• Ana Sayfa
  • Delhi
  • Delhi Seyahatinizde Mutlaka Denemeniz Gereken Sokak Lezzetleri

Delhi Seyahatinizde Mutlaka Denemeniz Gereken Sokak Lezzetleri

Delhi kültürü ve farklı şehir yaşamı ile kesinlikle renkli bir şehir. Çarşılarında pazarlık yapan insanlar, tuktuklar, sevimli çocuklar ve geleneksel kıyafetleri ile kadınlar, bu şehrin enerjisini zirveye çıkartıyor. Bu enerjiye bir de Delhi sokak lezzetleri eklenince, Delhi unutulmaz bir atmosfer ile seni karşılıyor. Bu lezzetlerin hijyeni konusunda bir yorum yapamasak da lezzetleri konusunda çok iddialı olduklarını söyleyebiliriz. Acıktıysan, Delhi ucuz uçak biletini alıp, ekonomik seyahatin bir parçası olan sokak lezzetlerini deneme vaktin geldi demektir.

Samosas

Delhi’nin en popüler sokak lezzeti samosas olarak kabul ediliyor. Daha çok Orta Doğu lezzetini andıran bu yemeği hemen her sokak köşesinde bulabilirsin. Samosas’a en çok Barakhamba’nın kaldırımlarında rastlayacaksın. Bir börek çeşidi olan bu lezzetin içi kıyılmış kuzu eti ve tavuk ile doldurulur. Vejetaryenlere bu konuda iyi haber verebiliriz çünkü bu börek, sebzeler ile de zenginleştirilebiliyor. Böreğin vejetaryen versiyonu patates, mercimek, yeşil bezelye veya karnabahar seçenekleri ile sunuluyor.
Samosas

Momos

Az sonra anlatacaklarımız karşısında “E bu bildiğimiz mantı diyebilirsin”. Haklısın çünkü bu yemek fazlasıyla mantıya benziyor. Hamurun içine yerleştirilen köfte ve hamurun üstüne dökülen sos ile oluşan bu yemeğin mantıdan ayrılan özelliği boyutu ve içindeki köftesi. Yemeğin köftesi sebze, tavuk ve kuzu eti karışımlarından oluşuyor. Sıcak ve baharatlı kırmızıbiber sosu ve mayonez ile servis edilen bu yemek, aslında bir Tibet lezzeti. Ama Delhi halkı tarafından çok seviliyor ve sokak tezgâhlarında fazlaca yer alıyor.

Momos

Aloo Tikki

İsmi kadar ilginç ve denemeye değer tadıyla bir sokak lezzeti Aloo Tikki. Bu yemek, mercimek, bezelye, kişniş, nane sosu ve demirhindi sos ile doldurulmuş kızarmış patates köftesi. Tikki yemeğinin dışı çıtır çıtır olsa da ısırıldığında ağızda yumuşak bir his bırakacaktır.

Aloo Tikki

Rajma Chawal

Özellikle Yeni Delhi’de seyyar arabalarda bolca rastlayacağınız bir lezzet Rajma Chawal. Görünüşte bizim kuru fasulye ve pilavımıza benzeyen yemek, çeşitli sosları ile farklı bir kimlik kazanmış. Aromatik baharatlar ile pişmiş kırmızı fasulyeye, köri ile buğulanmış pilav eşlik ediyor. Yemeğin üstünde mutlaka salatalık da bulunuyor.

Rajma Chawal

Kachori

Kachori, mercimek, salça ve baharat karışımı ile doldurulmuş beyaz un hamuru ile yapılır. Bu karışım, kızarmış ve sıcak baharatlı körili patates ile servis edilir. Ayrıca bu lezzette demirhindi sos ya da kişniş nane sosu da kullanılabilir. Bu yemek tezgâhlarına Eski Delhi’de bolca rastlayacaksın. Bizce denemeye değer.

Kachori