• Ana Sayfa
  • Antalya
  • Bazen Soğuklardan Sıkılırsın: Kışın Türkiye’nin En Sıcak İlleri

Bazen Soğuklardan Sıkılırsın: Kışın Türkiye’nin En Sıcak İlleri

Soğuk havalardan hazzetmiyorsan kışın Türkiye’nin en sıcak illerini öğrenerek tatil planın için fikirler geliştirebilirsin. Üstelik kış tatili, yıl boyunca yapabileceğin en ucuza mal olacak kaçamak.

Yarı yıl tatili ya da yıllık izinde sıcak bir tatil yapmak için Türkiye’de  birçok seçeneğin var. Dört mevsimi ayrı güzel olan ülkemizde soğuk havalarda kaçacak bir yer bakınıyorsan ilk bakman gereken yer Akdeniz bölgesi.

Kışın Türkiye’nin En Sıcak Bölgesi Neresidir?

Kışın Türkiye’nin en sıcak bölgesi, Akdeniz’dir. Yıllık sıcaklık ortalamalarını incelediğimizde bu sonuca varıyoruz. Yani nereye gitmen gerektiği belli: Doğası ve yemekleriyle ünlü Akdeniz!

Türkiye’de Kışın En Sıcak Şehirler

Türkiye’de kışın nereye gidilir sorusuna sıcak bir yanıt arıyorsan düşünmen gereken ilk iki şehir Antalya ve Muğla. Kış dönemi boyunca diğer şehirlere oranla daha yüksek bir ortalamaya sahip olan bu iki şehir, dört mevsim boyunca devam eden bir turizm döngüsüne sahip. Daha geleneksel bir yerlerde tatilini geçirmek istersen Hatay, İskenderun’u düşünebilirsin. Türkiye’nin yıllık sıcaklık ortalamaları en yüksek şehirleri ise Meteoroloji Genel Müdürlüğü raporlarına göre Mersin, Antakya ve Adana.

Güle Güle Soğuk Havalar: Kış Tatili için Nereye Gidebilirim?

Tabii ki Antalya. Antalya’da şanslıysan ya da çok iddialıysan kışın denize bile girebilirsin. Havalar düşündüğünden soğuk seyretti diyelim, o zaman da Antalya’da keşfedebileceğin birçok tarihi eser ve ilginç yer var. Antalya’nın tarihi kentlerini keşfetmek için buraya tıklayabilirsin.

Alanya’da hava sıcaklığı kış boyunca 11-14 derece arasında değişiyor. Şişme mont, atkı ve bere üçlemesini görmek istemediğin bir tatil yapmak istiyorsan Alanya uçak biletini şimdiden rezerve etmeye ne dersin?

Kışın Sıcak Bir Tatil: Mersin

Yıllık sıcaklık ortalamalarına göre kış boyunca 10 derecenin üzerinde olan şehirlerden biri de Mersin. Tantuninin en hasını yiyebileceğin Mersin aynı zamanda oldukça eski bir şehir. Adam Kayalar, Yumuktepe Höyüğü ve Tarsus Müzesi tarihi bir yolculuk için; Mersin Marina ise şehrin modern çehresinde deniz kokusunu hissederek gezintiler yapmak isteyenler için bire bir.

Kışın Türkiye’de Gidilebilecek Sıcak Yerler: Bodrum’u Bir de Böyle Gör

Türkiye’de kış sıcaklık ortalaması en yüksek yerlerden biri Bodrum. 11-13 derece arasında değişen sıcaklığıyla üşütmeyen bir kışa sahip olan Bodrum, kış sezonunda başka bir çehreye bürünüyor. Bodrum’un meşhur beyaz evleriyle kaplanmış sokaklar, belki daha tenha ve daha soluk; ama kesinlikle daha romantik…

Uçak bileti fiyatlarını görmek için buraya tıklayabilirsin: Bodrum uçak bileti

 

2 Yorum

Bir cevap yazın