırma yap deriz.

Paris’te Parisli gibi davranmak istiyorsan Louvre gece turuna çıkmayı düşünebilirsin. Ayrıntılar için bu konuyu irdelediğimiz içeriğimize bekleriz.

#4 Paris’in Sıra Dışı Mezarlıklarını Gez

Paris şehir mezarlıkları

Sanat, kültür ve eğlence şehri Paris, aynı zamanda bir mezarlıklar şehri! Paris mezarlıkları, rengarenk çiçek bahçeli ve sanat eseri gibi görünen mezar taşlarıyla bu mekanlara olan negatif bakış açısını değiştirecek güzellikte. Peyzaj mimarisiyle büyüleyen Paris mezarlıkları arasında sana önerimiz Pere Lachaise Mezarlığı (Cimetiére du Pére Lachaise). Oscar Wilde, Jim Morrison, Balzac, Moliére, Chopin ve Rossini gibi dünyanın en ünlü sanatçılarının mezarlarını ziyaret edebileceğin Pere Lachaise Mezarlığı, Paris seyahat planları için düşünebilecek en eğlenceli ve sıra dışı rotalardan biri. 44 hektarlık dev bir alana kurulu bu mezarlıkta, aynı zamanda bir açık hava müzesi de bulunuyor. Pere Lachaise Mezarlığı ulaşımı için 2 ya da 3 numaralı metroyu kullanabilirsin. Durağın ismi, mezarlıkla aynı.

#5 Paris Göklerinde Balonla Dolaş

Uçan balon gezisi

Paris’te gezip görülecek çok şey var. Hepsine önce yukarıdan şöyle bir kuş bakışı göz atmak istemez misin? Dünyanın en büyük sıcak hava balonu olmakla övünen Paris Generali, 150 metre yukarıdan Paris manzaraları seyrine dalma imkanı sunuyor. Paris’te yapılacak sıra dışı şeylerin ilk üçünde olamaz belki ama Paris seyahat planları arasında dahil edilebilir. Paris balon turu detayları için resmi iletişim sayfasını da buraya koyduk.

#6 Paris’te Sıra Dışı Bir Alışveriş Turuna Çık

Paris'ye nerede alışveriş yapılır?

Paris’te alışveriş yapmak çok sıradan, çünkü buraya gelen turistlerin ilk aktivitelerinden biri bu oluyor. Önce sıradanını yapalım, sonra sıra dışı olanına geçeriz diyorsan Paris’te yaz alışverişi konulu içeriğimize bir göz atıp buraya tekrar dönebilirsin. Paris’ten sıra dışı ne alınabilir? Aslında bu biraz senin yaratıcılığa bağlı, çünkü Paris alışveriş dünyası sınırsız çeşitlilik sunuyor. Biraz ilham ver bana dersin diye buraya birkaç fikir bırakıyoruz.

Astier de Villate Tabakları 

Astier De Villate

Kaynak

Hem şık hem de sıra dışı. Bu tabaklar için gitmen gereken yerin adresi Rué Saint-Honore, numara 17. Astier de Villate, Paris’te sıra dışı bir alışveriş deneyimi için mükemmel.

El Yapımı Ahşap Yapboz 

Yapboz hobisi olan arkadaşların bu hediyeye bayılacak. El yapımı olan ahşap yapbozlar, yapması kadar bakması da keyifli hobi eşyalarından. Avenue Emile Zola, 97 numaraya gidersen Puzzles et-Jeux tabelasını göreceksin. Yapbozlar orada.

Bouffadou 

Bouffadau ne demek?

Kaynak

Boufodo? Boufodü? Bovfadü? Bu da nedir diyenler için hemen söyleyelim: Kendisi ateşi harlamaya yardımcı olan ahşap bir obje. Izgaracılar konuya aşinadır, ateşe yön vermek için üflemek gerekir. Bouffadou, ateşi güçlü bir şekilde üflemeye güvenli bir biçimde imkan verir. Bouffadou, mangalcı biri için inanılmaz bir hediye olur! Ayrıca hediye ettiğin arkadaşın sana bir mangal gecesi borçlanmış olur 🙂

Bouffadou satın almak için Nature Decouvertes isimli mağazaya gidebilirsin. Adresi Rue de l’Arrivée, 17.

#7 Paris’te Sıra Dışı Bir Şeyler Ye

Deniz kestanesi yenir mi?

Kaynak

Paris, tam bir gurme şehri. Burada inanılmaz bir yemek kültürü var ve insanlar restoranlarda saatler geçirebiliyor. Lezzetli etler, sebze yemekleriyle ve çıtır çıtır kruvasanların yanı sıra bir de Fransızların oldukça sıra dışı tarifleri var.

Salyangoz ve kurbağa bacağı, sıra dışı ama bilindik Fransız tariflerinden. Bunlardan başka “foie gras” adı verilen ve özel bir şekilde beslenilen kaz ve ördeklerden elde edilen ciğer tarifi var. Kimisi çok seviyor, kimisi hiç sevmiyor. Paris’te sıra dışı bir şey tatmak için iyi bir seçim.

Parisliler, tıpkı bizim gibi uykuluk, işkembe ve dana dili benzeri sakatat/et türevlerini yiyorlar. Kalifiye Paris restoranlarında bu tarifleri bulabilirsin.

Fransızlar, hareket eden her şeyi yiyebilir derler. Fransız menülerinde görebileceğin “oursins” tarifi bunu kanıtlar nitelikte. O nedir diye soracak olursan, kendisi deniz kestanesi olur.

Paris restoranlarından ne haber diyenleri, Parisli Gibi Hissettirecek Az Bilinen Paris Restoranları isimli içeriğimize alalım.

#BONUS: The Rocky Horror Picture Show

Paris kültürel etkinlikler

Kaynak

Fransız sineması ve tiyatrosu, kendi kültlerine sahip. Mesela 1970’li yılların kült komedi-korku filmi The Rocky Horror Picture Show, on yıllardır insanlar tarafından interaktif bir şekilde izlenen bir müzikal. İzleyicileri de oyuna katan tiyatro oyuncuları kimi zaman fazla cesur, kimi zaman fazla patavatsız… Studio Galande sayfasına bir bak istersen. Burada kesinlikle sıra dışı etkinlikler var.

 

Bir cevap yazın