• Ana Sayfa
 • Balıkesir
 • Ekimde Gidilecek Tatil Yeri Kapışması: Bozcaada mı, Cunda mı, Alaçatı mı?

Ekimde Gidilecek Tatil Yeri Kapışması: Bozcaada mı, Cunda mı, Alaçatı mı?

Ekimde gidilecek tatil yeri arayanlar için 3 tatil yeri karşılaştırması yapmaya karar verdik. Hava durumu, yapılmak istenen şeyler ve bütçe üzerinden Bozcada, Cunda ve Alaçatı tatil yerlerini inceliyoruz.

Yaz mevsimi bitmiş olabilir, ama güneyde güneşli günler devam ediyor. Bu yaz tatil yapamadıysan hala geç değil. Ekim ayı boyunca birçok güney beldesinde deniz, kum, güneş sefası sürebilirsin. Mesela Bozcaada. Çanakkale’nin bu turistik adası, ekim ayında hem ucuz hem de keyifli. Deniz biraz soğuk gelebilir, ama böylesi beden için çok daha sağlıklı! Ya da Balıkesir’in en popüler noktası, Cunda Adası’na bir bakalım. Ekim ayında Cunda Adası kesinlikle görülmeye değer! Yaz mevsimine göre çok daha az kalabalık, fiyatlar çok daha uygun Ekim ayında İzmir tarafları da pek neşeli olur. Mesela Alaçatı! Bir kere rüzgar sörfü yapabilmek için hava çok daha uygun. Ayrıca talep az olduğu için fiyatlar düşük. Yani ekimde tatil yapmak, hem ekonomik hem de eğlenceli. Üstelik yaz dönemi kalabalığından da uzak…

Çanakkale’nin İncisi: Bozcaada

Bozcaada feribot limanında gün batımı manzarası

Dört bir yanından denize girilebilen, Türkiye’nin üçüncü büyük adası Bozcaada, Çanakkale’ye bağlı bir ilçe. Mükemmel gün batımı manzaralarına sahne olan, eğlenceli sokaklarında şen kahkahaların asla eksik olmadığı ve Bozcaada Kalesi gibi tarihi yerleri ile kültür gezilerine olanak veren Bozcaada, ekim tatili düşünenlerin dikkate alması gereken bir seçenek.

Instagram gezginlerinin popüler duraklarından olan Bozcaada, ekim ayında çok daha sessiz ve romantik. Hava durumuna bağlı olarak deniz biraz soğuk olabilir; ama ekim ortasına kadar Bozcaada iklimi, tatil yapmak için ideal olur.

Bozcaada Nerede, Oraya Nasıl Gidilir?

Bozcaada sokakları, Çanakkale

Bozcaada, Çanakkale’nin bir ilçesi olarak Marmara Bölgesi’nde bulunuyor. Ege Denizi’nde bulunan Bozcaada, ana karaya 6 km uzaklıkta, 40 kilometrekare büyüklüğünde bir alana sahip. “İl merkezleri hariç Türkiye’nin köyü olmayan tek ilçesi” unvanına sahip Bozcaada’ya gitmek için en pratik yol, Çanakkale üzerinden feribota binmek.

Ekim Ayında Bozcaada Hava Durumu

Bozcaada gün batımı manzarasına karşı oturan adam, Çanakkale

Çanakkale’nin bu turistik adası, ekim ayı boyunca güneşli günlere sahne olur. Zaman zaman yağmur yağabilir, ama yağışlar kısa soluklu olur. Bozcaada’da ekim ayında sıkıcı olabilecek tek detay, ada ikliminin çok rüzgarlı oluşudur ki aslında bu, tüm sezon boyunca görülen bir durum. Yani ekim de gidilecek tatil yeri olarak Bozcaada’yı düşünüyorsan yazlıklarınla birlikte yanına birkaç hırka, yağmurluk ve şemsiye alman da iyi fikir. Romantik anları seviyorsan pencerendeki sonsuz deniz manzarası karşısında sonbahar yağmuru ile karışan toprak kokusunu izlerken bize teşekkür edersin. Ekimde deniz suyu biraz soğuk olabilir, ama yüzmeyi seviyorsan çok çabuk alışacaksın.

Ekim Ayında Bozcaada’da Yapılabilecek Şeyler

Deniz kenarı restoranda meze tepsisi, Bozcaada

Ekim ayı boyunca Bozcaada, tatil sezonuna göre daha tenha olur. Bu ne demek? Tatil sezonunda yapabileceğin her şeyi bu ayda da yapabilirsin, ama işletmecilerden çok daha fazla ilgi görürsün demek! Yani, ekimde gidilecek tatil yeri seçiminde Bozcaada kesinlikle iyi bir seçim olur. Burada neler yapabilirsin? Senin için birkaç tavsiye ekliyoruz aşağıya, hoşuna gidenleri not edersin. 

 • Butik otel keyfi. Adanın butik otelleri, manzaraları ve sevimli işletmecileri ile pek meşhur. Burada tatilini geçireceksen aile pansiyonu tadında yerlerde kalarak adanın hikayelerini dinleyebileceğin gibi yeni arkadaşlıklar da kurabilirsin. Mesela Aliki Konukevi, adanın en ünlü pansiyonlarından biri. Adada buraya benzeyen başka mekanlar da var. Seçim senin.
 • Yapabileceğin en güzel şey, burada sokakları gezmek. Eski dokusunu koruyan ada, özellikle Rum Mahallesi çevresinde tıpkı film setleri gibi görünüyor. Gezi fotoğrafı çekeceksen ve eski tip mimari ile ilgileniyorsan yürürken vakit su gibi akıp geçecek.
 • Denize girmek. Adanın her köşesinde başka bir plaj var, artık seçim senin. Bizim önerimizi soruyorsan Ayazma Plajı iyi bir seçim olabilir. Daha fazla ilgi göreceğin bir sahil düşünüyorsan Habbele Beach işletmeciliği güzel yorumlar almış, ama burası ücretli.
 • Balık yemek. Adada birçok balık restoranı var. Burada lezzetli mezeler tadabilirsin. Ege’nin en meşhur tariflerinden kabak çiçeği dolmasını seviyorsan Kapı 14 isimli mekanı bir dene deriz. Bozcaada’nın en beğenilen restoranlarından biri de Nevreste. Aklında bulunsun.

Bozcaada Tatil Bütçesi

Bozcaada yel değirmenlerinde selfie çeken gençler, Çanakkale

Bozcaada’da tatil yaparken en fazla bütçe ayıracağın nokta, muhtemelen konaklama olacak. Turistik bir yer olan adada, her telden konaklama imkanı mevcut. Bozcaada konaklama bütçesi için gecelik 150 TL’den başlayan fiyatlar düşünebilirsin. “Bozcaada’da nerede kalınır?” diye merak ediyorsan Alesta Otel, Esinti Otel ve Ada Otel gibi yerler hem ekonomik hem de iyi yorumlar almış. Buralarda konaklamanın ücreti, ortalama 200 TL civarında. 29 Ekim gibi tatiller hangi güne denk geliyorsa o zamanlar biraz daha pahalı oluyor. Yani resmi tatillerde Bozcaada tatil bütçesi artıyor. 

Şimdi ekim ayında gidilecek tatil yeri olan Bozcaada için bütçe hesaplayalım. 2018 yılında yaptığımız incelemelere göre ortalama kişi başı Bozcaada masrafı şu şekilde: 200 TL kalacak yer + 80 TL günlük öğünler = 280 TL. Masraflardan biraz kısarak bu fiyatı 200 TL’ye çekme imkanın var.

Balıkesir’in En Keyifli Noktası: Cunda Adası

Cunda Adası'nda yat marinesi, Balıkesir

Son zamanların popüler rotalarından Cunda Adası, ekim ayında tatilci kalabalıkların orada olmamasından mütevellit pek sessiz ve huzurlu… Kafanı dinleyebileceğin, gürültüsüz ve şehir kirliliğinin olmadığı bir seyahat düşlüyorsan, “Birkaç gün tatili tatil gibi yaşayayım, oradan oraya koşturmayayım.” diyorsan Cunda Adası yolculuğu, tam hayallerinin tatili olacak. Cunda Adası, tam da ekimde gidilecek tatil yeri! 

Ekim Ayı Cunda Adası Hava Durumu

Cunda Adası manzarası, gün batımı

Ekim ayında Cunda Adası ortalama hava sıcaklığı 20 derece civarında seyreder, hava çoğunlukla açık ve güneşlidir. Nadiren de olsa yağmur görülebilir; ama bu yağmurlar kış yağmuru kadar soğuk olmaz, sadece atmosferi çok daha çekici hale getirir. Yağmurdan sonra adaya yayılan toprak kokusu eşliğinde yürümek ya da yağmur esnasında bir kafede oturup adanın caddelerini seyre dalmak, insanın tüm ruhunu arındırır. Kendini dinleyeceğin bir seyahat düşünüyorsan, ekimde gidilecek tatil yeri olarak Cunda Adası’nı düşünebilirsin. 

Ekim Ayında Cunda Adası’nda Yapılabilecek Şeyler

Cunda Adası Barlar Sokağı

Cunda Adası’da yapılabilecek birçok şey var. Örneğin Aşıklar Tepesi, Sevim ve Necdet Kent Kitaplığı, Taksiyarhis Kilisesi ve yel değirmenleri, adanın görülmesi gereken yerlerinden. Taş Kahve de adanın en güzel yerine kurulmuş, nostaljik atmosfere sahip bir mekan. Buranın Türk kahvesi pek meşhur, ilgilenenlere duyurulur!

Cunda Adası Gezi Rehberi hazırlamıştık daha önce, o nedenle burayı kısa kesiyoruz. “Cunda Adası’nda ne yapılır?” diye merak ediyorsan cevaplar seni orada bekliyor.

Ekimde Gidilecek Tatil Yeri Fiyatları: Cunda Adası Tatil Bütçesi

Ahşap kapıyı çalan kadın, Cunda Adası

Cunda Adası, turistik noktalardan biri olarak pahalı tatil yerleri listesinde yer alıyor; ama ekim ayında fiyatlar gözle görülür oranda düşüyor. 2018 yılında yaptığımız incelemelere göre Cunda Adası konaklama ücretleri 200 TL ile 1000 TL arasında değişiyor. Yiyecek-içecek masrafları mekandan mekana göre değişse de bir kişinin günlük masrafı ortalama üzeri yerlerde 120 TL civarı oluyor. Yani “Cunda Adası’nda ne kadar para harcarım?” diye düşünüyorsan iyi ve keyifli bir tatil geçirmek için günlük 320 TL masraf yapacağını hesap edebilirsin. Bu ücreti arkadaşlarla beraber tatile çıkarak günlük 150 TL civarına düşürmen de mümkün tabii ki.

Yemyeşil ve Masmavi Bir Tatil: Alaçatı

Alaçatı'da berrak bir koy ve bir yat, İzmir

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı tatilini de içine katabileceğin uzun bir ekim tatili yapayım diyorsan sana İzmir yolculuğunu öneriyoruz. Burada görebileceğin birçok tarihi ve kültürel eser olduğu gibi İzmir’in bir de pek meşhur Alaçatı’sı var. Kafanı dinlemek ve keşif yapmak için ekimde gidilecek tatil yeri arıyorsan, işte buldun…

Alaçatı’nın yaz sezonunda dolup taştığını herkes bilir. Peki, ekim ayında Alaçatı nasıl? Cevap verelim: Türkiye’nin en gözde tatil yerleri listesinde yer alan Alaçatı, ekim ayında da oldukça güzel.

Alaçatı’ya gitmenin en pratik yolu, İzmir’e uçmaktan geçiyor. İzmir Adnan Menderes Havalimanı’ndan direkt Alaçatı’ya giden araçları kullanarak kısa sürede varabilirsin.

İzmir Uçak Bileti Bul

uçak bileti

Ekim Ayı Alaçatı Hava Durumu

Alaçatı, gün batımı manzarası, İzmir

Ekim ayında hava durumunun çok güzel olduğu yerlerden biri olan Alaçatı, ortalama 22 derece sıcaklığı ile yaz güneşini devam ettiriyor. Ekim ayı boyunca nadiren yağmur gören Alaçatı, çoğunlukla açık ve güneşli bir hava ile ziyaretçilerini karşılıyor. Sonbahar yağmurları burada ekim ayının sonlarına doğru başlıyor. İdeal hava sıcaklıkları, Alaçatı’yı ekimde gidilecek tatil yeri listesinde bir adım yukarı taşıyor. 

Alaçatı, ekim ayında tıpkı yaz mevsimindeymiş gibi tatil yapmak isteyenler için ideal. Üstelik diğer tatil noktalarının aksine burası tenhalaşmıyor. Bu keyifli tatil yeri, canlı ve enerjik ortamını devam ettiriyor.

Ekim Ayında Alaçatı’da Yapılabilecek Şeyler

Alaçatı'da rüzgar sörfü yapan sporcu, İzmir

Alaçatı merkezi, yılın çoğu dönemi şen şakrak. Yani eğlenmek için burada gidebileceğin birçok mekan var. Ekim ayında Alaçatı gece kulüplerinde eğlence sabaha kadar devam ederken sahillerde ara sıra gece partileri de görülüyor. Şansın yerinde ise birine denk gelebilirsin. Alaçatı’da başka ne yapabilirsin?

 • Ege yöresinin pek meşhur mezelerini deneyebileceğin mekanları gezebilirsin. Canlı müzik eşliğinde arkadaşlarınla ettiğin sohbetleri Ege mutfağının hafif ve lezzetli tarifleri ile tatlandırabilirsin. Alaçatı geceleri pek meşhur, orada vaktin nasıl geçtiğini anlamayacaksın.
 • Alaçatı’nın en ünlü bölgesi, Hacı Memiş. Korunmuş taş mimarisi ile insanı masalsı bir atmosfere sürükleyen Hacı Memiş, kesinlikle görülmesi gereken yerlerden.
 • 1850’li yıllardan kalan yel değirmenleri görülmeye değer.
 • Alaçatı, aynı zamanda el işi ürünlerin ve organik yiyeceklerin satıldığı semt pazarları ile de çok ünlü. Denk gelirsen mutlaka gez!
 • Alaçatı’nın en popüler etkinliği, rüzgar sörfü! Burada rüzgar sörfü yapabileceğin gibi diğer sporcuları da izleyebilirsin.

Alaçatı Tatil Bütçesi

Alaçatı'da gülen gezgin çift, İzmir

Zaman zaman çıkan sıra dışı haberler neticesinde Alaçatı pahalı bir yer olarak görülse de aslında burası her bütçeye uygun. Hatta ekim ayı süresince burada gecelik 100-150 TL gibi fiyatlara kalacak yer bulabilirsin. Yani Alaçatı, ekimde gidilecek tatil yeri arayanlar için ekonomik bir cennet! Alaçatı otelleri tavsiyesi istiyorsan hemen iki tane bırakıyoruz: Sultan Konak ve İmerek Taş Ev Otel. Günlük yeme-içme masraflarını da 100 TL olarak hesaplarsan günlük 250 TL’ye Alaçatı’da keyifli bir tatil yapabilirsin.

Yorumlar

Bir cevap yazın