• Ana Sayfa
  • Kayak
  • Bembeyaz Tatil: Türkiye’de Kış Tatili için Gidilebilecek En Güzel 8 Şehir
Karların içinde bir ev.

Bembeyaz Tatil: Türkiye’de Kış Tatili için Gidilebilecek En Güzel 8 Şehir

Türkiye’de kış tatili denilince akla neler geliyor? Uludağ, Abant, Kapadokya, Palandöken, Sarıkamış…

Türkiye’de kış tatili yapılabilecek yerlerin sayısı, bundan çok daha fazla; yeter ki sen nasıl bir kış tatili istediğine karar ver. Kayak mı yapmak istiyorsun, yoksa en güzel kış tatili manzaralarını görmeyi mi diliyorsun? Peki donmuş göllerin etrafında gezinmeye ne dersin? Kış tatilinde dağ evleri romantizmi belki de hayalindeki? Dışarıda bembeyaz bir manzara, içeride şöminenin çıtırtıları ve odaya yayılan bir sıcaklık…

Türkiye’nin kış tatili yerleri; kayak merkezleri, mükemmel kış sporu alanları, olağanüstü manzaraları ve bembeyaz çehreleriyle seni bekliyor.

Hazırsan başlıyoruz 🙂

#1 Bursa-Uludağ: Türkiye’de Kış Tatili Denilince Akla Gelen İlk Yer

Uludağ Bursa kayak tatili

Türkiye’de kış tatili yapayım ve bu mevsimin tüm güzelliklerini yaşayayım; ayrıca sosyalleşeyim diyorsan Bursa’ya 1 saat mesafede bulunan Uludağ’ı düşünebilirsin. Uludağ kayak merkezlerinde, mükemmel bir kış tatili için hayal kurduğun her şeyi gerçekleştirebilirsin. Burada dağ evleri de var lüks oteller de…

Yalnız Uludağ kayak otellerine talep yüksek olduğu için erken davranmakta fayda var. Hem Uludağ otellerinde erken rezervasyon yaparsan daha hesaplı olur aynı zamanda. Son güne bırakırsan fiyatlar şişer, muhtemelen yer de bulamazsın. :/

Uludağ’da kayak sezonu ne zaman başlar?

Uludağ’da kayak sezonu aralıkta başlar, havaların durumuna kadar baharın ortasına kadar devam eder. Özellikle ocak ve şubatta Uludağ, en kalabalık dönemini yaşar; yani sosyalleşmek için en iyi dönem bu aylar.

Kayak yapmayla ilgili hiç deneyimin yoksa Uludağ’da nasıl kayak yapılır konusuyla alakalı eğitimler var. Meraklanma, Uludağ kayak pistleri her türden kayakçıya göre düzenlenmiş. Amatör kayakçılar, burada deneyimli kayak öğretmenleri tarafından eğitiliyor. Uludağ’da kayak ile ilgili her şeyi temin edebileceğin gibi eğitimini de alabiliyorsun.

Uludağ tatili için kaç gün yeterli olur? Biz diyelim 2-3 gün, sen onu 5-6 gün yap en iyisi  🙂 

#2 Erzurum-Palandöken: Kış Tatilinde Kayak ve Cağ Kebabı

Palandöken Erzurum kayak tatili

Başlık çekici görünüyor değil mi? Erzurum’da kış tatili yapacaksan ağzının tadını biliyorsun demektir. Kararsızsan da okumaya devam et. Bakalım, Türkiye’de kışın gidilecek yerlerin hangisi sana çekici gelecek?

Türkiye’de kayak tatili yapayım diyorsan Erzurum Palandöken, seçeneklerinden bir diğeri. Burada her seviyeden kayak tutkunu pistlerde gönlünce kayabiliyor. Unutmadan, Türkiye’de kayak tatili için gidebileceğin başka yerler de var.  Öğrenmek istersen “Kış Tatiline Macera Katacak 4 Kayak Rotası” yazımızı da okumalısın. 😉

Erzurum Palandöken’e ne zaman gidilir?

Aralık ile mayıs arasında istediğin bir zaman Palandöken’e kayak yapmak için gidebilirsin.

Palandöken’e nasıl gidilir?

Önce en ucuz Erzurum uçak biletini alırsın, havalimanından bineceğin servislerle Palandöken’e varırsın.

Vaktin genişse öncesinde Erzurum Merkez’e inmeni öneriyoruz. Erzurum’un tarihi atmosferini ve kültürünü keşfederken Cumhuriyet Caddesi’ne doğru ilerle. Orada Erzurum Evleri var, yiyebileceğin en iyi cağ kebaplarından biri burada pişiriliyor. Sıcacık ve lezzetli cağ kebabından sonra Erzurumluların zengin ikramlarıyla kendini şımartabilirsin. Sonrasında Palandöken otellerine geçiş yapar keyifli bir uyku çekersin…

Palandöken kayak merkezi, uluslararası standartlara sahip. 3185 metrelik zirvesiyle Palandöken, Doğu’nun en popüler kış rotalarından biri. Son olarak, buraya gitmeyi planlıyorsan en kalın giysilerini yanına almalısın. Erzurum’un soğuğu, bildiğin soğuklar gibi değil!

#3 Muğla-Fethiye ve Bodrum: Sanat Filmi Tadında Tatil

Bodrum Fethiye kış tatili

Kış tatilinde Fethiye bir başka olur derler. Yaz döneminin popüler rotası, artık daha kendi halinde ve daha sessizdir. Kış Fethiye’sinde gün batımı daha güzel, deniz daha gizemli ve havalar soğuk olsa da burası Türkiye’nin birçok yerine göre daha sıcaktır. Fethiye’de kışın tatil yapmanın en güzel yanından bahsedeceğiz şimdi, sıkı durun söylüyoruz; Tabii ki fiyatlar! En uygun Kış Tatiline Macera Katacak 4 Kayak Rotası fiyatlarına kış sezonunda ulaşabilirsin. En ucuz Muğla otelleri de bu sezonda beliriyor çünkü talep yaz sezonuna göre daha az.

Kışın Muğla’da ne yapılır?

Yüzülmez elbette ama yamaç paraşütü yapılır, tekneyle açılınır, alışveriş yapılır, balığın tazesi yenir, tarihi yerler gezilir, Likya Yolu’nda doğa yürüyüşlerine çıkılır…

Bodrum’da Kış Tatili

Kışın Bodrum da çok güzeldir. Bembeyaz evlerle kaplı sokaklar belki daha az yeşildir ama sahili kaplayan şezlonglar ve sokakları kaplayan insanlar olmayınca Bodrum çok daha doğal görünür. Kış tatilinde kafa dinlemek istiyorsan Bodrum tatilini bir düşün deriz. Bodrum’un tenha sokaklarında gezerken kendini bir sanat filminde, hayatı ve evreni sorgulayan baş karakter gibi hissedeceksin. Bodrum otel fiyatları da kış sezonunda en ucuz rakamlara iner.   

#4 Bolu-Abant: Kışın Türkiye’de Gidilebilecek En Güzel Yer

Abant Gölü Bolu kış tatili

Kış mevsiminde Bolu’nun Abant ilçesi, tam bir kartpostal olur. Nereye bakarsan bak, seni beyaz rengin ön planda olduğu muhteşem manzaralar bekler. Kışın gidilebilecek en güzel yerlerden olan Abant, Bolu’ya yaklaşık 34 kilometre uzaklıkta; bir krater gölü olan Abant Gölü’nün etrafında şekillenmiş doğa harikası bir yer.

Abant Gölü, 1988 yılında bir tabiat parkı olarak korumaya alınmış, çok da iyi yapılmış; insan kış mevsiminde Abant Gölü’ne gidince fark ediyor. Donmuş Abant Gölü, etrafa kristal parıltıları yayarken bembeyaz renklere bürünmüş ağaçlar; kış mevsiminin en güzel manzaralarını sunuyor.  

#5 Kars-Sarıkamış: Kış Sporlarının Doğudaki Merkezi

Sarıkamış Kars kış tatili

Kış tatili için gidilebilecek en güzel kayak merkezlerinden biri de Kars’ın Sarıkamış ilçesi. Türkiye’nin en doğusunda bulunan Sarıkamış, aynı zamanda soğuğu ve karıyla da çok ünlü çünkü burası kristal kar denilen özel bir kar dokusuna sahip. Uzman kayakçılar neden bahsettiğimizi anladı bile. Kristal karıyla Sarıkamış Kayak Merkezi, kış sporları için  gidilebilecek en ideal rotalardan biri.

Kars Sarıkamış’a nasıl gidilir?

En ucuzundan Kars uçak bileti satın alındıktan sonra havalimanından Sarıkamış Kayak Merkezi’ne geçiş yapılabilir.

Kars Sarıkamış Kayak Merkezi hakkında biraz detay vermek gerekirse burası toplam 12 kilometre uzunluğa sahip 5 etaplı pistten oluşuyor. 2500 rakımlı Çamurlu Dağı’na konumlanmış Kar Sarıkamış Kayak Merkezi, Alp disiplini ve kuzey kombine etkinlikleri için ideal bir yer.

Unutmadan, Sarıkamış sadece kış sporları için değil; keşfedilmeyi bekleyen muhteşem doğası için de gidilebilecek bir yer. Doğa fotoğrafları çekmeyi seviyorsan kış tatili için Kars Sarıkamış, çok iyi bir seçim olur.

#6 Nevşehir-Kapadokya: Kış Tatili için Gidilebilecek bir Masal Diyarı

Kapadokya Nevşehir kış tatili

Aralık ayında Kapadokya nasıl olur? Bu sorunun cevabı olarak mest olmuş bir insanı hayal edebilirsin. Kışın bembeyaz desenlerle farklı bir çehreye bürünen Kapadokya, büyüleyici güzelliğine kış mevsimiyle gelen gizemli atmosferi ekler. Rüzgar vadilerden eserken kulakları eski medeniyetlerin sesleri çınlatır. Üzerlerine yıldızlar gibi konan kar taneleriyle peribacaları, insanı fantastik bir diyara gelmiş gibi hissettirir. Kış mevsiminde Kapadokya bir başka olur.

Kışın Kapadokya’da ne yapılır?

Mesela antik adı “Enegüp” olan Kaymaklı yeraltı şehri ziyarete gidilir. Kapadokya’nın en ilgi çekici yerlerinden Kaymaklı yeraltı şehri, aynı zamanda kaymaklarıyla ünlü. Daha sonrasında Ihlara Vadisi’nde bir yürüyüş ve Ürgüp’te akşam yemeğiyle kapanış… Kış tatilinde Kapadokya’da yapılacak şeyler, hiç bitmez. Peki, kış tatili için Kapadokya’ya nasıl gidilir? Kayseri uçak bileti aldıktan sonra kendine bir araç kiralayabilirsin. Roadtrip+doğa macerası+tarihi yolculuk… İşte mükemmel bir kış tatili!

Aralık ayında Kapadokya’ya gidilir mi, sorusunu cevaplamış olduk böylece. Peki, Kapadokya tatili için kaç gün yeterli olur? Bizce 3-4 gün ideal. 😉

#7 Kayseri-Erciyes Dağı: Uluslararası Kış Sporları Merkezi

Erciyes Dağı Kayseri kayak tatili

Kış tatilinde Kapadokya’yı düşünüyorsan planını genişletip Kayseri Erciyes Dağı’na da gidebilirsin. Kayseri Erciyes Kayak Merkezi, tüm dünyadan kayak tutkunlarını bir araya getiren muhteşem bir altyapı sistemiyle geliştirilmiş pistlere sahip bir kış sporları merkezi.     

Erciyes Kayak Merkezi, kış tatilinde aradığın her şeyi bulabileceğin bir yer. Erciyes dağ otellerinde kalmayı düşünüyorsan erken davranman iyi olur. Neden? Çünkü buraya talep çok, Erciyes dağ oteli rezervasyonunu son ana bırakırsan muhtemelen yer bulamazsın. Bizden söylemesi.

Erciyes Dağı’nda ne yapılır?

Kış sporları hakkında aklına ne geliyorsa; kayak, snowboard, kızak, kar motosikleti… Erciyes kayak merkezinin güvenlik önlemleri de mükemmel. Birçok ebeveyn, çocuklarıyla kar ve kayak tatili yapmak için burayı tercih ediyor.

Erciyes Dağı’nda kahvaltı yerleri de çok meşhur. Sonuçta Kayseri’desin. Pastırmanın en iyisiyle güne başlayabilirsin. Et tüketmiyorsan hiç sorun değil, Erciyes Dağı yemek mekanlarında her zevke göre menüler bulunuyor.

Erciyes Dağı’na teleferikle çıkılıyor. Milyonlarca yıllık geçmişiyle Erciyes Dağı, teleferiğin içindekilere tüm görkemini sergiliyor. Teleferik ile Erciyes Dağı, isteğe bağlı olarak gezilebiliyor. Yarım saatlik turlar da var, bir saatlik de.

Kayseri Erciyes Dağı hakkında şöyle bir yazımız da varmış, buraya bırakıyoruz.

#8 İzmir-Şirince: Beyazlarla Kaplanmış bir Şirin Köyü

Şirince Köyü İzmir kış tatili

Kaynak

Kış tatilinde kartpostallara layık manzaralar göreyim, samimi insanlarla tanışayım ve soğuk havalarda sıcacık bir deneyim yaşayayım diyorsan İzmir’in Şirince köyü tam sana göre. Selçuk ilçesine 7 kilometre mesafede bulunan Şirince köyü, uyumlu mimariye sahip evleri ve gözlemeleriyle çok ünlü. Şirince evlerinin tarihi, oldukça gerilere gidiyor; köyün en eski yapısı, Helenistik Dönem’den kalma kule. Şirince’nin eski adı, Dağdaki Efes.

Hikayelere göre Şirince köyü, dağılan Efes kentinden gelen bir topluluk tarafından kurulmuş. İlginç bir bilgi sıkıştıralım araya, köyün eski ismi “Çirkince”. Bu isim hakkında sıra dışı bir hikaye var. Köyü kurmak için beylerinden izin alan topluluk, beyin nasıl bir yere yerleşeceklerini sorması üzerine, çirkince cevabını vermişler ve köyün ismi Çirkince olmuş. Olayın aslı ise “Kırkınca” ismiyle alakalı. En eski adı Kırkınca olan Şirince köyü, Rum dilinde önce kirkince, sonra çirkinceye evrilmiş. Ne diyelim, Şirince köyünde böyle hikaye çok. Masallar, gözlemeler ve bembeyaz örtüyle kaplanmış şirin evler göreceğin bir kış tatili için İzmir uçak bileti şimdiden ayırtabilirsin.

İzmir’e gitmeyi düşünüyorsan şu yazımıza da bak deriz 🙂

#Bonus Erzincan-Ergan Dağı: Kış Sporları için Alternatif bir Rota

Ergan Dağı Erzincan kayak tatili

Kış tatilinde kayak yapmak ve doğanın tadını çıkarmak için gidilebilecek bir diğer yer, Erzincan Ergan Dağı.

Buraya tıklarsan ayrıntılı bir şekilde Erzincan Ergan Dağı hakkında bilgi alabilirsin.

 

Bir cevap yazın