• Ana Sayfa
 • Gezi Rehberi
 • Gezgin Olmak İsteyenler İçin Başlangıç Rehberi II: Gerçekler ve Gezgin Olarak Yaşamak
gezgin-olmak-istiyorum

Gezgin Olmak İsteyenler İçin Başlangıç Rehberi II: Gerçekler ve Gezgin Olarak Yaşamak

“Gezgin olarak yaşamak istiyorum.” diyorsan içeriğimiz sana ilham vermeye hazır.

Gezginler, hayatları ile her zaman etkileyici görünür. Belgesellerden tanıdığımız bazı gezginler, dünya çapında üne bile kavuştu. Örneğin Bear Grylls’i düşünün, ama bu hiç de kolay bir şey değil. Daha önceki yazımızda, gezgin olmak ile ilgili hayallerden bahsetmiştik. Şimdiki içeriğimiz, onun devamı niteliğinde.

Gezgin Olmak İsteyenler İçin Başlangıç Rehberi I: Hayaller

Gezgin olarak yaşamak için aslında her şey için öncelikle hayal kurmak gerekiyor. Uzak yerlerin, yeni hikayelerin ve farklı kültürlerin hayalini kurmak, gezgin olmanın ilk şartı. Gezginler arasından bir kişiyi seç ve sor, sana hayal kurmanın ilk sırada olduğunu söyleyecektir. Hayal kurmak çok güzel, ama gerçeklerin de farkında olmak gerekiyor. Gezginler nasıl geçiniyor mesela? Gezi planlarını nasıl yapıyorlar? Yanlarında neler taşıyorlar? Sorular uzayıp gidiyor. Gezgin olma hayali ile yola çıktık, şimdi de hayalleri nasıl gerçekleştirebileceğimizi konuşacağız.

Bütçe Meselesi: Gezginler Nasıl Para Kazanıyor?

gezginler-nasil-para-kazanir

“Gezgin olarak yaşamak istiyorum.” dedin ve biz de sana soruyoruz: Nasıl geçinmeyi düşünüyorsun? Dünyanın farklı yerlerini tek başına keşfetmek çok güzel, ama insan bunu nasıl bütçelendirir? Türkiye’nin dört bir köşesinde gidilecek birçok yer var; ama yol (uçak bileti vb.), kalacak yer ve yeme-içme masrafları nasıl karşılanacak? Gezgin olarak yaşamak isteyenler için ilk düşünülecek konu bu. Öncelikle gezgin olarak yaşama fikrinin başındaysan yurt içinde seyahat etmek senin gezginlik tecrübeni arttırmak için daha mantıklı bir yol. Yurt içinde yalnız seyahat etmek, yurt dışı turlarından çok daha ucuza gelir ve kendi vatanından insanlarla iletişim kurmak çok daha kolaydır.

Günümüzün ünlü gezginleri, sponsorları aracılığıyla para kazanıyor. Yani seyahatlerinin tüm masrafları, sponsorları tarafından karşılanıyor. Sponsoru bulunmayan gezginler ise gezerken para kazandıran işler yaparak geçimini sürdürüyorlar. Bu meslekleri merak ediyorsan Gezerken Para Kazanmanın Yolları isimli içeriğimize göz atabilirsin. Gezginlerin en çok para kazandığı ortam, dijital dünya. Peki, nasıl oluyor? Sosyal medyada hesap açıyorsun, düzenli olarak içerik hazırlıyorsun, zaman içerisinde bir topluluk yaratıyorsun ve bil bakalım artık kimler peşinde? Tabii ki markalar. Sonra gelsin sponsor içerikleri.

Bir gezgin, gezerken para kazanabiliyor olmalı, dedik. Sabit bir gelirin varsa ve seyahatlerini bütçelendirebiliyorsan, buna gerek bile yok ama hazıra dağ dayanmaz, bunu da unutmayalım. İşe yarayan bir şeyler öğrenmek, her zaman iyidir.

Yolculuk masraflarına gelelim. Otostopla ulaşım her zaman bedava, ama ne kadar güvenilir olduğu tartışılır. Gezgin olarak yaşamak isteyenlerin birçoğu bu yöntemi kullansa da biz önermiyoruz. Zaten yurt içi uçuşlar artık otobüs biletlerinden bile ucuz olabiliyor. Uygun fiyatlı uçak biletleri için her zaman flights.flypgs.com.tr sayfasını ziyaret edebilirsin.

Yeme-içme masraflarına gelince… Sırt çantalı bir gezgin olarak Türk misafirperverliğini keşfetmeye hazır ol. Anadolu’nun birçok yerinde sana yemekler ısmarlanacak. Tabii her zaman bu şekilde karnını doyuramazsın. Bu nedenle ucuz ve sağlıklı bir şekilde beslenme konusunda kendini geliştirmelisin. Özellikle uzun doğa yürüyüşleri için taşınabilir yiyecekler ve doğal ortamlardan elde edilebilir besinler konusunda uzman olmak, hem bütçeye hem de kişinin sağlığına faydalıdır.

Her Gezginin Yanında Bulunması Gereken Ekipmanlar: Gezgin Sırt Çantasında Neler Olur?

gezginlerin-sirt-cantasinda-neler-olmali

Dünya turuna çıkıyorsan bu çok ciddi bir mesele; ama biz şimdilik burada, dönemsel olarak seyahat eden gezginlerin sırt çantalarından bahsedeceğiz. Burada önemli olan, olabildiğince ergonomik olmak ve pratik düşünmek.

100 yıl önce seyahat eden gezginleri düşün şimdi… Ne GPS ne internet ne de akıllı cihazlar. Onların ergonomik olma gibi bir durumları yoktu. Şu ana dönüyoruz. Elimizdeki imkanlar inanılmaz. Bir gezgin, sadece bir akıllı telefon yardımı ile çevresindeki en iyi restoranları, gezilecek yerleri, iş fırsatlarını ve kalacak yerleri bulabilir. Aynı zamanda ihtiyaç duyduğu insanlara ulaşabilir. Yani günümüzde bir gezginin seyahatlerine yardımcı en iyi ekipman, internete erişimi olan bir akıllı telefon.

“Gezgin olarak yaşamak istiyorum.” diyorsan aşağıdaki ekipmanları toparlamaya başla. Hepsi gezilerinde sana lazım olacak.

Gezgin Sırt Çantasında Olması Gerekenler

gezgin-sirt-cantasinda-olmasi-gerekenler

Bu konu gideceğin yere ve orada ne kadar kalacağına göre değişiyor. Temel malzemelerden başlayalım.

 • Yedek kıyafetler
 • Yedek iç çamaşırları
 • Mevsime uygun giysiler
 • Güneşten koruyucu materyaller (güneş gözlüğü, güneş kremi vb)
 • Çoklu şarj aleti (yurt dışı seyahatine gidiyorsan)
 • Hijyen malzemeleri (deodorant, ıslak mendil, diş macunu vb.)
 • Kamp yapacaksan kamp malzemeleri (çakı, çakmak, çadır vb.)
 • Gerekli gördüğün ilaçlar

Ergonomik olmaktan bahsettik. Yukarıdaki eşyalar en temel olanlar. Gideceğin yere göre bazı eşyaları oradan da alabilirsin. Mesela temizlik malzemelerini.

Gezi Planı Nasıl Yapılır?

gezginler-nasil-gezi-plani-yapar

Gezginlerin dünyayı gezmeleri bir hayal olarak başladı. Hayal gerçeğe dönüşürken planlar ve programlar yapıldı. Ulaşılması gereken hedefler belirlendi ve adım adım hareket edildi. Sen de uzak yerlere gitmek istiyorsan öğrenmen gereken en önemli şey, plan ve program yapabilme becerisi. Spontane şeyler yolculuğun içinde çok keyiflidir; ama yolculuk spontane olarak yapılırsa o kadar da keyifli olmayabilir. O zaman, gezi programı nasıl yapılır?

Gezi programı şu şekilde yapılır: Öğrenci ya da çalışansan takvimden tatil zamanları belirlenir. Görmek istenilen yerlerin listesi yapılır. Bütçe hesaplanır ve ardından para biriktirmeye başlanır. Tam zamanlı gezgin olmak ise bir anda olmaz. Önce yılda 1 ya da 2 geziye çıkarsın, sonra yılda 3 veya 4’e çıkar. Deneyim kazandıkça ve seyahat etmenin inceliklerini öğrendikçe tam zamanlı bir gezgin olmaya doğru evrilirsin.

 • Gezi programı yaparken sana ilham verecek blog’lardan, dergilerden ve programlardan yararlanabilirsin. Yani ilk hedefin, nereye gitmek istediğini belirlemek olmalı.
 • Gezi planı yaparken gerçekçi ol. Ulaşamayacağın hedefler, cesaretini kırabilir.
 • Gitmeyi düşündüğün yeri iyice araştır. Özellikle önceden oraya gitmiş birinin deneyimleri sana ışık tutacaktır.
 • Kesinlikle görülmesi gereken yerleri not al. Onun dışında kendine spontane maceralar için vakit bırak.
 • Gideceğin yerin kültürel yapısına göz at.
 • Yurt dışına çıkmayı planlıyorsan İlk Kez Yurt Dışına Çıkacaklar İçin Tavsiyeler yazı dizimize mutlaka göz gezdir.
 • Gezi planını bir arkadaşla beraber yapmak her zaman daha keyiflidir. Yol arkadaşı ile çıkılan seyahatlerin daha keyifli olması gibi…

Gezgin Olmak İsteyenlerin Takip Etmesi Gereken 10 Gezgin Instagram Hesabı

gezgin-olmak-isteyenlerin-takip-etmesi-gereken-sosyal-medya-unluleri

“Gezgin olarak yaşamak istiyorum.” diyorsan sana ilham vermek gerek. Aşağıda bir liste hazırladık. 5 yerli ve 5 yabancı (karışık kaset gibi oldu :D) ilham veren gezginin Instagram hesaplarına buradan erişebilirsin. Bu hesaplar insanı bazen kıskandırıyor olabilir, ama hayalleri gerçekleştirmek adına motive ettikleri kesin. Uzak yerlerin nasıl olduğunu merak ediyorsan, farklı kültür ve insanlarla tanışmayı hedefliyorsan, yeni yerler ve yeni hikayelerin peşindeysen bu hesaplardan öğrenebileceğin çok şey var.

Daniel Kordan

https://www.instagram.com/p/BtftSQvgILz/?utm_source=ig_web_button_share_sheet

Rotasız Seyyah

View this post on Instagram

İki yıl öncesine kadar Özbekistan’a turist vizesi almak neredeyse imkansız gibi bir şeydi. Daha sonra ülke yönetimiyle birlikte bu tutumları da değişti. Şimdi vizesiz olarak Özbekistan’a gidip, gezebiliyoruz. . Turizme yeni açılmaya başladıkları ve ülkede de yaşam kısmen ucuz olduğu için bir Türk olarak Özbekistan’ı gezmek baya hesaplı. Hatta uçak biletini aldıktan sonra eğer lüks arayışınız yoksa yeme, içme ve konaklama için neredeyse para hesabı bile yapmanıza gerek yok. . Yemek kültürleri bize yakındır. Hele bir Özbek pilavları vardır ki; günün üç öğünü yeseniz yine de bıkmazsınız. Yani valizinize Türkiye’den yiyecek koymanıza, vakumlanmış peynir götürmenize de gerek yok 🙂 . Türkçe konuşarak anlaşmak pek kolay olmasa da, bir şekilde anlaşılıyor. Özbekistan için yabancı dil konusu; bence pek dert edilecek bir konu değil. . Özbekistan; müzeleri, tarihi yapı ve şehirleri, metro durakları, otantik el işi ürünleri, yüzyıllar öncesinden gelen tecrübeyle el dövmesi bıçakları, yerel pazarları, dokuma halıları ve daha bir çok özelliğiyle turistleri etkilemeyi başarıyor. Özbekistan Turizm Bakanlığı, onları tanıtmam için benden bir talepte bulunsaydı aynı bu paylaşımı yapardım 🙂 . Elbet beklentilerinize göre değişir ama; Semerkant’ı, Kiva’yı ve benim en çok beğendiğim şehri olan Buhara’yı gezip de Özbekistan’dan memnun kalmayan bence yoktur. Doğu Ekspresiyle Kars’a gitmek gibi popüler bir yer haline gelmeden, ülke turiste doymadan, velhasıl henüz bakir bir yerken gidip, gezilmeli. . Fotoğraflar Canon Eos M50 ile çekilmiştir ve 5. fotoğraftaki baykuş silüetini es geçmeyin 🙂 #uzbekistan #khiva #semerkand #bukhara #eosm50 @canonturkiye

A post shared by Rotasız Seyyah (@rotasizseyyah) on

Chris Burkard

View this post on Instagram

Checkmate.

A post shared by ChrisBurkard (@chrisburkard) on

Bizevdeyokuz

https://www.instagram.com/p/BrSElHXH_DU/

Fun For Louis

https://www.instagram.com/p/BsXI4tOnwEx/

yagmur_aratt

https://www.instagram.com/p/BrX9vWzHo0t/

Alex Strohl

Yol Günlükleri

https://www.instagram.com/p/BtMA7m4nDCS/

Girl Eat World

https://www.instagram.com/p/BpN09EZlDYX/

Yolda Olmak

https://www.instagram.com/p/BsqcUZMh2TA/

The Planet D

https://www.instagram.com/p/BtWMV_nn5WZ/

Bir cevap yazın