Bir Günlüğüne Romalı Olmak

Müzeler, galeriler ve ünlü mimari eserler ile Roma’da onlarca turistik nokta var. O yüzden burası dünyanın en fazla ziyaret edilen şehirlerinden. Roma turunda birçok turistik noktayı listene ekleyerek harika zaman geçirebilirsin. Bunlar dışında Roma’yı bir Romalı gibi gezmek ister misin? Yerli halk, turistlerden habersizce Roma’nın keyfini bambaşka açılardan çıkarıyor ve biz onların sırlarını biliyoruz. Roma’da bir turist değil, bir gezgin olmak istiyorsan Roma ucuz uçak biletini ayarlayıp bizi takip et. Tek günde tüm yerli halkın pek sevdiği Roma noktalarını ziyarete gideceğiz.

Güne Romalı Gibi Başla
Romalı gibi güne başlamanın ilk şartı turistlerden uzak bir kahvaltı yapmaktır. Güne başlamak için Campo de Fiori’ye birkaç dakika uzaklıkta Caffe Peru bizim favori mekânımız. Sabah kahvenizi yudumlayıp, harika bir İtalyan kahvaltısı yapmak için çok samimi bir yer. Arnavut kaldırımların üzerine serpiştirilmiş yüksek sandalyelerden gelip geçeni seyrederken, kahveni yudumlayacağın Caffe Peru çıkışında, Campo de Fiori Meydanı’na uğrayıp kendine bir çiçek alabilirsin. Çiçek fikri senin için fazla romantikse bu meydanda kurulan halk pazarını ziyarete gidersin.

Adres: Caffè Peru Via di Monserrato 46

caffe-peru

Ara Sokaklarda Alışveriş
Roma’da alışverişin adresi Via del Corso’nun kalabalığından kurtul ve rotanı Pellegrino Via’ya doğru yönlendir. Burada birbirinden şık butik mağazalar seni karşılayacak. Şık İtalyan gözlükleri, deri çantalar ile süslenmiş avangart tarzın İtalya temsilcisi Roberto Lepri’ye uğrayabilirsin. Alışverişini tamamladıysan çok yakınındaki Arco degli Acetari’yi mutlaka gör.  Turuncu evleri, renkli basamakları, kedileri ve çiçeklerle bezenmiş bahçeleri ile Orta Çağ Roma’sına bir selam vermek sana çok iyi gelecek.

Adres: Roberto Lepri Via del Pellegrino 114/115
Adres: Arco degli Acetari Via del Pellegrino 19

roberto-lepri

Roma’nın En Sevimli Mahallesi
Dünyanın en sevimli mahallelerinden biri Trastevere. Akşama doğru daha da mükemmel oluyor burası. Colosseum-Vatikan-Trevi Çeşmesi yolu üzerinde olduğu için burası biraz göz ardı edilir ya da bilinmez. Fakat Trastevere, kesinlikle keşfedilmesi gereken mükemmel bir rota. Burada Rönesans’ı sana anlatacak yapı Villa Farnesina’ya da uğramayı unutma.

Adres: Villa Farnesina: Via della Lungara 230

dunyanin-en-sevimli-mahallelerinden-biri-trastevere

Gerçek Roma Pizzası
Ve geldik akşam yemeğine sana menüsü turistlere özel şişirilmemiş harika İtalyan pizzaları yapan, samimi bir mekân tavsiye edeceğiz. Da Remo Pizzeria, Romalıların çok sevdiği bir pizzacı. İnce pizza hamuru ve çıtır kenarları ile ünlenen mekân, bol malzemesi ile de tercih sebebi. Pizzanı söylemeden önce yemeğe mutlaka  fritti ile başlamalısın. Pişman olmayacaksın.

Adres: Da Remo Piazza di Santa Maria liberatrice 44

da-remo-pizzeria