Kısacık Tatilini Dolu Dolu Geçirmenin 7 Yolu

Hayat bu, öyle bir an gelir seyahatini kısa tutmak zorunda kalır, sayılı günlerine planlar sıkıştırırsın. Bu sıkışıklığın nedeni iş yoğunluğu, anlayışsız patron, ekonomik dalgalanmalar olsa da moralini hiç bozma. Ucuz uçak biletlerini alıp birkaç güne sığdıracağın ve hayatında hiç unutmayacağın seyahatini dolu dolu değerlendirmenin yolları var. Hepsini anlatacağız, herkes buradaysa başlıyoruz…

Fazla Uzaklara Gitme

Eğer vaktin çok kısa ise başka kıtaları keşfetme hevesini biraz daha ertele. Uçak yolculuğu ile gidilebilecek, yakın ülkelerdeki seyahat fırsatlarını değerlendirmeyi dene. 5 günlük seyahatinin 2 gününü yollarda geçirmenin pek mantıklı olmadığını, yaptığın ilk değerlendirmede anlayacaksın. Uzak rotaları keşfetmek için daha çok fırsatın olacak. Acele etme.

Fazla Uzaklara Gitme

Merkezi Yerlerde Konakla

Bu madde, sadece kısa süreli tatillerde değil, her zaman avantajdır. Fakat kısacık tatillerinde otellerin merkezi konumları daha bir önlem kazanır. Kâr yaptığın ulaşım süreni, aktivitelerde zevkle kullanabilirsin. Bunun için hostel, pansiyon veya otel rezervasyonu yapmadan önce konaklama mekânının nerede olduğunu, gezeceğin yere ne kadar uzaklıkta bulunduğunu ve şehir içi ulaşım ağlarıyla ilişkisini muhakkak araştır.

Yapmak İstediğin Şeylere Öncelik Ver

Bir şehirde ne meşhursa onu mutlaka yap diyemeyeceğiz. Mesela müzelerden hoşlanmıyorsan, müze müze gezmeye gerek yok. Vaktin kısa, gideceğin yeri araştırırken seni en çok mutlu edecek aktiviteleri değerlendir. Tatil planlarında bu aktivitelere öncelik ver.  Vaktin kalırsa diğer rotaları da ziyaret edebilirsin.

yapmak istediklerine öncelik ver

Plan Yaparken Listeyi Çok Uzatma

Dolu dolu bir tatil geçireceğim diye koca şehrin her ayrıntısını plana işlemek, hem çok yorucu hem de oldukça verimsiz bir yol. Her yeri görmek istemenin verdiği heyecanı anlıyoruz fakat bu şekilde sadece pratikte gezmiş olursun. “Bir arkadaşa bakıp çıkacaktım” hızındaki turlarından geriye sadece yorgunluk kalacaktır. Bizden söylemesi.

Az Uyku Çok Hareket!

Gece çok geç yattın çünkü sabahın ilk ışıklarına kadar eğlendin. Fakat kısa tatilini verimlice geçirme hayali kuran bir seyahatçi için bu bir bahane değildir. Bu gezgin, dünyanın neresinde olursa olsun uyuyabileceğini bilir. Gerekli olan uyku ihtiyacını karşılar ve güne erken başlar. Uykunun en tatlı yerini seyahat dönüşüne saklar. Bizce haklı, sen de denemelisin.

Aşırı Doz Sosyal Medya Yasak!

Israrla gelen bildirimler, fotoğrafların altında izdiham yaratan yorumlar ve sık sık paylaşılan arkadaş fotoğrafları seni kışkırtmasın. Tatilinde akıllı telefonundan çok kendine zaman ayır. Bırak Merve zıplayarak poz versin, Emre Twitter’da aşk acısı çeksin. Seyahat dönüşü bunlarla tek tek ilgileneceksin. Sosyal medya olaylarını takip etmek için, çevrende bulunan güzellikleri kaçırmak istemezsin değil mi?

Sosyal Medya Yasak!

Sakin Ol

Seyahatlerde zaman çok çabuk geçer. Sen sen ol,  akrep ve yelkovanın yarışını telaşla izleme. Panik yok, sakin ol. Yapamadığın şeylere üzülmek yerine, gerçekleştirdiğin aktivitelerin güzelliğini yaşa.