Çikolata ve Waffle’ın Şehirleşmiş Hali, Brüksel

Belçika’nın başkenti olan Brüksel, aynı zamanda mutfağıyla da oldukça dikkat çeken bir şehir. Belçika dendiği anda, “çikolata” diye içimizdeki çocuğun bağırdığını hissedebiliyoruz. Durum böyle olunca Brüksel’in mutfağına değinmeden olmaz dedik. En uygun Brüksel uçak biletini kapın ve eşsiz lezzetlere kendinizi hazırlayın.

Neden Belçika Çikolatası?
Her sokakta çikolata bulmanın mümkün olduğu Brüksel, size adım adım Belçika’da olduğunuzu hatırlatıyor. Çikolatalar Belçika’da hala geleneksel yöntemle hazırlanıyor ve çikolatacılık da nesilden nesle geçen bir aile mesleği olarak geleneklerini muhafaza ediyor.

belçika çiikolatası

Belçika çikolatasının en önemli özelliği ise el yapımı olmasıdır. Oldukça şık paketlerde hazırlanması, çikolatanın ne denli kıymetli olduğunun sadece bir göstergesi. Çikolataların içinde en az %45 kakao bulunması zorunluğu, yasa tarafından sabitlenmiş olması, yoğun lezzetinin ardındaki sırrı biraz olsun açıklayabiliyor. Ayrıca içerisinde hiçbir katkı maddesi bulunmadığından, bu çikolatalar aylarca hiç bayatlamadan aynı lezzetini ve güzelliğini koruyabilir. Dönüşte getirmek için mükemmel bir hediye!

Hamur Tatlılarının Kraliçesi, Waffle

waffle

Aslen bir hamur tatlısı olan Waffle’ın da ana vatanı Belçika olunca, Brüksel’de yenilecek şeyler listemize bir lezzet daha eklememiz gerekiyor. Belçika Waffle’ı biraz farklıdır, bal peteği görünüşüne sahiptir ve kalınlığı 1 cm’i bulur. Üzerine el yapımı eritilmiş çikolata, krem şanti ve çeşitli taze meyveler konularak servis yapılır. Waffle’ın olduğu gibi, üzerine bir şey konulmadan yenilen haline ise Liege denir.

Brüksel Mutfağı
Brüksel mutfağı, elbette ki sadece waffle ve çikolatadan ibaret de değil. Aslında Brüksel yemeklerinde Fransız mutfağının etkisi gözükür ve servisler de yine aynı şekilde oldukça şıktır. Kısacası, Brüksel’de yemek yemek ciddi bir meseledir diyebiliriz. Güvece ise bütün yemeklerden daha çok önem verilir. Çeşitli sebzeler ile yapılan güveçler, mutlaka denemeniz gereken tatlardan bir tanesidir.

brüksel mutfağı

En bilinenler arasında yer alan başka bir yemek ise Waterzooi’dir. Waterzooi tavuk eti, patates, havuç, pırasa, krema, bulyon, tereyağı ve yumurta kullanılarak hazırlanır. Bir diğer yemek ise Anguille au Vert’dir. Anguille au Vert’de ise maydanoz, kuzukulağı ve adaçayı gibi yeşilliklerle beraber yılanbalığı pişirilir.
Bununla beraber Brüksel’de oldukça fazla deniz ürünü tüketilmektedir. Midyeleri ise özellikle denenmesi gerekenler arasındadır.

Çikolata Müzesi ile Çikolatayla Daha Yakından Tanışın
Belçika’nın mükemmel çikolatalarının tarihini de öğrenmek istemez miydiniz? Siz de bu yaz kendinizi çikolatalara bırakmak ve bir yandan da Brüksel’i keşfetmek istiyorsanız ekonomik uçak biletinizi Pegasus’tan alın. Brüksel’de bulunan Musée du Cacao et du Chocolat (Kakao ve Çikolata Müzesi), Belçika çikolatasının yapılışı hakkında bilgi verdiği gibi deneme fırsatı da sunuyor. Birçok farklı çikolatayı bir yandan denerken bir yandan nasıl yapıldıklarına şahit olabilirsiniz.