• Ana Sayfa
  • Çeşme
  • İzmir Çevresinde Görülecek Yerler: İzmir’de Gezilecek Yerler II
tarihi-evler-alacati-izmir

İzmir Çevresinde Görülecek Yerler: İzmir’de Gezilecek Yerler II

İzmir çevresinde görülecek yerler konulu sanal bir tura çıkıyoruz. Ülkemizin en güzel yerleşim yerleri listesinde üst sıralara oynayan İzmir; doğal güzellikleri, farklı karaktere sahip ilçeleri, birbirinden şirin köyleri ve tarihi yerlerden keyif alanları buluşturan antik kentleri ile ister yaz aylarında ister kış mevsiminde gidip görülebilecek bir yer. İzmir şehir merkezine bir ya da birkaç saat uzaklıkta bulunan bu yerler, hafta içi ve hafta sonunda küçük tatil kaçamakları yapmaya fırsat veriyor.

İzmir’de gezilecek yerler için daha önceden bir içerik hazırlamıştık: İzmir’de Gezilecek Yerler I. Şehir merkezinin etrafında görülmesi gereken yerlerin bilgisini o içerikte bulabilirsin. Türkiye’nin en büyük şehirlerinden olan İzmir, aynı zamanda çevresindeki birçok turistik bölge ile de her yıl yüz binlerce turisti kendine çekiyor. Bu içerikte o yerlerden bahsedeceğiz. Yani Dario Moreno Sokağı gibi İzmir’in merkezi yerlerinden değil.

İzmir’in En Güzel İlçeleri: İzmir’de Görülmesi Gereken 3 İlçe

ara-sokaklar-ve-renkli-cicekler-alacati-izmir.

İzmir çevresinde görülecek yerler denilince akla belli başlı ilçeler ve Efes Antik Kenti gibi tarihi yerler gelir. Çeşme ve Alaçatı gibi ilçeler, özellikle yaz aylarında dünyadan birçok gezgini ağırlar. Buradaki otellerin, pansiyonların, hostellerin ve butik otellerin neredeyse hepsi bu dönemde dolar!

Yaz Aylarının Popüler Tatil Yeri: Çeşme

yat-limani-cesme-izmir

İzmir şehir merkezine 86 km uzaklıkta bulunan Çeşme, İzmir’in en popüler tatil yerlerinden biri. Burası yaz aylarında tam anlamı ile dolup taşıyor. Mavi Bayrak ile taçlandırılmış tertemiz plajları, altın renkli kumsalları, termal otelleri ve lüks tatil köyleri ile ünlü Çeşme, aynı zamanda İzmir’in en güzel tatil beldelerine ev sahipliği yapıyor. Alaçatı, Dalyan ve Paşalimanı gibi yüksek sosyetenin tatil için tercih ettiği yerleri içinde barındıran Çeşme, aynı zamanda ortalama bütçesi olanlara da hitap ediyor. “Çeşme çok pahalı.” diyerek enseyi karartmamak lazım yani. Çeşme ile ilgili bir içeriğimiz vardı, aşağıya bırakıyoruz.

Lezzet, Eğlence, Doğa: Çeşme

İzmir’de bir Cittaslow İlçesi: Seferihisar

sigacik-koyu-seferihisar-izmri

Son yıllarda yapılan turistik yatırımlarla tatilcilerin dikkatini çekmeye başlayan Seferihisar; deniz, kum ve güneş üçlemesi ile beraber sükunet vadediyor. “Cittaslow”, yani her şeyin çok hızlı yaşandığı mobil çağda yavaşlığı ve sakinliği savunan felsefe, Seferihisar’ı göz önüne çıkaran detaylardan biri. İtalya’da başlayan ve “sakin şehir” anlamına gelen cittaslow felsefesi, aynı zamanda belediyelerin bir araya gelerek uluslararası bir topluluk oluşturmasına ön ayak olmuş. Seferihisar da cittaslow unvanını kazanmış ilçelerden biri olarak bu felsefeye sahip gezginleri bir araya getiriyor. Merkezde huzurlu akşamüstü yürüyüşlerinin yapıldığı ve deniz kenarında keyifli sohbetlerin edildiği Seferihisar, kafa dinleyecek bir yer arıyorsan güzel bir tercih olur.

Mandalina Kokan Bir Tatil Beldesi: Selçuk

efes-antik-kenti-selcuk-izmir

Mandalina ağaçları ile dolu sokakları tatlı tatlı kokan Selçuk, İzmir’in en turistik ilçelerinden biri olarak her yıl gezginleri bir araya getiriyor. Dünyaca ünlü Efes Antik Kenti, kış mevsiminde yapılan deve güreşleri, skydiving atlayış noktası ve Efes Müzesi gibi gezilecek noktaları ile Selçuk ilçesi, tatilden çok şey bekleyenlere hitap ediyor. İzmir’de güzel yerler denilince akla Selçuk ilçesinin gelmesi çok normal yani. Burada görülecek ve yapılacak çok şey var. Selçuk, tatil sezonunda oldukça kalabalık. Tatil sezonu haricinde ise sessiz ve sakin. Nasıl bir atmosfer beklentin varsa gezi zamanını ona göre planlarsın.

İzmir’in Köyleri: İzmir’in Görülmesi Gereken 6 Köyü

ege-koyu-ara-sokaklar-sirince-izmir

Son yıllarda bir seyahat trendine dönüşen yeşil rotalar sayesinde İzmir’in köyleri de artık pek ünlü. ‘Fatmagül’ün Suçu Ne?’ ve ‘Hayat Sevince Güzel’ gibi dizilere, ‘Susuz Yaz’ gibi başarılı filmlere arka plan olmuş bu köyler, doğal güzelliklerin ve samimi insanların keşfedileceği bir maceraya çıkmak için ideal. Etrafta görülecek birçok güzel manzara var. Özellikle Ildır köyü çok fotojenik!

Germiyan Köyü: Doğal Güzellikleri ile Ünlü Sanatsal bir Köy

germiyan-koyu-izmir

Kaynak

‘Fatmagül’ün Suçu Ne?’ dizisinin çekimlerinden bildiğimiz Germiyan Köyü, Alaçatı ve Çeşme’ye 15 dakika uzaklıkta bulunuyor. Fast food akımına karşı ortaya çıkan “slow food” akımının destekçileri ile karşılacağın Germiyan Köyü, aynı zamanda yörük kültüründen izlere rastlayabileceğin bir yer. Yüzyıllar boyunca Türkmenlerin yaşadığı bu köy, son yıllarda göç alan yerleşim yerlerinden biri. El değmemiş doğası ve sıcakkanlı insanları, bu kötü kafa dinlemek isteyenler için bir mabed haline getiriyor.

İzmir’de Konak Meydanı kalabalığından sıkıldıysan ve kafanı dinleyebileceğin bir yer arıyorsan bu köy sana çok iyi gelecek. İzmir turuna çıktıysan Türkiye’nin ilk slow food köyü olma unvanını taşıyan Germiyan Köyü’nü mutlaka rotana ekle. Bu köy, yol üzerinde en azından bir yemek molasını hak ediyor!

Barbaros Köyü: Festivali’ni Kaçırma!

barbaros-koyu-izmir

Kaynak

İzmir’de kendi kendine yeten bir köy: Barbaros. Burada doğa odaklı vizyona sahip insanlar,  endüstriyelleşmiş algılardan uzak bir şekilde yaşıyor. Bu vizyon bir festivalde şekilleniyor: Korkuluk Festivali. Bu festivalde, tarım ürünlerini karga vb. canlılardan koruyan korkuluklar yarıştırılıyor ve en iyi korkuluk sahibine ödüller veriliyor.

Bembeyaz boyalı evler, havada parlayan güneş, biraz ürkütücü biraz sevimli korkuluklar, güler yüzlü insanlar ve “Çat Kapı” yazılı kapılar… “Çat Kapı” ne mi demek? Kapının üzerinde bu ifade varsa o eve çat kapı girebilirsiniz demek! İşte, bu kadar misafirperver bir topluluğa sahip Barbaros Köyü…

Bademler Köyü: Tiyatro Geleneğinden Gelen Bir Yer

bademler-koyu-izmir

Kaynak

Seferihisar’a bağlı Bademler Köyü, ‘Susuz Yaz’ filminin çekildiği yer olarak biliniyor. İzmir çevresinde görülecek yerler listesinin sanatçısı olarak tanımlayabileceğimiz Bademler, ülkemizin ilk tiyatro salonunun kurulduğu köylerinden biri aynı zamanda. Köye yolun düşerse ilk ziyaret etmen gereken yer Bademler Köy Tiyatrosu yani.

%90’a varan okuma-yazma oranı ile ülkemizin en yüksek eğitim düzeyine sahip köylerinden olan Bademler, tam anlamı ile kültür kokan bir yer. Ahşap evlerle kaplı bu köy, aynı zamanda organik tarım pazarı ile de tanınıyor. Oyunların sergilendiği 1930’lardan kalma tiyatro salonu ile Bademler Köyü, İzmir çevresinde görülecek yerler listesinde ilk sıralarda. Neden? Öncelikle sanatsal ve kültürel olanaklar yönü ile Türkiye’deki alışılagelmiş köy algısını kesinlikle yerle bir ediyor. Köyün sunduğu manzaralar nefes kesici, insanları çok sıcakkanlı ve köyün havası tertemiz. Büyükşehirin kalabalığından ve kirliliğinden yakınanlara duyurulur.

İzmir Çevresinde Görülecek Yerler: Kösedere Köyü

kosedere-koyu-izmir

Kaynak

Karaburun ilçesinde küçük ve sevimli bir köy olan Kösedere, bozulmamış köy hayatını merak edenlerin mutlaka görmesi gereken bir yer. 1299 yılına tarihlenen camisi ve kim bilir kaç nesildir devam eden köy esnaflığı ile tarihi yerlerde dolanmayı sevenlere hitap eden Kösedere, aynı zamanda “öküz köftesi” gibi özel yemekleri ile biliniyor. Her yıl ağustos ayında düzenlenen üzüm festivali de köyü cazip kılan başka bir etkinlik. Kösedere’yi ziyaret etmeyi düşünüyorsan ağustos ayına denk getirmeye çalış. Festival ortamında eğlenirken bize teşekkür edeceksin!

Ildır Köyü: Balık Yemeye Gidiyoruz

ildiri-koyu-izmir

İzmir çevresinde görülecek yerler arasında en popüler rotalardan Ildır Köyü, bilindik ismi ile Ildırı, Çeşme ilçesinde bulunuyor. Özellikle sinema ve dizi sektöründe sakin ve huzurlu arka planlar için tercih edilen bu köy, antik dönemlerden beri bir yaşam alanı olarak kullanılıyor. Eski ismi “Erythrai” olan Ildırı, tarihi atmosferle mükemmel doğayı birleştiriyor. Erythrai Antik Kenti silüeti eşliğinde deniz üzerinden batan güneş manzarası kesinlikle büyüleyici.

İzmir çevresinde görülecek yerler arasında Ildırı, kesinlikle bir lezzet durağı. Burada enginarlı midye dolma gibi sıradışı lezzetler denenebilir. Daha klasik tarifler beklentisinde olanlar için de sahil boyunca balık restoranları sıralanmış durumda. “Çeşme’de nerede kafa dinlenir? ve “Çeşme’de en lezzetli balıklar nerede yenir?” sorularının cevabını arıyorsan rotanı kesinlikle buraya çevirmelisin.

Şirince Köyü: Kartpostal Gibi!

sirince-koyu-izmir

İzmir köylerinin belki de en sevimlisi Şirince, tarihi Rum evleri ile pek meşhur. İzmir köyleri arasında en çok turist çeken yerlerden biri olan Şirince, konaklama imkanları ve restoran seçenekleri ile de öne çıkıyor. Köyün kışı ayrı, yazı ayrı güzel. Kış sezonunda buraya gitmeyi düşünüyorsan Türkiye’de Kış Tatili Yapılabilecek Yerler konulu yazımıza göz atabilirsin.

Gelişmiş bağcılığın bulunduğu köy, insana öyle manzaralar sunuyor ki ister istemez kendini bir Ferzan Özpetek filminde sanıyorsun. Romantik bir tatil düşlüyorsan, organik ürünler alabileceğin ve keyifle temiz havayı içine çekebileceğin bir yer bakınıyorsan Şirince’yi görülecek yerler listene ekle.


İzmir Nerede?

Türkiye’nin batısına konumlanmış İzmir, Ege Bölgesi sınırları içinde bulunur. Aydın, Balıkesir ve Manisa şehirleri ile komşu olan İzmir, toplamda 30 ilçesi ile geniş sayılabilecek bir alana yayılmış.

İzmir’e Nasıl Gidilir?

İzmir Adnan Menderes Havalimanı, Pegasus uçağı

İzmir’e gitmek için bulunduğun yere bağlı olarak kara, hava ya da deniz yolunu kullanabilirsin. İzmir’e gitmenin en pratik ve hızlı yolu, uçak seyahati. Ucuz uçak biletleri için flypgs.com’u ziyaret edebilirsin. İzmir çevresinde görülecek yerler için de şehrin gelişmiş toplu taşıma sistemini kullanabilirsin.

İzmir Uçak Bileti Ara

izmir-ucak-bileti

 

Bir cevap yazın