Balıkesir’in Yaz Tatili İçin Biçilmiş Kaftan Olduğunun 6 Kanıtı

Balıkesir ilginç kent. Bir Balıkesir haritasına baksak, parmaklarımızın dokunduğu her yer bir tatil yöresi olarak çıkar karşımıza. Bu tatil beldeleri öyle sıradan da değildir. Sahil şeridine uzanmış olan bu rotalar, yaz tatilinin en güçlü alternatifleri. Hem Ege hem Marmara etkileri taşıyan zeytini lezzetli, doğası heybetli Balıkesir’in, bir tatil kenti olduğunu kanıtlayan tam 6 bölge bulunuyor. “Balıkesir bana uzak” deme, bu kent hiç bahane kabul etmez. Balıkesir ucuz uçak biletlerini kaptığın gibi, buralara hızlıca ulaşabilirsin.

Altınoluk

Kaz Dağları’nın eteklerine kurulmuş Altınoluk, zeytinleri ile ünlü. Sadece zeytinleri değil tabii. Altınoluk’un sahip olduğu her özellik onu kıymetli bir tatil beldesi yapıyor. Plajlarında tüm gününü geçirebilirsin. Fakat eğer gezip görmek istersen, Edremit Körfezi’ni içine çekeceğin Tahtakuşlar Köyü, Şahin Deresi Kanyonu, Sarıkız Tepesi, Antandros Antik Kenti’ne mutlaka uğramalısın. Lezzetli kahvaltıları ile seni büyüleyecek kafeleri, taze balıkları ve ışıklarla dolu akşamları Altınoluk’u bir yaz kahramanı yapan diğer özellikler.

Akçay

Edremit Havaalanı’ndan kolayca geçiş sağlanabilen, mutluluk hormonlarını arttırmakta çikolata ile yarışan harika bir tatil beldesi daha; Akçay! Geceleri ışıl ışıl hiç bitmeyen enerjisi, sabah saatlerinde dolup taşan plajları, şirin kafeleri ile Akçay sana güzel bir tatil vadediyor. Ağaçların gölgesinde denize karşı bir şeyler içebileceğin ve uzun yürüyüşler yapacağın kordon boyu, bir koy doğasına sahip Zeytinli ve eşsiz kaplıcalar ilk uğrayacağın yerler arasında.

Akçay

Edremit

Gürül gürül şelaleleri, dağ ve deniz manzaralı tepeleri, çeşit çeşit plajları olan bir cennet düşün. Hem merkezi hem sakin. En lezzetli zeytinlerin yetiştiği en doğal yemeklerin piştiği kusursuz bir tatil cenneti Edremit. Kaplıcaları ile sağlık, Tahtakuşlar Etnografya Müzesi ile kültür, Darıdere Tabiat Parkı ile dolu dolu oksijen sağlayan Edremit’e varmak için Edremit uçak biletini alman yeterli.

Ayvalık

Taş evlerden oluşmuş daracık sokakları, lezzetli tostu, konforlu plajları, Cunda Adası, Şeytan Sofrası… Ayvalık’a dair o kadar çok şey sıralayabiliriz ki en iyisi bu sıralamayı üç nokta ile kapatmak. Ayvalık, fazla güneye gitmeden güney sahillerindeki coşkuyu yaşatan Balıkesir’in en beğenilen tatil beldesi. Uslanmayan bir gece hayatına merhaba deyip, sabah erkenden Cunda Adası’nın kusursuz doğasını keşfetmek, lezzetli tostlar ve zeytinyağlı yemekler yemek, Ayvalık’ın çeşitli balıklarıyla tanışmak sizce de muhteşem bir tatil planı değil mi?

Ayvalık

Burhaniye

Balıkesir’in Ege’ye bakan bir diğer tarafı Burhaniye, kentin en iyi tatil alternatiflerinden. Işıl ışıl denizine eşlik eden mükemmel yeşili doğa tatilcilerin benzerine az rastlayacağı güzellikte. İncecik kumları ile tam 17 km sahil şeridi, arkeolojik kazıların en değerli bulgularına ev sahipliği yapan Ören ve Madra Dağı’nın yamacındaki Kozak Yaylası Burhaniye’yi çekici yapacak detaylar. Eğer bir doğa sevdalısıysan bu mükemmel doğayı kaçırma. Madra Dağı’nın yamacında düzenlenen trekkinglere ve Jeep safari organizasyonları sana göre olabilir.

Erdek

12 kilometre sahil uzunluğu, şık tesisleri, tatilcilerin gözdesi olabilecek plajları ile Erdek, çok uzun yıllardan beri vazgeçilmeyen bir tatil rotası. Sakinliği ve mavisiyle bilinen Erdek, aslında ilginç bir tarihi gezi de vaat ediyor. Erdek girişinde Kyzikos Antik Harabeleri, biraz ilerisindeki Hadrianus Tapınağı ve Erdek Kalesi, bölgenin değerini kanıtlayan eserlerden. Eğer kendini sakin bir yerlere atmak istersen, Erdek’e bağlı Narlı, Ocaklar, Paşalimanı Adası ve İlhan Köyü görülmeye değer.