• Ana Sayfa
  • Atina
  • Hepimize Çok Yakın Olan Muhteşem Seyahat Noktaları

Hepimize Çok Yakın Olan Muhteşem Seyahat Noktaları

Seyahate çıkma fikri size şimdilik çok uçlarda bir fikir gibi geliyorsa, “Gidelim ama fazla uzaklaşmayalım” diyorsanız, çok yakınımızda bulunan harika kentlerin var olduğu müjdesini size verebiliriz. Hatta hiç üşenmeyip, bu kentlerin hangileri olduğunu da tek tek yazarız. Üstüne bir de kısaca açıklarız. İşte hepimize çok yakın olan, muhakkak gezip görmemiz gereken cennet şehirler.

Avrupa’nın Bize En Yakın Yüzü Atina
Eğer yakın bir coğrafyadan modernizm, sanat, tarih, samimiyet ve eğlence bekliyorsanız ilk seçeneğiniz kesinlikle Atina olmalı. Yunanistan’ın başkenti Atina, yunan mitolojisinin meydana getirdiği antik yapıları, harika meyhaneleri ve sımsıcak sokaklarıyla Avrupa’nın bize en yakın yüzü. Şehrin neresinden baksanız tepenize dikilecek olan Akropolis’i kesinlikle ziyaret etmelisiniz. Parthenon sütunlarında fotoğraf çektirebilir, Herodes Atticus ve Dionysos antik tiyatrolarının merdivenlerinde sanat ve tarih kokulu bu şehri gözlemleyebilirsiniz. Türk mutfağına çok benzeyen, sarma benim baklava senin tartışmalarına hiç girmeden, birbirinden lezzetli Yunan yemeklerinin tadını doyasıya çıkartabilirsiniz. Üstelik yemek yiyeceğiniz bu restoranları; daracık, çiçeklerle dolu, mavi rengin hâkim olduğu Atina sokaklarında bulabilirsiniz. Bunların dışında bizim favori mekanımız, Monastiraki Bit Pazarı. Eski plaklardan DVD’lere, tasarım t-shirt’lerden incik boncuğa kadar her şey burada mevcut. Plaka bölgesi geleneksel Yunan hediyelik eşyaları almak için ideal. Komşunun güzel başkentinde küçük bir gezinti size çok iyi gelecek.

atina

Bir Diğer Avrupa Başkenti Sofya
Bir başka Avrupa başkenti, hem de çok yakınımızda. Sofya ucuz uçak biletinizi aldıktan ortama 1-1,5 saat sonra, kültür ve sanat kentine varmış olacaksınız. Ortodoks mimarisinin etkileri ile oluşan şehrin yapıları, kendine hayran bırakacak bir gizeme sahip. Şehrin en ünlü yapısı, Alexander Nevsky Katedrali sizi büyülerken; Ulusal Sanat Galerisi, Ulusal Doğal Tarih Müzesi’ni de gezebilirsiniz. Ayrıca çiçek bahçelerinden oluşan Borisova Gradina Parkına uğrayarak, tertemiz bir Sofya havası almayı unutmayın.

sofya

Bizden Bir Köşe Saraybosna
Balkanlardan kopamıyoruz! Hepimizin ismini çok yakından tanıdığı muazzam bir balkan kenti; Saraybosna. Yüzyılın en büyük savaşını yaşamış olan Saraybosna, savaşın etkilerini az da olsa taşıyan buruk bir şehir. Mütevazı küçük bir köy kasabası havası veren Saraybosna’da bulunan Osmanlı eserlerini gördükçe, (Baş Çarşı’yı görmeniz konusunda ısrarcıyız) kendinizi ülkenizdeymiş gibi hissedeceksiniz. Kilise ve camilerine aynı oranda sahip çıkan bu anlayışlı kentin stresten uzak insanlarını çok seveceksiniz. Arnavut kaldırımlı sokakları, lezzetli şarapları ile balkan yemeklerini, balkan müzikleri eşliğinde atıştıracağınız Saraybosna’da, kafa dinleyecek ve huzura kavuşacaksınız.

saraybosna

Orta Doğu’ya Tahran’dan Bakış
Şimdi Balkanlardan dümdüz aşağı doğru kayıyoruz. İran’ın en büyük kenti Tahran’a yolculuk. Tahranı anlatmak için uzun uzun bir gezi güncesi çıkarmak gerekiyor. Fakat komşu ülkenin başkentine gitmeniz gerektiğini kanıtlayacak birkaç şey söylemekle yetineceğiz. Öncelikle İran biraz kuralcı bir ülke. Herhangi bir tatsızlık yaşamamak için bu kuralları önceden bilmeniz gerekiyor. Bunun dışında; Tahran size çarşıları, ara sokakları, harika mutfağı ile oryantalizmin esintisini hissettirecek önemli bir kültür gezisi olacak. Orta Doğu’nun mistik-modern havasını solumak ve ön yargıları söküp atmak için, Tahran uçak biletlerine göz atmakta acele edin.

tahran

7/24 Dolu Dolu Tatil Kıbrıs
Çok yakınımızda bir yerde, 4 mevsim 24 saat yaşanabilir harika bir ada var. Şefkatle andığımız “Yavru Vatan” Kıbrıs’tan bahsediyoruz. Hem yaz tatili hem tarih turizmi hem de gece hayatı ile dolu dolu bir tatil programı sunan bu harika adaya, vize gerekmeksizin anında ulaşabilirsiniz. Başkent Lefkoşa’da tarihi cami, han ve müzeleri gezebilir, antik kentlerde geçmişe yolculuk yapabilirsiniz. Girne’de lüks plaj, gece kulüpleri ve yasal oyun salonları ile tatil beklentinizi en yüksek düzeyde tutun. Bu muhteşem deneyim için tek yapmanız gereken Kıbrıs için promosyonlu uçak biletlerini araştırmak.

kıbrıs