ekim-ayinda-gezilecek-yerler

Ekimde Gezilecek Yerler: Ekim Ayı Tatil Fikirleri

Sonbahar gelmiş olabilir ve sen hala tatil yapmak istiyor olabilirsin, gözün yollarda kalmış olabilir. Hem zaten ekimde gezilecek yerler farklı türden bir keyif kaynağı. Herkes harıl harıl çalışıyorken yapılan kaçamakların tadı başka oluyor. 

Ayrıca yaz ayları çoktan geride kalmışsa ne olmuş yani. Ekim ayında deniz tatili yapabileceğin güneşli ve özgür rotalar da mevcut. Bu dönemlerde tatile çıkmak cepler açısından da avantajlı. Ucuz tatil seçeneklerinin çekicileştiği bir dönemde, aklında “Ekimde nereye gidilir?” gibi bir soru varsa doğru yerdesin. 

Hazırsan yolların altını üstüne getirelim ve sonbahar dinginliği yaşayarak keyfimize bakalım. Haydi o zaman başlayalım, gezi rehberi yapalım. 

Ekim Ayında Nereye Gidilir: Ekimde Denize Girilecek Yerler

ekimde-denize-girilecek-yerler

“Koca yaz geçti, ben hala denize giremedim.” ya da “Ekim ayında da bir deniz kaçamağı yapsam ne tatlı olur!” mu diyorsun? Ülkemizin kıyı kesimlerinde Akdeniz iklimi yaşandığı için deniz, kum, güneş üçlüsünü güneyde doyasıya yaşamaya devam edebilirsin ve herkesi kıskandıran fotoğraflar çekebilirsin.

Senin için Türkiye’de ekimde denize girebileceğin harika güzergahlar belirledik. İstediğini seç ve huzura doğru yol al.  

Adrasan: Antalya’nın Saklı Cenneti

Ekim ayında denize girilecek yerler için ilk önerimiz, Antalya’nın saklı cenneti konumundaki Adrasan. Burası el değmemiş nefis doğası ve tertemiz denizi ile gezginlerin uğrak noktaları arasında yer alıyor. Bölge SİT alanı olduğu için bozulmamış bir dokuya ve eşsiz bir habitata sahip.   

Antalya’nın Kumluca ilçesine bağlı bulunan Adrasan aynı zamanda Çavuşköy olarak da biliniyor. Musa Dağı’nın eteklerinde konumlanan ve uzun bir kumsala sahip bölge, Olimpos’a da hayli yakın bir konumda. 

Buraya geldiğinde sualtı dalışıyla mavinin derinliğe doğru inebilir, denizin tadını her haliyle çıkarabilirsin.

Alanya: Akdeniz’in Güzeli

Antalya’ya bağlı olan Alanya için bir turizm cenneti desek yanlış olmaz. Görkemli Toros Dağları ile Akdeniz’in muhteşem maviliği arasında konumlanan bölge, doğası ve kültürel güzellikleri ile her daim çekici olmayı başarıyor.  

Coğrafi konumu dolayısıyla da tarih boyunca birçok uygarlığın parçası olmuş Alanya, farklı medeniyetlerden izler taşıyor. İklim özellikleri sebebiyle de her mevsim rahatça yaşanabilen bölge, ülkemizdeki cazibe merkezlerinden biri. 

Kuzey Kıbrıs: Yavru Vatana Doğru

Türkiye’nin güneyinde yer alan Kuzey Kıbrıs; güzel otelleri, kumsalları, denizi ve doğasıyla her yıl binlerce turistin uğrak güzergahlarından biri konumunda. Kıbrıs’ın başkenti Lefkoşa olsa da turizm faaliyetleri daha çok liman kenti Girne’de yoğunlaşır. 

Temmuz ve ağustos aylarında çok sıcak olan Kıbrıs, eylül ve ekim aylarında en güzel dönemlerini yaşar. Sıcaktan bunalmadan, güneşten sıkılmadan rahat bir deniz tatili yapmak istiyorsan Kıbrıs’a gitmen gereken zamanlar tam da bu aylar yani. 

Ekimde Yurt Dışında Nereye Tatile Gidilir: Ekimde Gidilecek Ülkeler

ekimde-gidilecek-ulkeler

Ekimde yurt dışına gitmek hayli caziptir. Bu tarihlerde hem daha uygun fiyatlı uçak biletleri bulabilirsin hem de kalabalıktan uzakta olabilirsin. Sevdiklerinle ya da tek başına tatile çıkmak ve kafa dinlemek için hayli mantıklı bir zaman ekim ayı. Senin için “Ekim ayında hangi ülkelere gidilir?” sorusuna cevap verdik.

Berlin, Almanya: Almanya’nın Kalbi

Almanya’nın başkenti ve en büyük şehri konumundaki Berlin, bohem ruhu ve özgürlük dolu sokaklarıyla seni bekliyor. Avrupa’nın önde gelen kültür başkentlerinden biri olarak da kabul edilen Berlin, multikültürel yapısı ve hareketli gece hayatıyla gezginler açısından özel bir durak niteliğinde.

Sanat galerileri, tarihi müzeleri ve huzur dolu parklarıyla son derece keyifli bir yaşam sunan Berlin’de harika anılar biriktirebilirsin.

Saraybosna, Bosna Hersek: Vizeye Gerek Yok

Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna, Avrupa’nın tarihiyle ön plana çıkan en ilgi çekici noktalarından biri. Şehir 1992-1995 yılları arasındaki savaş döneminde ciddi şekilde hasar görmüş olsa da günümüzde savaşın yol açtığı fiziksel hasarların birçoğu giderilmiş durumda.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının vizesiz şekilde gidebildiği Saraybosna, kozmopolit yapısı ve barışçıl dokusuyla çekici bir güzergah. Müzelerin, camilerin, kiliselerin ve çarşıların iç içe olduğu şehir, geleneksel tatları ve yemekleriyle de hayli ünlü.

Brüksel, Belçika: Sürprizlerle Dolu 

Belçika’nın başkenti Brüksel; Felemenk, Fransız ve Alman kültürlerinin ortak etkisinde bulunan bir dünya şehri. Özellikle sanat ve kültür aktiviteleriyle dikkat çeken şehir, barok ve Gotik mimari yapılarıyla da Avrupa’nın özel güzergahlarından.

Ekimde Balayına Nereye Gidilir: Aşk Sıcaklığında Rotalar

ekim-icin-balayi-rotalari

Ekim ayı sonbaharın romantik ambiyansını yaşayarak evlenmek için ideal bir zaman. Bu ayda evlenen çifte kumrular, romans dolu huzurlu köşelere gitme imkanına sahip oluyor. Çiftler için birbirinden güzel ekim ayı balayı tavsiyeleri hazırladık. 

İtalya: Renkli Bir Dünya

İtalya; Roma İmparatorluğuna ev sahipliği yapan konumu, kültürel dokusu, yetiştirdiği sanatçılar ve tarihi yapısıyla eşsiz bir güzergah. İtalya’da gezilecek o kadar çok yer, tadılacak o kadar güzel yemek var ki bu yüzden dünyanın en çok ziyaret edilen ülkelerinden biri. 

Akdeniz kıyısında konumlanan ve çizme şeklinde bir görünüme sahip olan ülkenin turistik açıdan en popüler şehirleri; Roma, Milano, Napoli, Floransa ve Venedik. Nereden başlamak istediğine sen karar ver.

İspanya: Sıcak Bir Masal 

Avrupa’nın güneybatısında, İber Yarımadası olarak adlandırılan bölgede bulunan İspanya, dünyanın en popüler turist güzergahlarından biri. Görkemli bir tarihe ve sıcak bir kültüre ev sahipliği yapan ülkenin başkenti ise Madrid.

Güneyde ve doğuda Akdeniz’e, kuzey tarafında ise Atlantik Okyanusu’na kıyısı olan İspanya, doğal güzellikleri, tarihi, güneşli kıyıları, enfes yemekleri ve sıcakkanlı insanlarıyla yüzünü gülümsetecek bir durak.

Fransa: Romantik Bir Rüya

Fransa, dünya kültürü ve siyasi tarihi açısından kendine has bir ülke. Mavi, beyaz ve kırmızı renklerinin kullanıldığı bayrağıyla özgürlük, eşitlik ve kardeşlik kavramlarını sahiplenen Fransa, yetiştirdiği düşünürler ve sanatçılarla da özel bir yere sahip.

Edebiyat, resim, sinema, felsefe gibi alanlarda her dönem söz sahibi olan Fransa, romantizmin de coşkulu şekilde yaşandığı güzergahlardan biri. Aşıkların şehri Paris mi, yoksa Güney Fransa turu mu? Ona da sen karar ver.

Ekim Ayı İçin Alternatif Rotalar: Farkını Yansıtmak İsteyenlere 

Ekim ayında farklı maceralar yaşamak isteyenlere uygun birçok rota var. Farkını gittiğin güzergahlarla gösteren biriysen bu güzergahlar tam sana göre! 

ekim-icin-farkli-rotalar

Mısır: Piramitlerin İzinde

Dünyanın en kadim uygarlıklarından biri olan Mısır, firavunlar döneminden Memlüklere kadar birçok farklı medeniyetin izlerini taşıyan egzotik bir durak. 

Efsanelere konu olan Nil Nehri’nin kıyısına kurulan ülke, Orta Doğu ve Kuzey Afrika coğrafyaları arasında bir köprü görevi görür. İnsanlık tarihinin en eski medeniyetlerinden biri olan Mısır seni bekliyor.

Fas: Unutulmaz Bir Çöl Deneyimi

Afrika kıtasının kuzeybatı ucunda bulunan Fas, kuzeyde Cebelitarık Boğazı, doğuda Cezayir, güneyde Moritanya ve batıda Atlas Okyanusu ile çevrili. Renkli pazar yerleri, gizemli atmosferi, dar sokakları, tarihsel anıtları ve Sahra Çölü ile eşsiz bir güzergah olan ülke, sana unutulmaz bir deneyim sunmaya hazır.

Rusya: Tarihi ve Edebiyatıyla Farklı 

Dünyanın en geniş ülkesi olma özelliğine sahip Rusya, kapladığı alan itibarıyla çok çeşitli tarihi ve doğal güzelliklere sahip. Dokuz farklı zaman dilimi kullanan ülke; UNESCO mirasları, milli parkları, tarihi yapıları, meydanları ve doğa rezervleriyle ünlü.

Köklü bir tarihi bulunan Rusya; Dostoyevski, Tolstoy, Puşkin, Çehov, Gorki gibi edebiyatçılarıyla olduğu kadar sanatçıları ve bilim adamlarıyla da dünya kültürü açısından önemli bir etkiye sahip. Tarihin ve sanatın izini sürmek istersen Rusya’ya doğru gitmelisin.

Bir cevap yazın