Günler Uzun, Yollar Kısa: Londra’da Nasıl Gezilir?

Havalar iyice ısındığında Londra’ya doğru yola çıkmanın vakti gelmiş demektir. Ufak bir Londra kaçamağı, bunaltan yaz havasına ferah bir alternatif olacaktır. Dünyanın en metropol, en havalı, en kozmopolit şehirlerinden birinde, yani Londra’da gezerken yolunu bilmek ise önemli. Sadece Londra uçak bileti almak yetmez, bir yerden bir yere nasıl gideceğinizi bilmeniz de gerekir. Ne şanslısınız ki, Londra’da şehir içi ulaşımda kullanabileceğiniz birçok araç var. Otobüs, tren, metro, bisiklet ve hatta yaya olarak… Siz yazımıza kulak verin, sonra Londra’nın güzel havalarının tadını çıkarmaya bakın.

Otobüs

londra otobüsleri

Londra’nın meşhur kırmızı otobüsleri… Hem hızlı hem ucuz hem de tam bir klasik. Yol boyunca şehrin birçok yerini de turlamanıza imkan sağlayan otobüsler, trafiğin yoğun olmadığı saatlerde, özellikle de kısa mesafeler için oldukça hızlı bir ulaşım yöntemi. Sabah 05:30’dan gece yarısına kadar çalışsalar da, o saatten sonra da gece seferi yapan otobüsler bulmanız mümkün. Bir de Oyster card veya Travelcard edinirseniz, her seferinde bilet arama telaşından kurtulursunuz.

Metro

londra metrosu

Londra metrosu, Londralıların deyimiyle “tube”, şehirde dolaşmak için en kolay ulaşım yöntemlerinden. Londra’yı baştan aşağı sarmış olan bu ağ, dünyanın ilk ve en büyük metro istasyonlarından. Şehrin her tarafında bulabileceğiniz metro haritaları sayesinde de yönünüzü bulmanız oldukça kolay. Farklı hatlar arasında geçiş yaparak, gitmek istediğiniz yere kısa sürede varabilirsiniz. Haritaya güvenmeniz yeterli.

Docklands Hafif Demiryolu

docklands londra

Sürücüsü olmayan bir tren deneyimine hazır mısınız? Evet, metroyla da bağlantısı bulunan bu hat tamamen kendi üstün otomasyon sistemiyle yol alıyor ve kondüktörü bulunmuyor. Londra’nın doğusunda, güney doğu bölgesine giden Ducklands Light Railway, ilginç bir deneyim sunuyor.

River Bus Services

River Bus Services

Londra’da bir yerden bir yere ulaşmanın en keyifli kesinlikle vapur kullanmak olmalı. Otobüs ve metroya göre biraz daha pahalı olsa da, Thames Nehri’nden açılıp Big Ben, Londra Kulesi, St. Paul Katedrali manzaralı bir yolda ilerlemek için değer. Sonuçta Londra için uygun uçak bileti aramanızın başlıca sebebi bu yerleri görebilmekti. Travelcard sahibi olanlara, çoğu deniz yolu firmasının %33 indirimi olduğunu da hatırlatalım.

Tramvaylar
Londra tramvayları oldukça sık seferler düzenliyor. Eğer yolunuz güney tarafa, yani Wimbledon. Croydon, Beckenham, New Addington taraflarına düşerse, tramvay seçeneğini de aklınızda bulundurun.

Tren
Londra hiçbir zaman sizi yarı yolda bırakmaz. Metronun gidemediği bir yer varsa, mutlaka tren seferi vardır. “National Rail” olarak bilinen bu trenler, çoğunlukla banliyö hattı olarak çalışmakta. Güney bölgeye yoğun seferleri vardır.

Bisiklet

londra bisiklet

Arabaların çokluğuna bakıp da aldanmayın, burası bisiklet seven bir şehir. Şehir içinde kiralayacağınız bisikletlerin ilk yarım saati ise ücretsiz. Ancak dikkat edin, tıpkı diğer araçlar gibi trafik kurallarına uymalı ve her zaman bisiklet yolundan gitmelisiniz. Trafiğin yoğun saatlerinde ise dikkatli olmakta fayda var.

Taksi
Londra taksileri meşhur. Özellikle siyah taksileriyle nam salmış olan bu şehirde bir de “minicab”ler yer alıyor ki, onlara sadece telefonla çağırarak binebiliyorsunuz. Siyah taksileri ise her zamanki gibi yolda durdurabilirsiniz.