Bir Budapeşte Tatili, 6 Aktivite

Aynı anda hem tarihin ruhunu yaşatan hem de genç olmayı başarabilen, hem Batılı hem de biraz Doğulu olan Budapeşte, büyük şehir karmaşasından uzakta sizleri bekliyor. Bir yaz tatilini dolu dolu geçirecek kadar kabarık bir yapılacaklar listesi içinde, Dünya Mirası Listesi’nin en göz alıcı eserlerini ziyaretten, termal sularda yapılacak şifa dolu banyolara kadar birçok şey bulacaksınız. Budapeşte promosyonlu uçak biletleri ile, Macaristan’ın başkentine uçup gitmek bu kadar kolayken tatilinizi başlatmak için fazla beklemeyin deriz.

1. Buda ve Pest’i Birleştiren Chain Köprüsü’nde Yürüyün

chain köprüsü

Bir zamanlar Buda ve Pest’in ayrı olduğunu, burada yaşayanların Danube Nehri’nin kışın donan suları üzerinden karşıya geçtiklerini, bazen de bir yakada mahsur kaldıklarını biliyor muydunuz? İşte Chain Köprüsü bu gidişe bir dur demek amacıyla yapılarak Buda ve Pest’i bir araya getirmiş. Şimdi ise üzerinde şehrin en güzel manzaralarından birini ağırlıyor.

2. Budin Kalesi’nin Civarındaki Tarihi Okuyun

Budin Kalesi

Budapeşte’nin en önemli tarihi yapıları arasında olan Kale Tepesi ve 6 defa yıkılıp yeniden yapılmış olan Kraliyet Sarayı’nı ziyaret ettikten sonra Fisherman Burçlarına çıkın. Ve burada Danube’nin Pest’e kadar uzanan muhteşem manzarasına tanıklık edin. Ardından, Matthias Kilisesi’ne gidin ve içerideki fresklerin ve cam süslemelerin göz alıcı atmosferine kendinizi bırakın.

3. Danube’de Tekne Turu Yapın

budapeşte tekne turu

Budapeşte’yi baştan aşağı gezmenin en keyifli yolu, tabii ki Danube Nehri’nden geçiyor. Muhteşem bir panoramik manzaranın eşlik ettiği tur boyunca Buda ve Pest’i daha yakından tanıyacak, hatta akşam turuna çıkmanız durumunda Budapeşte’nin romantik yüzüyle tanışacaksınız.

4. Şifalı Sularında Yıkanın

budapeşte 2

Budapeşte’nin dünyaca ünlü şifalı sularında yıkanmadan gezinizi tamamlamış sayılmazsınız. Birçok derde deva olan kalitedeki termal sularıyla klasik Türk hamamı geleneğini de yaşatan Budapeşte, 16. ve 17. Yüzyılın en zarif mimari çalışmalarını yansıtan hamamlarıyla tam bir su cenneti. City Park’ta yer alan Széchenyi Baths ise Avrupa’nın en büyük hamamı. Tam 18 havuzu var.

5. Çocuklar için Mucizeler Sarayı

budapeşte mucizeler sarayı

Budapeşte, çocuklar için de bir çok aktivite sunuyor. En büyüleyici olanı ise Mucizeler Sarayı. İnteraktif bilim müzesi olan saray, tamamen çocuklar için özelleştirilmiş ve onların ilgi alanlarına yönelik bin bir türlü özellikle donatılmış. Eğlenmenin pek bir eğlenceli hali.

6. Budapeşte Opera Binası’nda Bir Gösteri İzleyin

Budapeşte Opera Binası

Opera Binası, Budapeşte uçak bileti bakmaya başlamanız için başlı başına ayrı bir sebep olabilir. Avrupa’nın en estetik opera binalarından biri olmasının yanında, en iyi akustiğe sahip olmasıyla da öne çıkıyor. 1200 kişiyle birlikte izleyeceğiniz bir temsil için önceden biletlerinizi alın deriz.