Euro Kullanmadan Seyahat Edebileceğin Avrupa Şehirleri

Çıkıp çıkıp gitmek istediğimiz Avrupa şehirleri var. Ucuz uçak bileti kampanyalarına bakıyoruz fakat euro’nun yüksekliği geliyor aklımıza. Bunun için euro ve seyahat sevdan ile aranı bozmana gerek yok.  Euro kullanmayan ve gayet ekonomik tatil seçenekleri sunan Avrupa kentleri de var. Sana gezilip görülesi, cep yakmayan Avrupa şehrinden bahsetmek istiyoruz.

Belgrad

Sırbistan’ın en çok ziyaret edilen şehri Belgrad, gece hayatı, güzel yemekleri, tarihi ve görülesi şehir yapısı ile biliniyor. Kendisi tam bir Avrupa kenti. Diğer Avrupa kentlerinde tüm gün bisküvi yiyeceğiniz bir bütçe, burada iyi bir akşam yemeğini mümkün kılabilir. Çünkü Sırbistan’ın para birimi Sırp dinarı. Üstelik buraya gitmek için vize alma şartı da yok. Eğlenceli, lezzetli, ekonomik ve vizesiz! Şimdi biz Belgrad‘ı sevmeyelim de ne yapalım?

Prag

Doğu Avrupa’da euro kullanmamaya karar verdiği gün öpücüklü kalpler yollamak istediğimiz çok güzel bir şehir Prag. Özellikle Eski Şehir bölgesinden dönmek istemeyeceğiniz, Vltava Nehri civarında mutluluk nidalarıyla adımlar atacağınız bu kusursuz şehir, listenin favorilerinden. Bütçene dikkat ettiğin takdirde sana ekonomik seyahat avantajı veren Prag, senden vize isteyecek fakat euro’nun alıp başını gittiği bu dönemlerde bütçeni zorlamadan iyi bir Avrupa deneyimi yaşatacak.

Budapeşte

Macaristan’ın İstanbul’a benzettiğimiz güzel kenti Budapeşte, hem eğlence hem de kültürel anlamda ruhu doyuran bir şehir. Üstelik kendisi çok da ekonomik. Bu şartlar altında gezeceğin bir Avrupa kentini tabii ki kaçırmamalısın. Git ve Tuna Nehri’nin çevresine toplanmış muazzam güzelliği euro derdi olmadan keşfet.

Bükreş

Seyahat trendlerini takip edenler bilir, Bükreş 2018’nin en favori seyahat noktalarından bir olarak görülüyor. Avrupa’nın da bu sene gözü Bükreş’te diyebiliriz. Biz Bükreş’e çok yakınız ve bu yüzden oldukça şanslıyız. Romanya’nın pek değerli şehri Bükreş’in Eski Şehir bölgesi, muhteşem müzeleri ve hareketli gece hayatını en ekonomik yoldan keşfedebilirsin. Hazır Bükreş tamamen popüler bir turizm bölgesi değilken git ve euro kullanmayan bu ekonomik şehri doyasıya keşfet.

Saraybosna

Tarihi, kültürü ve değerleriyle her zaman bize yakın ve sempati duyduğumuz Saraybosna, euro’nun duygularımızı acıtan tavrından çok uzak. Yani bize göre kendisi oldukça ekonomik. Burası kültür gezileri, doğa yürüyüşleri ve dinlenmek için mükemmel bir rota. Değerlendir deriz.

Üsküp

Makedonya’nın başkenti Üsküp, en az Saraybosna kadar hem gözümüze hem de gönlümüze dokunacak bir şehir. Üsküp’e gitmişken Ohrid’e kadar uzanıp gölün etrafındaki o büyülü havayı solumak, Manastır’a gidip Mustafa Kemal Atatürk’ün okuduğu Manastır Askeri İdadisi’ni görmek yapılacaklar listenizin başlarında olmalı. Üsküp’te para birimi olarak Makedon Dinarı kullanıyor.