izmir-kent-manzarasi

İzmir’de Gezilecek Yerler I: Detaylı İzmir Gezi Rehberi

İzmir’de gezilecek yerler, şehrin en canlı bölgelerinden başlayarak tarihe tanıklık etmiş ve her yıl milyonlarca kişi tarafından ziyaret edilen kültürel bölgelere doğru uzanıyor. Şehrin alışveriş duraklarını, eğlence merkezlerini, gezilmesi gereken müzelerini ve mutlaka görülmesi gereken noktalarını keşfedeceğimiz İzmir turuna hazırsan başlayalım. Önce Türkiye’nin en büyük şehirlerinden İzmir’i tanımakla başlayalım.

İzmir Hakkında Bilgiler: Kadim ve Güçlü Bir Şehir

kordon-boyu-gece-gorunumu-izmir
 • İzmir, antik zamanlardan beri yerleşim merkezi olmuş. Bereketli toprakları ve ticareti mümkün kılan kıyıları ile bu şehir her zaman gücün simgesi konumundaymış.
 • Ilıman bir iklime sahip İzmir, ilkbahardan sonbaharın ortalarına kadar güzel havaların hüküm sürdüğü bir yer.
 • İzmir, eski adı Smyrna olan bir tarihi yer aynı zamanda. Burada yer alan ve antik dönemlerin en görkemli şehirlerinden Efes Antik Kenti, dünyanın her köşesinden tarih meraklısını kendine çekiyor.
 • 2017 bilgilerine göre İzmir nüfusu yaklaşık 4,2 milyon.
 • İzmir’de ulaşım olanakları oldukça gelişmiş. Birbirine bağlantılı metro, tren, otobüs ve vapur hatlarından oluşan toplu taşıma sistemi, her bölgeye pratik bir şekilde ulaşmanı sağlıyor.
 • İzmir aynı zamanda bir eğitim ve spor kenti. Dokuz Eylül Üniversitesi ve Ege Üniversitesi gibi köklü kurumlar şehre başarılı öğrencileri çekerken İzmir derbisi olarak anılan Göztepe ile Karşıyaka futbol kulüplerinin karşılaştığı zamanlarda şehir rakip renklere bürünüyor.

İzmir Nerede?

harita-uzerinde-izmir

11 rakımlı ve toplamda 12,007 km2’lik alana yayılmış İzmir, Ege Bölgesi’nde bulunuyor. Yunan adalarına yakınlığı sebebi ile aynı zamanda mavi turların bir durağı olan İzmir; Balıkesir, Aydın ve Manisa illeri ile komşu.

İzmir’e Nasıl Gidilir?

adnan-menderes-havalimani-izmir

İzmir’e Türkiye’nin her yerinden ulaşmanın en pratik yolu, hava yolu seyahati. Şehir devasa bir tesis olan Adnan Menderes Havalimanı’na sahip ve Pegasus da İzmir uçuşlarını bu havalimanı üzerinden gerçekleştiriyor.İ

İzmir’e Ne Zaman Gidilir?

gun-batimi-izmir

İzmir’in en güzel zamanları, mayıstan başlıyor, eylül ayının sonuna kadar devam ediyor. Şehir, en çok bu dönemde gezginleri kendine çekiyor olabilir; ama aslında şehrin her mevsimde ayrı bir güzelliği var. Güzel havaların tadını çıkarmak istiyorsan yaz ve bahar ayları senin ideal olur, Şirince gibi birbirinden güzel İzmir köylerinin kartpostalları andıran manzaralarını görmek istiyorsan kış sezonunda burayı ziyaret edebilirsin.

İzmir’de Görülmesi Gereken Yerler

İzmir’in en merkezi bölgesi Konak ve şehrin birçok tarihi-kültürel yapısı bu ilçede bulunuyor. Biz de İzmir’i keşfederken Konak’tan başlayacağız. Efes, Alaçatı ve Pergamon gibi şehrin başka ilçelerinde bulunan görülesi yerleri ise başka bir yazıya bırakıyoruz…

İzmir’in Merkezi: Konak

konak-meydani-izmir

İzmir şehir merkezinden bahsediyorsak Konak Meydanı hakkında konuşuyoruz demektir. İzmir’in tarihi yapılarının birçoğunun bulunduğu Konak, şehrin en eski noktalarından biri olarak İzmir’de gezilecek yerler listesinin birçok unsurunu içerisinde barındırıyor. İzmir’in en büyük ilçelerinden olan Konak’ta görülebilecek birçok şey var. Örneğin Saat Kulesi, Kızlarağası Hanı, Alsancak Garı, Borsa Binası, Pasaport İskelesi, Tarihi Havagazı Fabrikası… Konak’ta görülecek çok şey var! Aşağıya bir liste bırakıyoruz.

 • Yalı (Konak) Camii
 • Salepçioğlu Camii
 • Kültürpark
 • Eski Osmanlı Bankası Binası
 • Kemeraltı
 • TCDD Müzesi
 • Kordon
 • İzmir Atatürk Evi ve Müzesi
 • Tarihi Asansör
 • Kadifekale
 • Sevgi Yolu
 • Aziz Polikarp Kilisesi
 • İzmir Mask Müzesi
 • Radyo ve Televizyon Müzesi
 • Kadın Müzesi
 • Oyun ve Oyuncak Müzesi

İzmir’de en güzel yerlerden biri olarak görülen Kordon ile sanal gezimize devam edelim.

Manzaralar İçin Buraya: Kordon

kordon-alsancak-izmir

İzmir’de gezilecek yerler arasında en canlı bölge, Kordon Boyu ismi verilen sahil kesimidir. Kıyı boyunca uzanan caddede gün boyunca sohbet eden, kestiren, müzik yapan, dans eden insanlar ve lezzetli yiyecekler satan seyyar satıcılar görebilirsin. Cadde üzerinde ayrıca eğlence mekanları sıralanmış. Yani sahil kenarında keyifli bir gün ya da gece geçirmek isteyenler burada buluşuyor.

Ayrıca İzmir’in en iyi gün batımı manzarası noktalarından biri de burası. İster kendi başına ister sevdiklerinle denizin tuzlu kokusunu içine çekerek İzmir’i keşfetmek istiyorsan Kordonboyu’nda kesinlikle bir yürüyüşe çıkmanı tavsiye ediyoruz.

İzmir Doğal Yaşam Parkı: Doğaseverlerin Rotası

dogal-yasam-parki-izmir

Kaynak

Hayvanları ne kadar seviyorsun? İzmir’de gezilecek yerler arasında en doğa sever rota ile devam ediyoruz. Karşıyaka Vapur İskelesi yakınlarında bulunan perondan 777 numaralı otobüs ya da Çiğli Aktarma Merkezi durağından sefere başlayan 751 numaralı otobüsle İzmir’in en büyük doğa parklarından birine gidebilirsin. Eğitim ve etkinlikler  ile doğa bilinci aşılanan İzmir Doğal Yaşam Parkı’nda 130’dan fazla türde 1500 yabanıl canlı gözlenlenbiliyor. Üstelik bu canlılar, hayvanat bahçesi kafeslerinde değil, doğala uygun tasarlanmış yaşam alanlarında barınıyor. İçinde hayvan ve doğa sevgisi depreşti ise lemurlardan zebralara kadar birçok ilginç canlıyı görebileceğin İzmir Doğal Yaşam Parkı’na gidebilirsin.

İzmir Doğal Yaşam Parkı giriş ücreti; yetişkinler için 7, öğrenciler için 3 TL. Otopark ücretsiz. İçerideki büfelerden de uygun fiyatlarla yeme içme ihtiyacını karşılayabilirsin. Daha ne olsun. İzmir’e yolun düşerse ve vaktin genişse bir hafta sonu gezmesi için burayı bir düşün deriz.

Şehrin Kalbi: Alsancak

gun-batimi-alsancak-izmir

Kıbrıs Şehitleri Caddesi merkez olmak üzere İzmir’in nabzı burada atıyor. Neredeyse 24 saat boyunca kalabalık olan bu bölge, aynı zamanda İzmir eğlence duraklarının bir araya geldiği yer. İzmir otelleri arasında seçim yaparken her yere yakın bir mekan bakınıyorsan Alsancak çevresinde olması işini görür.

Bir Tarih Burada Yatıyor: İzmir Saat Kulesi

tarihi-saat-kulesi-izmir

İzmir Saat Kulesi, Konak Meydanı’nda yer alıyor ve şehrin sembollerinden biri. Osmanlı padişahlarından II. Abdülhamid’in tahta çıkmasının 25. yılı hatırına inşa edilen İzmir Saat Kulesi, sekizgen biçiminde dört katlı bir yapı olarak tasarlanmış. Kulenin saati, Alman İmparatoru II. Wilhelm tarafından hediye edilmiş. 1974 yılındaki depremde hasar gören saat, tam depremin olduğu saatte durarak (02:04) bir süre boyunca o gerilimli anları şehre hatırlatmış. Daha sonrasında ise tamir görmüş ve çalışır hale getirilmiş.

Alışveriş için İzmir’de Gezilecek Yerler: Kemeraltı Çarşısı

hisar-camii-izmir

İzmir’de alışveriş yapmak için gidilmesi gereken ilk yer, Kemeraltı Çarşısı. Konak ile Agora arasında kalan bölgeye Kemeraltı deniyor ve burada İzmir’in en güzel çarşısı, alışveriş tutkunlarını bekliyor. Eski zamanlardan kalma atmosferini korumuş bu çarşıda, tekstil ürünlerinden baharatçılara, han içerisindeki nostaljik dükkanlardan caddelere yayılmış modern mağazalara kadar birçok alışveriş noktası var.

Antik Dönemleri Ziyaret: Agora

agora-antik-kenti-izmir

İzmir’de merkezi bölgelerden çok uzaklaşmadan rotasını tarihi yerlere çevirmek isteyenler, Agora ismini not alsın. İzmir’de gezilecek yerler arasında en yaşlılarından biri, burası. Şehrin ortasında bir sit alan olarak korunan Agora Ören Yeri, eski zamanlarda bir toplantı merkezi imiş. Agora, zaten Antik Yunan dönemlerinden kalma, toplantı alanı anlamına gelen bir kelime. İzmirliler, binlerce yıllık tarihi bulunan Agora’yı bu vakte kadar özenle korumuş. Günümüzde burası bir turist bölgesi. İzmir gün batımı manzaralarının en güzellerinden birinie şahit olmak istiyorsan Agora’da otur ve şehrin üzerinden batan güneşi izle. Kesinlikle büyüleyici!

Dario Moreno Sokağı Manzaraları: İzmir Tarihi Asansör

tarihi-asansor-izmir

İzmir’de gezilecek yerler keşifleri yaparken Konak çevresinde dolaşmaya devam ediyoruz. Rotamızda Tarihi İzmir Asansörü var. Tarihi Asansör mü? Bir asansör ne kadar tarihi olabilir ki? 1907 yılında yapılmış ise olur. İzmir’de, aralarında yükseklik farkı olan Mithatpaşa Mahallesi ile Halil Rıfat Paşa Mahallesi’ni birbirine bağlayan Tarihi Asansör, Dario Moreno Sokağı’na bakıyor. İş adamı Nesim Levi tarafından yaptırılan bu asansör, ilk başta hidrolik sisteme sahipmiş, günümüzde ise elektrikle çalışıyor. Asansörü kullanacak olan gezginler, sözümüz size: Yukarıdaki kafe/restoranda sizi şahane İzmir manzaraları bekliyor.

Kültür Yolculuğu: İzmir Arkeoloji ve Etnografya Müzesi

Kaynak

İzmir’de gidilebilecek birçok müze var ve bu konu kesinlikle ayrı bir yazıyı hak ediyor. Biz şimdilik şehrin en dikkat çekici müzelerinden Arkeoloji ve Etnografya Müzesi’ni inceleyelim. 19. yy’de Neo-Klasik stilde inşa edilmiş bu yapı, iki bölümden oluşuyor: İzmir Arkeoloji Müzesi ve İzmir Etnografya Müzesi.

Efes Antik Kenti’nden getirilen taş bloklar kullanılarak Fransızlar ile ortak bir çalışma sonucunda inşa edilen müze, zengin koleksiyonu ile dikkat çekiyor. İzmir’in tarihi ve kültürü hakkında bilgi sahibi olabileceğin bu müze, İzmir gezisi esnasında en azından bir günü hak ediyor. Hatta tarihe ilgili duyuyorsan iki gün bile olabilir!

İzmir Kamp Alanları: Doğa Seni Çağırıyor 

izmir-kamp-alanlari

İzmir, şehir merkezindeki tarihi ve kültürel değerleriyle olduğu kadar civarındaki kamp alanlarıyla da hayli çekici bir yerleşim yeri. Merkezde bulunan güzelliklerden bahsettiğimize göre biraz da civarda bulunan kamp rotalarına bakalım. Doğaya doğru kaçamak yapmak istersen aklında bulunsun. 

1. Sazlıca Plaj Kampı

sazlica-plaj-kampi

Kaynak

Sazlıca plaj kamp yeri, Yeni Foça’da bulunuyor. Doğanın içinde bulunan bu güzide kamp alanı, deniz kenarındaki konumuyla parlıyor. Şehrin kalabalığından kaçmak için hayli ideal olan bu güzergahta istediğin gibi denize girebilir, doğayla baş başa kalabilirsin. 

2. Kalemlik Orman Kampı

kalemlik-orman-kampi

Kaynak

Kalemlik Orman Kampı, Özdere’nin sahil kesiminde yer alıyor. Mavi ile yeşilin dans ettiği kamp lokasyonunda şahane bir deniz manzarası mevcut. Huzurla dolmak ve kendini dinlemek istiyorsan burası tam sana göre.  

3. Karagöl Tabiat Parkı 

karagol-tabiat-parki

Kaynak

Karagöl Tabiat Parkı, ekolojik turizm denildiğinde akla ilk gelen güzergahlardan. Dikili Merdivenli köyü yakınlarındaki Karagöl, volkanik olaylar neticesinde oluşmuş bir krater gölü olma özelliğine sahip.

Etrafı çam ormanları ile kaplı olan Karagöl; sessiz, sakin ve rahat şekilde dinlenebileceğin bir rota. Burada istediğin gibi çadır kurabilir ve huzurla doğayı dinleyebilirsin.  

4. Mordoğan Saklıköy Camping

mordogan-saklikoy-camping

Kaynak

Karaburun’da bulunan Mordoğan Saklıköy, cennetten bir köşe gibi. Buraya geldiğinde doğayı kucaklayabilirsin ve ağaçların altında rüyalara dalabilirsin. Ayrıca burada bulunan restoranda denizden çıkan her türlü deniz ürününü afiyetle tadarak karnını güzelce doyurabilirsin.

Kamp yapmaktan hoşlanan bir gezginsen bu güzergahı listene eklemeyi unutma, pişman olma. 

5. Tanay Tabiat Parkı

tanay-tabiat-parki

Kaynak

Tanay Orman Kampı, Çeşme’nin Ilıca bölgesinde bulunuyor. Burası kaliteli plajlarıyla öne çıkan bir alan. Ayrıca turistik merkezlere yakın olduğu için de hayli avantajlı. Kamp alanında otopark, restoran, mutfak, çamaşır yıkama ve duş yerleri de bulunuyor. Amacın konforlu şekilde kamp yapmak ise burası tam sana göre. 

İzmir civarındaki kamp alanlarından da bahsettik ve listemizin burada sonuna geldik, ama sen okumaya devam etmek istiyorsan Cittaslow: Türkiye’nin Huzur Veren Şehirleri yazımıza geçebilirsin.

3 Yorum

Bir cevap yazın