Instagram’ı Sallayacağın Viyana Kafeleri

İnternetin gelişmesiyle beraber yeryüzünün herhangi bir yerinden duygularını, düşüncelerini, sesini ya da görüntünü paylaşabileceğin bir konuma eriştin. Öyle ki bugün, gelecek hafta sonu için ucuz uçak bileti alıp tüm serüvenini Instagram’daki sevdiklerin ve yeryüzünde yaşayan milyarlarca insanla paylaşabilirsin. Mesela köklü bir geçmişe sahip Avusturya’nın prensesi Viyana; sanat, müzik, felsefe, politika ve Mozart esintileri taşıyan mekanları ile anılarına asaletli bir koku katabilir ve bu sayede Instagram’ı adeta sallayabilirsin. Şehrin turistik noktalarını şöyle bir gezdikten sonra, şehre karakterini veren kafe kültürünü keşfetmezsen bil ki Viyana deneyimin eksik kalmış sayılır.

Büyülü Viyana sokaklarından ve onları süsleyen kafelerinden geçenleri saymak bir hayli eziyetli ve uzun ama birkaç tanesinden bahsedelim. Mesela insan psikolojisi ile ilgili çalışmalarıyla Sigmund Freud, Amok Koşucusu ve Satranç gibi kitaplarıyla günümüz edebiyatına şekil veren Stefan Zweig, metaforlarıyla belleklere yer eden Franz Kafka ve Viyana valsi ile tanınan Strauss bunlardan sadece birkaçıdır. Viyana uçak bileti, bavul, pasaport gibi olmazsa olmazları hazırladın mı? Bundan sonra ilk işin Viyana’daki önemli eserleri ve gezilecek yerleri kontrol etmek olsun. Biz de senin için Viyana’nın en güzel kafelerinden bahsedelim.  

Cafe Hawelka: Selfie İçin En İdeal Nokta

Hawelka; loş, gizemli ve havalı atmosferi ile 1930’lardan bu yana sanatçıların başlıca uğrak noktası olmuş. “Viyana’nın en havalı kafesi” unvanını yıllarca kimseye kaptırmadan gururla taşımışa benziyor. Hawelka’nın sıcacık ortamının ve ünlü melange kahvesinin büyüsüne kapılıp da selfie çekmeyi unutmamalısın. Zira bu enfes dekorasyonu kaçırmak istemezsin. Düzgün bir açı yakalarsan ve yeterince uzun bir kolun varsa Hawelka tam sana göre bir Instagram noktasıdır.

Central: Freud’un Köşesi

İhtişamlı bir dekor, klasik müziğin ahengi ve elbette leziz tatlıları ile Cafe Central, yılların efsanesi olarak karşına çıkacak. Burada geleneksel mutfak ve atmosfer ile kendini tam bir Viyanalı gibi hissedeceğinden emin olabilirsin. Mekan bu eşsiz havayı, zamanında sık ziyaretçileri olan Lev Troçki, Adolf Loos, Vladimir Lenin ve Sigmund Freud’dan almış olsa gerek. Atmosfere kendini kaptırıp uçak saatini kaçırma ihtimalin olduğu için Cafe Central’i, Viyana serüvenin ilk gününde ziyaret etmen faydalı olacaktır.

Cafe Frauenhuber: Mozart ile Aynı Havayı Solumak

Mozart burada konser mi vermiş? İşte Instagram’da tam sansasyon yaratacak bir haber. 1800’lü yıllardan itibaren hizmet veren “Viyana’nın en eski kafesi” unvanına sahip mekanda, Mozart’ı ve Viyana kültürünü damarlarında hissedeceksin. Seçkin Avusturya kahveleri, tatlıları ve zengin öğle yemeği menüsüyle Cafe Frauenhuber bir Viyana klasiğidir.

Café Sacher: John Lennon’un da Dediği Gibi Imagine

İşte bir başka efsane! John Lennon’un ayak bastığı yer: Cafe Sacher. Efsaneleri konuk eden kafenin efsane lezzeti olan turta, Viyana gezinde başköşeye oturacak. Viyana’nın merkez noktasında yer alan mekan, geçmişte birçok ünlüye ev sahipliği yapmış. Yoğun bir kek katmanının üzerine leziz bir kayısı marmeladının konulması ile yapılan ünlü Sacher-Torte’nin yaratıcısı olan mekan, yine buraya özel bir lezzet olan apfelstrudel’in en iyisini yiyebileceğin seçkin bir kafe olarak da öne çıkıyor.

Gerstner: Gurmelerin Ortak Noktası

Kartner Strasse’de yer alan mekan, ismini ünlü Viyanalı ressam Klimt’ten alan Klimttorte ile ün yapmış. Yine köklü Viyana kafe kültürünün güzel bir örneği olan yer, gurme lezzetleri ile öne çıkıyor. Deneyebileceğin birçok tat ve çekebileceğin birçok fotoğraf ile Instagram’ı ve mideni mükemmel bir şekilde tatmin edecek fazlasıyla ünlü bir kafe kulağa oldukça hoş geliyor.

Cafe Landtmann: Amerikan Başkanı ve Rock Yıldızı da Oradaydı

Sosyal medya paylaşımlarında “Bu kadar da sansasyon olmaz canım!” dedirten Cafe Landtmann; Hillary Clinton, Paul Mc Cartney gibi ünlüleri misafir etmiş olmasıyla nam salmış. Bir de apfelstrudel’i burada da dene bakalım ne düşüneceksin? En az Cafe Sacher kadar mutlu bir deneyim olacağına emin olabilirsin.