aralik-ayinda-gezilecek-yerler

Aralıkta Gezilecek Yerler: Aralık Ayı Tatil Fikirleri

Sonbahar geldi geçti, kış mevsimine doğru hızla yol alıyoruz. Ancak sen hala keyifle tatil yapmak istiyor olabilirsin ve kafanda da “Aralıkta nereye gidilir?” sorusu dönüp duruyor olabilir. Bunda şaşılacak bir şey yok, çünkü aralıkta gezilecek yerler farklı türden bir keyif kaynağı.

Hem herkes işinin başındayken ve harıl harıl çalışıyorken yollarda olmanın tadı da bir başka oluyor. Merak etme, aralık ayında da gidebileceğin sıcak ve özgür rotalar mevcut. Ayrıca bu tarihlerde tatile çıkmak cepler açısından faydalı ve ucuz tatil de hayli çekici.

Yollara düşmeye hazırsan aralık ayı tatil önerileri ile seni mutlu edelim, yolların altını üstüne getirelim. Aralık ayı gezi rehberimiz seni bekliyor, haydi okumaya başla. 

Aralık Ayında Nereye Gidilir: Aralıkta Tek Başına Gidilecek Yerler

aralıkta-tek-basiniza-tatile-gitmek

“Koca yaz geçti, sonbahar geride kaldı. Ben hala tatile gidemedim!” ya da “Aralık ayında tek başıma bir kaçamak yapsam ne tatlı olur!” mu diyorsun? Ülkemizde aralık ayında gidebileceğin ve şahane fotoğraflar çekebileceğin rotalar var. 

Senin için Türkiye’de aralıkta tek başına gidebileceğin çekici güzergahlar belirledik. Moduna göre istediğini seç ve yola çık! 

Kapadokya: Peribacaları Efsaneleri

Kapadokya geçmişte “Güzel Atların Ülkesi” olarak anılan ve tarihi M.Ö. 6. yüzyıla kadar uzanan masalsı bir diyar. Doğanın eşsiz bir güzellikle ışıldadığı bölge, nefes kesen bir atmosfere sahip.

Hasan, Erciyes ve Göllü dağlarından çıkan lavların aşınması sonucunda oluşan peribacalarının bulunduğu diyar, tarih içerisinde birçok medeniyete de ev sahipliği yapmış. Türkiye’nin en gizemli ve merak uyandıran gezi rotalarından biri olan Kapadokya, kış dönemlerinde ayrı bir çekiciliğe sahip. Oraya kadar gitmişken balon turu yapmayı da unutma! Kapadokya’ya ulaşmanın en kolay yolu ise Kayseri’ye uçmaktan geçiyor. 

Kayseri Uçak Bileti Ara 

ucak-bileti

Yedigöller: Cennetin İçinde 

Yedigöller, Türkiye’nin cennet köşelerinden. Bolu’nun Mengen ve Yığılca ilçeleri arasında yaklaşık 2000 hektarlık alana yayılmış olan Yedigöller, doğanın bütün renklerini bulabileceğin ve doğayla bütünleşebileceğin bir rota. 

Özellikle kamp sevdalıları açısından Türkiye’nin en büyüleyici arazisine sahip bölge, 1965’te “Milli Park” ilan edilmiş. 7 adet heyelan gölünün yer aldığı havza, biyolojik çeşitliliği ve ormanlarıyla da hayli ünlü. Fotoğraf makineni hazırla ve yola koyul! Yedigöllerde kamp yapmak, unutulmaz bir deneyim olacak.

İzmir: Ege’nin Güzeli 

Ege’nin güzeli İzmir, insanları kendine hayran bırakan bir atmosfere ve enerjiye sahip. Tarihi oldukça eskiye dayanan şehir, hem merkeziyle hem de Çeşme, Alaçatı, Foça, Karaburun, Seferihisar gibi bölgeleriyle meşhur.  

Asırlar boyunca önemli bir liman şehri olarak var olan İzmir, Atina’dan sonra Ege Denizi’ndeki en büyük metropol konumunda. Multi-kültürel bir dokuya ve Ege mutfağının benzersiz tatlarına sahip kent, yaz döneminde ayrı, kış döneminde ayrı güzel. 

İzmir Uçak Bileti Ara 

ucak-bileti

Aralıkta Avrupa’da Nereye Tatile Gidilir: Aralıkta Gidilecek Ülkeler

aralikta-avrupada-nereye-gidilir

Aralıkta Avrupa’ya tatile gitmek hayli çekici. Bu dönemlerde uygun fiyatlı uçak biletlerini tercih edebilir ve konaklamak için uygun oteller bulabilirsin. Ayrıca kalabalıktan uzakta, rahatça, kafana göre gezebilirsin. Senin için “Aralık ayında yurt dışında nereye gidilir” sorusunu cevapladık. 

Budapeşte, Macaristan: Tuna’nın Kıyısında 

Orta Avrupa’nın en ilgi çekici duraklarından biri olan Budapeşte, kültürel derinliği, tarihi zenginliği ve gurme tatları ile mutlaka görülmesi gereken bir şehir. Macaristan’ın başkenti olan ve Tuna Nehri tarafından ikiye bölünen şehrin geçmişi üç bin yıl öncesine kadar uzanır. 

Zamanında Avusturya-Macaristan İmparatorluğu’nun da önemli bir parçası olan Budapeşte, 2. Dünya Savaşı’nda hayli zarar görmüş. Ancak olağanüstü bir çaba ile yeniden inşa edilmiş ve Doğu-Batı kültürlerinin kusursuz bir yansıması haline gelmiş. Budapeşte rüyası seni bekliyor, geç kalma! 

Kopenhag, Danimarka: Dünyanın En Mutlu Ülkesi 

Danimarkalılar için “dünyanın en mutlu halkı” deniyor. Danimarka’ya gittiğinde bunun sebebini rahatlıkla anlayabilirsin, çünkü ülkedeki refah seviyesi ve yaşam kalitesi çok yüksek. Kopenhag ise bu mutluluklar ülkesinin başkenti konumunda. 

Eski Dancada “tacirler limanı” anlamına gelen Kopenhag’daki ilk yerleşimin Taş Çağı’na kadar uzandığı, ancak şehrin 11. yüzyılda kurulduğu biliniyor. Sofistike sosyal yaşamı, tarihi yapıları ve İskandinav kültürü ile hayli dikkat çekici bir güzergah olan Kopenhag seyahatinde mutlulukla dolabilirsin!

Berlin, Almanya: Bohem Bir Macera 

Almanya’nın başkenti ve en büyük şehri Berlin; bohem ruhu, grafiti dolu köşeleri ve özgürlük kokan sokakları ile seni çağırıyor. Avrupa’nın önde gelen kültür ve sanat başkentlerinden biri olarak da kabul gören Berlin, multikültürel dokusu, müzeler adası ve hareketli gece hayatı ile gezginler açısından her daim çekici. 

Hem eğlenmek hem de sanat ile dolmak istiyorsan doğru Berlin’e! Bize güven, gittiğine pişman olmayacaksın. 

Berlin Uçak Bileti Ara

ucak-bileti

Aralıkta Balayına Nereye Gidilir: Aşk Sıcaklığında Rotalar

aralikta-balayina-nereye-gidilir

Aralık ayı, kış dönemi atmosferi yaşayarak evlenmek isteyenler için ideal bir zaman. Bu ayda evlenen sevgililer, romantizm dolu huzurlu köşelere gitme imkanına sahip oluyor. Çiftler için birbirinden çekici aralık ayı balayı yerleri ve tavsiyeleri hazırladık. 

Cenevre, İsviçre: Cenevre Gölü’nün Kıyısında 

Cenevre, eşsiz güzellikteki Cenevre Gölü’nün kıyısında, Rhone Vadisi’nde kurulmuş bir şehir. Fransız kültürünün hakim olduğu bölge; tarihi, kültürü ve lezzetleriyle meşhur. 

4000 yıllık bir tarihe sahip şehir, uluslararası kuruluşlara, organizasyonlara ev sahipliği yapıyor. Yılın her döneminde turistler tarafından ziyaret edilen bu şahane şehirde doğaya, temiz havaya, manzaraya ve gurme tatlara doyabilirsin. Unutulmaz bir balayı yaşamak için Cenevre seni bekliyor! 

Milano, İtalya: Tarihin ve Mimarinin Çekiciliği

İtalya’nın kuzeyinde bulunan Milano, sanatın, tasarımın, modanın ve şov dünyasının Avrupa’daki en önemli duraklarından. Özellikle mimari ve tarihi manzaralar açısından muhteşem bir şehir olan Milano, dünyanın Gotik stilde inşa edilmiş en büyük katedrali Duomo di Milano ile de hayli ünlü. 

İtalya’nın en zengin ve en gelişmiş merkezlerinden biri olan şehir, sunduğu sofistike hayat tarzı ile balayı çiftleri için oldukça uygun! 

Milano Uçak Bileti Ara 

ucak-bileti

Barselona, İspanya: Antoni Gaudi’nin Şehri 

Katalonya’nın başkenti Barselona, Madrid’den sonra İspanya’nın en büyük şehri konumunda. “Art Nouveau” akımının öncüsü olan ve modern sanatlara yön veren Antoni Gaudi’nin eserleri, keyifli caddeleri ve sıcak atmosferi ile ünlü Barselona, dünyanın en güzel şehirlerinden biri olarak kabul ediliyor. 

İspanya’nın cazibe merkezlerinden biri olan bu eşsiz şehir aynı zamanda popüler balayı duraklarından da biri. Dört mevsim yaşayan bu kentte sevgilinle romantizmin doruklarına çıkabilirsin. 

Aralık Ayı İçin Alternatif Rotalar: Farkını Yansıtmak İsteyenlere 

aralik-ayi-icin-alternatif-rotalar

Aralık ayında farklı türden maceralar yaşamak ve ilginç hikayelerin parçası olmak isteyenlere uygun rotalar da var. İşte, senin için seçtiğimiz alternatif rotalar:

Mineralnıye Vodı, Rusya: Kuzey Kafkasya’ya Doğru

Mineralnye Vody; Rusya’nın Kuzey Kafkasya bölgesinde bulunan ve doğal kaynakları ile dikkat çeken bir şehir. Rusya’nın ekoturizm bölgelerinden biri olan coğrafya, Kuzey  Kafkasya’daki en yeşil güzergah olarak ünlü.

Demir yollarının kesişim noktasında bulunan şehir, son yıllarda adından sıkça söz ettiriyor. Özellikle doğasever gezginler açısından ilgi çekici bir durak olan Mineralnıye Vodı, alternatif gezi rotaları arayanlara göz kırpıyor. 

Bişkek, Kırgızistan: İpek Yolu Üzerinde

Kırgızistan’ın başkenti Bişkek, ülkenin en büyük ve gelişmiş şehri. Bişkek özellikle Orta Asya’yı ziyaret etmek isteyen gezginlerin ilk durağı niteliğinde. 

Bir dönem Rusların elinde bulunan şehir, Sovyetler zamanında gelişmeye başlamış. Zaten şehirdeki kemerli yapılar ve planlama da Sovyetler döneminden kalma. Günümüzde hızla gelişmeye devam eden Bişkek, Orta Asya kültürünü ve yöresel yemekleri merak edenler için cazip seçeneklerden.

Kazablanka, Fas: Beyaz Şehir 

Atlas Okyanusu’nun kıyısında yer alan Kazablanka, ünlü filmlere mekan olmuş bir şehir. Fas’ın en büyük kenti olan Kazablanka, “Beyaz Şehir” olarak bilinir ve Afrika kıtasındaki en önemli finansal merkezlerin başında gelir.

Egzotik bir güzelliğe sahip olan şehir, Humphery Bogart ve Ingrid Bergman gibi bir dönemin yıldız isimlerinin oynadığı 1942 yapımı “Kazablanka” filmi ile ününe ün katmış. Kuzey Afrika’nın masalsı noktalarından birisi olan şehir, farklı kültürleri tanımak ve yerel halkın arasına karışmak isteyen seyyahlar için çok cazip. Kısacası aradığın alternatif bir rota ise Kazablanka tam sana göre!

Kazablanka Uçak Bileti Ara 

ucak-bileti


Bir cevap yazın