Euro Kullanmadan Seyahat Edebileceğin Avrupa Şehirleri

Euro kullanmadan seyahat etmek artık çok daha cazip. 2018 yılı itibari ile döviz kurları malum. Büyük bir çoğunluk için euro gerektiren tatiller cep yakıyor. Yine de yurt dışı tatili yapmak isteyenler hiç moralini bozmasın, bavullarını kaldırmasın, tatil planlarından vazgeçmesin; çünkü euro kullanmayan birçok yakın yurt dışı rotası var. Ucuz yurt dışı tatili, nereye gideceğini ve nasıl tatil yapacağını biliyorsan her zaman mümkün…

Dediğimiz gibi euro kullanmayan ve gayet ekonomik tatil seçenekleri sunan birçok Avrupa kenti mevcut. Sana gezilip görülesi, cep yakmayan Avrupa şehrinden bahsetmek istiyoruz. Yurt dışı seyahati yapmak, Avrupa kıtasının en ucuz yerlerini keşfetmek, düşündüğünden çok daha keyifli olacak. Nereden biliyoruz? Gerek şehir içi gerekse şehir dışında bu noktalarda görülecek birçok şey, katılacak pek fazla etkinlik var da ondan.

Euro Kullanmadan Yurt Dışı Seyahati Rotası: Belgrad

panoramik-belgrad-sehir-manzarasi

Sırbistan’ın en çok ziyaret edilen şehri Belgrad; gece hayatı, güzel yemekleri, tarihi ve mimarisi ile biliniyor. Kendisi tam bir Avrupa kenti. Diğer Avrupa kentlerinde tüm gün bisküvi yiyebileceğin bütçe, burada iyi bir akşam yemeğini mümkün kılabilir. Çünkü Sırbistan’ın para birimi Sırp dinarı. Üstelik buraya gitmek için vize alma şartı da yok. Eğlenceli, lezzetli, ekonomik ve vizesiz! Şimdi biz Belgrad‘ı sevmeyelim de ne yapalım?

Korunmuş Orta Çağ mimarisi, birbirinden güzel köprüleri, sıcakkanlı insanları ve bu güzelliklerin yanında para birimi olarak Sırp dinarı kullanılması, Belgrad’ı euro kullanmadan seyahat edilebilecek ülkeler listesinde ilk sıralara yerleştiriyor. 2018 itibari ile 1 TL, yaklaşık 16 Sırp dinarı ediyor. Ulaşım fiyatları da oldukça uygun. Daha ne diyelim.

Belgrad hakkında daha önceden de onu öve öve bitiremediğimiz yazılar yazdık. Buraya bırakıyoruz.

Sen Ne Güzelsin Belgrad

Belgrad ve Gezilecek Noktaları

Belgrad’a Nasıl Gidilir: Belgrad Uçak Bileti

ucuz-ucak-bileti

Çek Cumhuriyeti Yolculuğu: Prag

gunduz-saatlerinde-prag-sehir-merkezi

Prag hakkında ne desek az. Çek Cumhuriyeti’nin görkemli başkentinde, her renge ve her fikre yer var. Sanatseverlerin mabedi konumundaki Prag, barok ve Gotik mimarinin adeta arşa çıktığı bir yer. Üstelik para birimi olarak ülkede Çek korunası kullanılıyor. 2018 itibari ile 1 Türk lirası, 3.5 Çek korunası ediyor. Yani yurt dışı seyahati yapmak, Avrupa ülkelerine gitmek ve az para harcamak istiyorsan Prag gezisini kesinlikle düşünmelisin.

Prag hakkında o kadar çok yazımız var ki! Birkaçını buraya koyduk. Seç, beğen, oku…

Prag Gezi Rehberi

Prag’ı Tek Başına Keşfetme Rehberi

Prag’da Eğlenceyi Bedavaya Getirmenin 5 Yolu

Nefret ve Aşkın Kusursuz Birlikteliği: Prag ve Kafka

Prag’a Nasıl Gidilir: Prag Uçak Bileti Ara

ucuz-ucak-bileti

Tuna Nehri Çevresinde Bir Rüya: Budapeşte

budapeste-parlamento-binasi

Macaristan’ın İstanbul’a benzettiğimiz güzel kenti Budapeşte, hem eğlence hem de kültür anlamında ruhu doyuran bir şehir. Üstelik kendisi çok da ekonomik. Bu şartlar altında gezeceğin bir Avrupa kentini tabii ki kaçırmamalısın. Git ve Tuna Nehri’nin çevresine toplanmış muazzam güzelliği, euro derdi olmadan keşfet!

Macaristan’da ve doğal olarak Budapeşte’de Macar forinti kullanılıyor. Avrupa Birliği içerisinde yer almasına rağmen kendi para birimini kullanan Macaristan, böylece Türk gezginlere ucuz yollu bir yurt dışı seyahatini mümkün kılıyor. 2018 itibari ile 1 Türk lirası, yaklaşık 44 Macar forinti ediyor. Daha fazla yazmıyoruz, gördüğün gibi ekonomik bir şekilde Avrupa ülkelerine gitmek mümkün.

Budapeşte’den daha önceden uzun uzadıya bahsetmiştik. Üç tane yazımızı buraya koyuyoruz, merak ettiklerini kolayca öğren diye.

En İyi 10 Budapeşte Restoranı

Budapeşte Köprüleri

Budapeşte’nin Check-in’lik 6 Kahve Durağı

Budapeşte’ye Nasıl Gidilir: Budapeşte Uçak Bileti Ara

ucuz-ucak-bileti

Romanya’nın Kıpır Kıpır Başkenti: Bükreş

gun-batiminda-bukres-manzarasi

Seyahat trendlerini takip edenler bilir. Bükreş, 2018’nin en favori seyahat noktalarından biri olarak görülüyor. Avrupa’nın bu sene gözü Bükreş’te diyebiliriz. Biz Bükreş’e çok yakınız ve bu yüzden oldukça şanslıyız. Hazır Bükreş tamamen popüler bir turizm bölgesi değilken git ve euro kullanmayan bu ekonomik şehri doyasıya keşfet.

Romanya’da hâlâ Rumen leyi kullanılıyor. 2018 itibari ile 1 TL, 0.64 Rumen leyi yapıyor. Para birimi olarak euro kullanmayan Romanya, aynı zamanda oldukça ekonomik bir ülke. Şimdi gelelim Bükreş’e. Romanya’nın bu pek değerli şehri Bükreş’in Eski Şehir bölgesinde, muhteşem müzeleri ve hareketli gece hayatını en ekonomik yoldan keşfedebilirsin. Hafta sonunda tam bir parti şehrine dönüşen Bükreş, 24 saat boyunca ayakta kalan insanları, İstanbul’u bilenlerin yabancılık çekmeyeceği karmaşası ve her şeyden öte hikayelerle dolu sokakları ile en azından 3-4 günü hak eden bir şehir. Ekonomik bilgilere bakınca da insanın cebini rahatlatan detaylar görüyoruz. Burada tatili uygun fiyatlarla karşılayabilmek mümkünken gerek şehir içi gerekse şehir dışı ulaşım fiyatları da oldukça uygun. Kısacası bol gezili, kahkahalı ve keşifli bir seyahat, Bükreş’te gerçek olabilir.

Bükreş’e Nasıl Gidilir: Bükreş Uçak Bileti Ara

ucuz-ucak-bileti

Bize Yakından Öte: Saraybosna

saraybosna-sehir-manzarasi

Tarihi, kültürü ve değerleriyle her zaman bize yakın ve sempati duyduğumuz Saraybosna, euro’nun duygularımızı acıtan tavrından çok uzak. Yani bize göre kendisi oldukça ekonomik. Burası kültür gezileri, doğa yürüyüşleri ve dinlenmek için mükemmel bir rota. Değerlendir deriz.

Saraybosna’da para birimi olarak Bosna Hersek konvertibl markı kullanılıyor. 2018 itibari ile 1 TL, 0.27 BAM ediyor. Yani euro’ya göre çok daha iyi bir kur. Üstelik burada hayat çok ucuz. Yiyecek, içecek ve kalacak yer konusunda özellikle sezon dışı tatili düşünürsen inanılmaz fiyatlar yakalayabilirsin. Osmanlı zamanlarından kalan mirasları ve sımsıcak kalpli insanları ile Saraybosna gezisi, kesinlikle düşünülmeye değer. Saraybosna hakkında biraz daha okuma yapmak istersen aşağıya senin için birkaç yazı koyuyoruz.

Saraybosna Gezisinde Kendini Yabancı Hissetmeyeceğinin 6 Kanıtı

Saraybosna’nın Hüznünü Bir Anda Dağıtan 6 Mekan

Kitap Gibi Okuyacağınız Bir Şehir: Saraybosna

Saraybosna’ya Nasıl Gidilir: Saraybosna Uçak Bileti Ara

ucuz-ucak-bileti

Bekle Bizi Ukrayna, Sana Geliyoruz: Lviv

lviv-sehir-manzarasi

Euro kullanmadan seyahat edebileceğin ülkeler listesinde son tavsiyemiz ile karşındayız. Ukrayna’nın deli dolu kenti Lviv, sıkı bir hafta sonu tatili planının uğrak noktaları arasında. Neden? Çünkü eğlenceli, çünkü renkli, çünkü ekonomik… Lviv’de para birimi olarak grivna kullanılıyor ve 2018 itibari ile 1 grivna, 0.22 TL ediyor.

Lviv, gece hayatı ile pek meşhur. Burada birçok gece kulübü var ve fiyatlar da makul düzeylerde. Gece gezmelerini sevmiyor musun? Lviv, gündüzleri de çok güzel. Park ve bahçelerle dolu yemyeşil bir şehir olan Lviv, aynı zamanda Ukrayna tarihinin önemli yapılarını barındırıyor. Mesela Potocki Sarayı, mesela St. George Katedrali… Lviv hakkında konuşacak çok şey var. Aşağıya bazı içerikler bıraktık. Merak ettiklerini o içeriklerden öğrenebilirsin. Üstelik aralarında Begüm Köseoğlu’nun ve Nereye Kaçsak ekibinin hazırladığı içerikler de var!

Lviv Gezi Rehberi: Lviv Gezisi Hakkında Her Şey

Lviv Hakkındaki Ön Yargıları Unutma Zamanı

Lviv Gece Hayatı: En İyi Lviv Gece Kulüpleri

Bir Hafta Sonu Kaçamağına Hazır Mısın: 48 Saatte Lviv Gece Hayatı

Lviv’e Nasıl Gidilir: Lviv Uçak Bileti Ara

ucuz-ucak-bileti