• Ana Sayfa
  • Belgrad
  • Kendinizi Asla Yabancı Hissetmeyeceğiniz Kent; Belgrad ve Gezilecek Noktaları

Kendinizi Asla Yabancı Hissetmeyeceğiniz Kent; Belgrad ve Gezilecek Noktaları

 

Şimdiye kadar Belgrad’ı hep tarih kitaplarında duyduk. Fakat Osmanlı Devleti ile olan geçmişinden kaynaklı, potansiyel sınav sorusu olarak gördüğün bu kentin; anlatılanlardan çok daha fazlası olduğunu, kente ilk ayak bastığın anda anlayacaksınız. Belgrad uçak bileti de hazırsa, artık bu güzel şehri keşfetmeye gidebilirsin!

Belgrad… Yani Sırpça “Beyaz Şehir”… Sırbistan’ın başkenti olan bu kentin, enerjisi oldukça yüksek. Aslında tarihine bakıldığı zaman, yorgun bir şehir olması gerekir diye düşünülüyor. Çünkü burası, tarihi boyunca stratejik konumunun önemi nedeniyle işgal edilmiş. Tuna ve Sava nehirlerinin birleştiği noktada yer alması, burayı savaşlara alışkın bir kent yapıvermiş. Tarihini de güçlendirmiş aynı zamanda. Ancak Belgrad, düşündüğümüzün aksine kendini hiç yormamış. Öyle ki; Balkanların sakin havasını bu şehirde görmek mümkün değil. Belgrad’ın gezilecek noktaları kendine has özellikler taşıyor. Örneğin, Knez Mihailova Caddesi ve bu caddeye çok yakın Republic Square enerjisi yüksek yerler. Stari Grad, Savamala, ve Zemun bölgelerini ise kilise ve katedraller, anıtlar ve çeşmeler oluşturuyor.

Mimarlık Harikalarına Şahitlik Yapmak

Belgrad’ın en ünlü tarihi mekânı Kalemegdan Kalesi. Kalemegdan, Belgrad’ın en turistik bölgelerinden biri olma özelliğini taşıyor. Kalede Osmanlı etkilerini rahatça göreceksin. Bu kale sayesinde şehri tepeden izleme keyfine varabilir, çevresinde bulunan İstanbul Kapısı’nı, askeri müze, kilise ve saat kulesini gezerek, tarihi atmosferi doya doya içine çekebilirsin. Ayrıca Sava Katedrali’ni görmeden dönmemen gerekiyor. Bir mimarlık harikası olan bu katedral Belgrad’ın gözbebeği konumunda.

Sava Katedrali

Sava Katedrali, Belgrad.

Enerjisi Hiç Bitmeyen Şehir

Belgrad; tarihi mekânları, caddeleri ve sokaklarıyla 24 saat yaşayan bir şehir olarak karşına çıkacak. 24 saat diyoruz. Çünkü Belgrad’ın gece hayatı oldukça hareketli. Birbirinden şık ve eğlenceli bar, gece kulüpleri yılın her dönemi hizmette ve oldukça ucuz. Eğer Belgrad’a yaz aylarında gitmeyi düşünüyorsan, Sava ve Danube nehirlerinde yüzen club teknelerde de eğlenebilmen mümkün. Türkiye’ye vize muafiyeti bulunması nedeniyle birçok insan Belgrad’ı ziyaret diyor. Neredeyse tüm şehirde derdini anlatabileceğin kadar Türkçe bilen insan ile karşılaşacaksın. Gece kulüpleri ve barlar için de durum pek farklı değil. Öyle ki bazı barların Türkçe menüleri dahi bulunuyor. Belgrad’a vardığın gün önemli olabiliyor. Sırbistan’daki bazı şehirler sadece haftanın bazı günleri açık olabiliyor. Örneğin; The Tube gece kulübü perşembe, cuma ve cumartesi günleri açık oluyor. Bir diğer ünlü mekan olan Sound ise sadece yaz aylarında ve hafta sonu açık oluyor. Neredeyse haftanın her günü başka bir gece kulübü kapılarını ziyaretçilere açıyor. Her gün farklı bir konsept ile karşılaşacağını unutmamalısın.

Danube

Başkent Belgrad, Sırbistan.

Skadarlija’da Kafanada Cevapcici Yenir

Ayrıca bir müjdemiz daha var. Belgrad’ın yemekleri gerçekten çok ucuz. Skadarlija bölgesi akşam yemekleri için en uygun yer. Rengarenk çiçeklerle süslenmiş, Arnavut kaldırımlı, Balkan müzikleri ile çınlayan Skadarlija Caddesi’nde, birbirinden lezzetli yemekler yapan restoranlar bulunuyor. Bu restoranlarda (Sırplar bu restoranlara kafana diyor) sunulan yemekler, Türk insanının damak zevkine oldukça yakın. Sırp yöresel yemekleri, özellikle et sevenlerin afiyetle yiyebileceği bir tarza sahip. Kafanada Cevapcici adı verilen yöresel ızgara damak çatlatacak cinsten bir tada sahip.

Skadarlija

Kafanada, Cevapcici yemeği.

Samimi İnsanların Unutulmaz Kenti

Hayalinde nasıl canlandırırsan canlandır, bu kent seni her zaman şaşırtacaktır. Seni en çok şaşırtan şey ise insanların samimiyeti olacaktır. Belgrad insanı seyahat severlere oldukça alışık. Çünkü burası, son yıllarda turist akınına uğruyor. Her yardım istediğinde yanında biten bir Belgradlı görme ihtimalin ise oldukça fazla. Türkçe bilen çok sayıda esnaf olmasına rağmen; İngilizce bilginiz az olsa dahi birçok insanla sohbet edebilir ya da yardım isteyebilirsin. Hiç yabancılık çekmeden güvenle ve zevkle gezeceğin Belgrad, samimiyeti ile hep aklının bir köşesinde kalacak.

samimi belgrad

Belgrad, Sırbistan.