eylul-ayinda-gezmek

Eylülde Gezilecek Yerler: Eylül Ayı Tatil Fikirleri

Eylülde yollara düşmek, ruhen arınmak ve dinginleşmek için her zaman iyi bir seçenek. Ne de olsa eylülde gezilecek yerler, gidilecek rotalar bir başka… Hala bronzluk veren ılık güneş, sakinlik veren dalga sesleri ve kalabalığın daha az olduğu kuytu köşeler, yaz bitiyor diye üzülmemizin önüne geçer.

Ayrıca tüm yazı çalışarak geçirmiş ve tatil yapmak için henüz fırsat bulamamış olabilirsin. O yüzden eylülde gezilecek yerleri arıyorsan doğru noktadasın. Hem Türkiye’deki hem de yurt dışındaki güzergahlar ve harikulade rotalar seni bekliyor.

O halde bunaltıcı sıcakların etkisini yitirdiği, ucuz tatil seçeneklerinin çekicileştiği keyifli zamanlara hoş geldin diyelim ve “Eylülde nereye gidilir acaba?” diye düşünmenin önüne geçelim. Hazırsan başlayalım, yolları fethedelim. 

Eylül Ayında Nereye Gidilir: Eylülde Denize Girilecek Yerler

eylulde-gezilecek-yerler

Deniz, kumsal, güneş üçlüsüne doyamayanlar ya da henüz tatil yapamayanlar için eylül ayında Türkiye’de denize girilecek en keyifli güzergahları çıkardık. Unutma, sahiller en güzel günlerini bu tarihlerde yaşar, eylülde Akdeniz ve Ege’de deniz keyfi bir başka yaşanır. 

Türkiye turistik açıdan bir cennet olduğu için hem Akdeniz’de hem de Ege’de seçeneklerin neredeyse sınırsız! Üstelik sonbaharda gidilecek yerler bütçe olarak da daha ekonomik fırsatlar sunar. Bu dönemde okullar açılmış ve popüler yerlerde tatilci sayısı azalmaya başlamış olur.

Datça: Özgürlüğünü Kazan

Eylülde denize girilecek yerler için ilk önerimiz Datça. Coğrafi olarak Güneybatı Ege’de yer alan Datça, Muğla’ya bağlı bir ilçe. İrili ufaklı 52 tane koya sahip Datça’da, gözlerini kapattığın an esen serin rüzgarla beraber rüyalara dalabilir, masmavi denize karşı tüm dünyadan soyutlanabilirsin. 

Büyük şair Can Yücel ile özdeşleşmiş bu masalsı diyar, hem denize girmek hem de kafa dinlemek için gidilecek yerlerin başında geliyor. Ayrıca burada seni sadece muhteşem mavilikte bir deniz beklemiyor. Datça ve civarı, tarihe ışık tutan antik kentleri, tarihi yapıları, kültürel dokusu ve eşsiz mutfağıyla da hayli çekici bir güzergah.

Side: Antalya’nın Vazgeçilmezi

Yaz aylarında Antalya ve civarında hava sıcaklığı 35 dereceleri buluyor, dayanılmaz bir hal alabiliyor. Eylül ayından itibaren ise bu sıcaklıklar düşüşe geçmeye başlıyor. O yüzden Antalya ve çevresinin de en güzel zamanları eylül ayında oluyor.

Antalya’nın vazgeçilmezi konumundaki Side, eylülde denize girebileceğin bir başka nokta. Antalya’nın 80 km doğusunda bulunan Side, tarihi bir yarımada konumunda. Antik dönemlerde çok önemli bir liman ve ticaret kenti olan bölge, günümüzün en popüler tatil lokasyonlarından biri olarak önümüze çıkıyor. Side’nin tadı eylülde çıkar, bizden söylemesi… 

Bodrum: Ege’nin İncisi

Bodrum, adına şiirler yazılmış güzellikte ve çekicilikte bir yer. Bodrum denildiğinde zihinlerde hemen beyaz taş evler, mavi kapılar, pencereler, huzurlu gün batımları ve sıcak insanlar canlanıyor ne de olsa!

Ege’nin incisi diyebileceğimiz Bodrum, eylülde denize girilecek yerlerden biri olarak dikkat çekiyor. Burada deniz, kum, güneş ve gece hayatını eylülde de doyasıya yaşayabilirsin. 

Eylülde Yurt Dışına Nereye Tatile Gidilir: Eylülde Gidilecek Ülkeler

eylulde-gezilecek-yerler

Eylülde yurt dışına çıkmak hayli avantajlı. Bu tarihlerde hem okullar açılır hem de insanlar büyük çoğunluğu tatile gidip gelmiş ve çalışmaya başlamış olur.

Bu da gidilen ülkelerdeki ve şehirlerdeki turist kalabalığının biraz da olsa azalması anlamına gelir. İşte, senin için hazırladığımız eylülde gidilecek ülkeler sıralaması: 

Roma, İtalya: Eylülde Gezilecek Yerler Listesinde Akdeniz Coşkusu

Roma sadece İtalya’nın değil, dünyanın başkentlerinden birisi olarak kabul görür. Aslına bakılırsa burası görkemli tarihi ve üzerine sinmiş Akdeniz dokusuyla her zaman güzeldir, ama sonbaharın kendisini yavaştan hissetirmeye başladığı dönemlerde ayrı bir atmosfere bürünür. 

Roma yürüyerek her noktasına gidilebilen türden düz bir şehir olduğu için keşfetmek açısından eylül ayı hayli uygun. Bu tarihlerde şehir ne çok sıcak olur ne de çok soğuk, keyifli bir atmosfer seni bekler.  

Amsterdam, Hollanda: Yel Değirmenlerinin İzinde

Kuzey Avrupa çoğunlukla ıslak, gri ve soğuk bir iklime sahip… Hollanda gibi coğrafi bölgeler yılın yaklaşık 8 ayı zorlayıcı bir iklime sahip olur. O yüzden bu bölgelere doğru zamanda gitmek önemli bir detay. 

Amsterdam bir kanallar şehri ve tıpkı Roma gibi yürüyerek her noktasına ulaşabileceğin türden bir yapıya sahip. Eylülde yurt dışına gitmeyi düşünüyorsan Hollanda’yı listene ekle ve yel değirmenlerinin izini sür. 

Prag, Çekya: Eylülde Gezilecek Yerler ListesindeEğlenceye Doğru 

Orta Avrupa’nın göz bebeği şehirlerinden biri olan Prag, eylül ayı gelip çattığında akıllara durgunluk veren bir manzaraya sahip olur. Etkileyici Gotik mimarisi ve sonbahar motifleri muhteşem bir ambiyans yaratır. 

Prag’a eylülde gidip Vltava Nehri’nin kenarında kahveni yudumlayabilir ve keyif çatabilirsin. Ayrıca gece vakitlerinde de eğlenceyi yakalayabilirsin. Bizden söylemesi!

Eylülde Balayına Nereye Gidilir: Aşk Sıcaklığında Rotalar

eylulde-gezilecek-yerler

Düğün mevsimi denilince aklımıza genelde yaz ayları gelse de eylül de evlenmek ve huzur dolu romantik bir balayı geçirmek için gayet uygun. “Eylülde balayına nereye gidilir?” diye soruyorsan balayı çiftlerine özel birbirinden güzel rotalar hazırladık. 

Yunanistan: Eylülde Gezilecek Yerler Listesinde Komşuya Ziyaret

Yunanistan; adaları, kumsalları, köklü tarihi ve UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndeki yapılarıyla her daim cezbedici bir lokasyon. Geçmişte birçok önemli uygarlığa ev sahipliği yapan komşumuz Yunanistan, hem deniz tatili hem de kültür turizmini bir arada sunduğu için balayı rotaları arasında özel bir yere sahip.

Macaristan: Tuna Nehri’ni Takip Et

Macaristan, Orta Avrupa’nın en eski, en güzel ve kendine has yerleşim yerlerinden biri olarak kültür meraklılarına hitap ediyor. İçinden Tuna ve Tisza nehirleri geçen ülke, dünyanın en büyük ikinci termal gölü olan Heviz Gölü’ne, Orta Avrupa’daki en büyük göl olan Balaton Gölü’ne ve Avrupa’nın en geniş otlağı olan Hortobagy topraklarına da sahip.

Zengin kültürü ve neoklasik döneme ait mimari yapılarıyla dikkat çeken ülke, eylülde balayına gidebileceğin rotalardan.   

İsviçre: Mutlu İnsanların Ülkesi 

İsviçre’nin denize kıyısı yok, ama gözleri alan muhteşem güzellikte doğa manzaraları var! Alpler, İsviçre Platosu ve Jura Dağları arasında kalan ülke, çok kültürlü dokusuyla ve etnik yapısıyla benzersiz…

Alpler özellikle kış sporları açısından dünyaca ünlü bir güzergah olsa da balayı için en doğru zaman sonbahar dönemi diyebiliriz. Yağışlar eylülden itibaren azalır ve çifte kumrular gönül rahatlığıyla her yeri gezebilir. 

Eylül Ayı İçin Alternatif Rotalar: Farkını Yansıtmak İsteyenlere 

eylulde-gezilecek-yerler

Eylül ayında farklı türden deneyimler yaşamak isteyenlere uygun birçok güzergah var. Özgün olmak ve farklı olmak isteyen birisiysen bu rotalar tam sana göre! 

Bahreyn: Eylülde Gezilecek Yerler Listesinde Bir Adalar Ülkesi

Bahreyn, Basra Körfezi’nde yer alan ve iki deniz arasında kalan bir ada ülkesi. Asya’daki en küçük üçüncü ülke konumunda bulunan Bahreyn, doğu ve batıyı birbirine bağlayan bir merkez konumunda. 

Orta Doğu’nun ihtişamlı adalarından biri olan Bahreyn, tarihi ve modern mimarisiyle görülmeye değer alternatif rotalardan biri olarak seni bekliyor! 

Azerbaycan: Doğu’daki Avrupa, Eylülde Gezilecek Yerler

Kafkasların güneyinde, Hazar Denizi’nin kıyısında konumlanan Azerbaycan, Asya’da yer alan bir Avrupa ülkesi gibi. Zengin kültürü, lezzetleri yemekleri ve uygun fiyatları ile farkını yansıtmak isteyen gezginler için görülmesi gereken bu lokasyon, aynı zamanda pek ekonomik.

Lübnan: Orta Doğu’daki Akdeniz Diyarı 

Lübnan’ın tarihi çok eski dönemlere dayanıyor. Antik Çağ’ın önemli medeniyetlerinden biri olan Fenikeliler bu coğrafyada yaşamış. Birçok kültürün ve dinin ahenk içinde yaşadığı Lübnan, tarihin kapısını aralayabileceğin ve farklı deneyimler yaşayabileceğin bir lokasyon ve seni burada gizli hazineler bekliyor!

Bir cevap yazın