• Ana Sayfa
  • Marsilya
  • Hemen Şimdi Marsilya’da Olmak İstiyorum Demenizi Sağlayacak Nedenler

Hemen Şimdi Marsilya’da Olmak İstiyorum Demenizi Sağlayacak Nedenler

İş hayatına girdiğimizin ikinci senesinden itibaren standart olarak kurduğumuz bir cümle vardır; “ Benim zaten hayalim küçük, şirin bir kafe açmak”. Duvarlarından sanat fışkıran, kitap cümleleri huzurunda, sıcacık şirin bir kafe. Hayalinizde yaşattığınız o kafeyi belki açacak, belki de hiç açamayacaksınız. Ama o kafeye çok benzeyen, aradığınız her şeyin daha fazlasını bulacağınız bir kentte, rüya gibi bir tatil geçirme imkanınız var. Hayallerinizi kısmen gerçekleştirecek ya da hayallerinize yepyeni senaryolar katacak bu masal kent için tek yapmanız gereken, önce bu yazıyı okumak, sonra indirimli Marsilya biletlerine göz atmak. İşte hayallerinizin bir kente yansıması, işte Marsilya’ya duyduğumuz aşkın nedenleri!

Baş Döndüren Dolgun Yapılar
Avrupa’nın en büyük ve en eski limanı olan Vieux Port’un çevresine konumlanmış görkemli yapılarıyla Marsilya çok gizemli. Liman, şehrin sosyal hayatının merkezi olduğu için burada lüks oteller, restoran ve kafeler bulunuyor. Bu çeşitlilik, çok renkli bir atmosferi de beraberinde getiriyor. Ama asıl başınızı döndürecek mimari yapılarla karşılaşmak isterseniz, başınızı biraz daha yukarı kaldırmalısınız. Şehrin en tepesinde duran Notre Dame de la Garde’yi göreceksiniz. Neo Bizans mimarisi ile inşa edilen bu muhteşem yapı, zaten Marsilya’nın sembolü. Denizin ortasında eskiden bir hapishane olan Chateau d’if ve Marsilya’nın en önemli sanat müzesi, Musee des Beaux Arts, şimdiye kadar gördüğünüz tüm yapıları sorgulamanızı sağlayacak güzellikte.

marsilya binaları

Film Setini Andıran Harika Sokaklar
Size bir sokak nasıl huzur verir? Sımsıcak insanları mı? Ya da daracık bir alana ahenk ile yerleştirilen sevimli evler mi? Belki de Arnavut kaldırımlar ve biraz da salaşlık istiyorsunuz. O halde sizi Le Panier bölgesiyle tanıştıralım. Tarihinden günümüze kadar, göçmenlere ev sahipliği yapmış ve hala göçmen mahallesi olan bu bölge, farklı kültürlere şahit olması dolayısıyla oldukça renkli. Uzun merdivenleri, dar kaldırımları ve şirin binaları ile mahalle kültürünün Fransızcası. Sokaklar; küçük klasik Fransız kafeleri, fırınlar, meydanlar, sanat atölyeleri, sabuncularla dolu. Türk filmi neşesi kıvamında eşsiz bir semt burası.

marsilya sokakları

Mis Kokulu Şehir
Az önce sabuncular dedik de aklımıza geldi. Marsilya, mis gibi kokan bir şehir. Şehrin yeşilliği, temiz havası var tabi ama bizim bahsettiğimiz koku, tamamen ünlü sabunlarından kaynaklanıyor. Yüzde 72’si zeytinyağından oluşan bu rengarenk sabunların oluşturduğu görsel şöleni muhakkak görmeli ve boy boy fotoğraflarını çekmelisiniz. Bu fotoğraflarla, Instagram’da like patlaması garanti, kesin bilgi!

marsilya 2

Lezzetli Balıklar
Avrupa’nın en eski ve en büyük limanından, denizden babası çıksa yiyeceklere müjdeli haber! Marsilya yemekleri, zengin balık çeşitlerinden oluşuyor. Kentin geleneksel yemeği, bouillabaisse. İstediğiniz çeşit balığın buğulamasıyla yapılan yemeği yemeden, Marsilya’yı fethettik demeyin. Bunun dışında midye, ahtapot, kalamar, levrek vb. balık çeşitlerinin en lezzetli ve en taze hali servise hazır. Ayrıca Marsilya, bir Akdeniz kenti olduğunu bol zeytinyağlı yemekleri ile gözümüze gözümüze sokuyor. İyi de yapıyor. Afiyetle de yeniyor.

marsilya yemekleri

Üzerine Akdeniz Ferahlığı Sinmiş İnsanlar
Marsilya’da, Fransa’nın hemen her yerinde olduğu gibi pek İngilizce konuşulmuyor. Bu yüzden, Ayasofya’yı soran turistlerle gerçekleştirdiğimiz, sesimizi yükseltip, fazlaca jest ve mimik kullandığımız diyaloglara benzer anlar yaşayacaksınız. Bu sizi neşelendirsin. Çünkü bu insanlara Akdeniz’in sıcaklığı ve rahatlığı sinmiş. Stressiz ve güler yüzlü insanların oluşturduğu şehirde kendinizi hiç yabancı hissetmeyecek, tanıştığınız her insana sarılma hissini duyumsayacaksınız. Çıkarılacak sonuç; Marsilya, insanı hümanist yapar.

marsilya 3