Doğanın Işık Gösterisi: Kuzey Işıkları

Kuzey ışıklarının gösterisini izlemek, hayatın boyunca unutamayacağın bir anın olarak kalacak. Ayrıca ne kadar soğuk olursa olsun, güneşe kendini çok yakın hissedeceksin. Hatta kuzey ışıklarını direkt güneşten gelen mesajlar olarak dikkate aldığın zaman, hayatını değiştirecek bir etkisi olabilir.

Aurora Borealis Hikayesi

Dünyanın her köşesinde doğa biz fanilere küçük oyunlar oynar. Kuzey ışıkları bu oyunların en özellerinden birisidir. Roma ve Yunan mitolojisinde her doğal olay ve yaşam için bir tanrı ya da tanrıça bulunur. Her iki kültürde de ortak bir şafak tanrıçası vardır.

Yunanların “Eos” adını verdiği tanrıçaya Romalılar “Aurora” adını uygun görmüş. Kuzey şehirlerinde sergilenen ışıkları fark eden insanlar, tanrıçalarının bu doğa harikasında bir payı olduğunu düşünüp “Aurora Borealis” adını vermeyi uygun görmüş.

İşin Aslı…

Elbette bu bir rivayetten ibaret. Gerçekte olan ise Güneş’ten Dünya atmosferine ve diğer gezegenlere ulaşan enerji yüklü ışınları gönderiyor. Güneş’in bu enteresan özelliği ile sevgili dünyamızın manyetik katmanı arasında bir etkileşim gerçekleşiyor. Enerji dolu ışınlar manyetik alanda zararlı yönlerinden ayrılıyor ve doğanın eşsiz mucizesi gözler önüne seriliyor. Kuzey ışığı değil de kuzey ışıkları denmesinin de elbette bir nedeni var. Her ayrı katmanda farklı bir renk oluşuyor. Gökyüzü kırmızı renge büründüyse 150 mil, yeşile boyandıysa 100 mil ve mor ile mavi arasında gidip geliyorsa 60 mil uzağında gerçekleşiyor demektir.

Göğe Bakma Durakları

Kuzey ışıklarını en net görebileceğin ülkeler ise Danimarka, İsveç ve Norveç’ten oluşan soğuk üçlüdür. İçlerinde maceraya bayılanların en sevdiği yer ise Stockholm’e gittikten sonra, kuzeye doğru kah otostop kah tren ile yaklaşık iki günde varılan Abisko adlı kent.

Ancak benim o kadar vaktim yok diyorsan otomobil kiralayarak bu eşsiz kente ve doğa harikası ışıklara ulaşabilirsin.

Kafanı kaldırıp sonsuzluğa uzanan gökte kuzey ışıklarının dansını izlemek istemez misin? Bu muhteşem deneyimi yaşamak için seni İskandinavya’ya götürecek bir ucuz uçak biletini alarak başlamalısın. En başta söylememiz gerekeni sona sakladık. Biletini yaz aylarında alman daha yararlı olacaktır. Çünkü kuzey ışıkları kasım ile mart ayları arasında görülüyor.

Pegasus Kuzey Işıkları