Amsterdam Seyahatinizi Klişelere Boğmak İçin 5 Öneri

Bir balıkçı köyünden harikalar yaratmış olan Amsterdam’ın dinamik yaşamı, tarihsel zenginliklerden, kültür sanata ve hareketli gece hayatına kadar, siz ne isterseniz onu yerine getirmenin sözünü veriyor. Ekonomik uçak bileti imkanları sayesinde gün geçtikte turist nüfusu artan bu sıra dışı şehrin ziyaretçi kafilesine siz de eklenmek istiyorsanız, gider gitmez yapmanız gereken bu ilk 5 şeyi gezi listenize eklemeyi unutmayın. Turist yoğunluğundan söz açmışken, Amsterdam’ı ziyaret etmek için en güzel zamanın nisan-mayıs ayları olduğunu da belirtelim. Belirtelim ki, gittiğinizde şehri saran lalelerin rengarenk büyüsü karşılasın sizi.

Central Station’dan Bisiklet Kiralayın
amsterdam
Havalimanından şehrin merkezine gidebilmek için en çok rağbet gören seçenek tren yolculuğu. Ama burada asıl önemli olan Central Station’ın Amsterdam gezisine başlamak için çok iyi bir lokasyon olduğu. Çünkü Amsterdam’da gezilecek olan kültürel ve turistik yerlerin nerdeyse hepsi bu alana sığmış durumda. Hele ki istasyondan bisiklet de kiraladınız mı tamamdır, Amsterdam tatiliniz resmen başlamış demektir. Bütün şehri saran bisiklet yolunda uzun uzadıya bir gezintiye çıkmak, Amsterdam seyahatinizin ilk adımı olmalı.

Dam Meydanı’nda Kısa Bir Tur Atın
amsterdam 2
Central Station’a sırtınızı dönün, karşınızda meşhur Dam Meydanı’nı bulacaksınız. Dikkatinizi ilk çekecek yer ise dünyanın 8. Harikası kabul edilen Royal Palace olacak, yani Flemek Kraliyet ailesinin yaşadığı yer. Hemen önünde bir fotoğraf çektirin. Kadraja güvercinler de girerse, Amsterdam’a yakışır bir kare yakaladınız demektir. Biraz kalabalıkta vakit geçirdikten sonra Nieuwe Kerk, Yeni Kilise’ye doğru gidin ve muhteşem gotik mimarisini seyre dalın. Meydanın hemen ortasında yer alan beyaz sütunu da merak ediyorsanız hemen söyleyelim: National Monument (Ulusal Anıt), 2. Dünya savaşında hayatını kaybedenler anısına dikilmiş.

amsterdam 3

Madame Tussauds’da Dünya Yıldızlarıyla Ahbap Olun

Angelina Jolie ile poz verip, Lady Gaga ile absürtlüğün sınırlarını zorlamak veya George Clooney’nin yanağına bir öpücük kondurmak istemez miydiniz? Birçok ünlünün gerçeğini aratmayacak derecede başarılı balmumu heykellerinin sergilendiği Madame Tussauds müzesi Amsterdam’da ziyaret edilmesi gereken yerlerin başında geliyor. Belki şansınız yaver gider ve Amsterdam sokaklarında gerçekten bu yıldızlarla da karşılaşabilirsiniz, belli mi olur?

Museumplein’de Sanata Doyun

amsterdam 4

Şehrin sembolleri arasında yer alan “Iamsterdam” yazısının önünde resim çektirmek için müzeler bölgesi olarak anılan Museumplein’i muhakkak gezi programınıza eklemelisiniz. Hollandalı dünyaca ünlü ressam Van Gogh’un 200’den fazla eserinin olduğu müze, Rijksmuseum ile Stedelijk Musem arasında yer alıyor ve yılda 1,5 milyon ziyaretçiyle oldukça popüler. Meşhur “The Yellowhouse” ve “Potato Eaters”in orijinallerinin de burada sergilendiğini ayrıca belirtelim. Amsterdam’ın modern sanat müzesi Stedelijk Museum’da ise Dumas, Pollock ve Kandinsky gibi sanatçıların eserleri sergileniyor. Rembrandt’ın meşhur “The Night Watch”, Johannes Vermeer’in “The Milkmaid’’ bulundurmakla gurur duyan Rijksmuseum’u ziyaret etmiş olmak, bu gezinizin bir gurur kaynağı olacak

Anne Frank’a Saygı Duruşunda Bulunun

amsterdam 5

Amsterdam’la özdeşleşmiş olan Anne Frank’ın acıklı bir hikayesi bulunuyor. 2. Dünya Savaşı sırasında gerçekleşen işgalde 4 kişiyle birlikte gizli bir bölmeye saklanan Anne Frank, kendisine hediye edilen günlükte yaşadıklarını anlatmaya başlar. İki yıl sonra polis baskınıyla toplama kampına gönderilen ve babası dışında herkesi kaybeden Frank’in günlüğü yıllar sonra basılır ve yaşadıklarıyla herkesin içini sızlatır. Anne Frank House’a yapacağınız ziyaret ile 14 yaşındaki bu küçük ve cesur kızın yaşadıklarına tanık olacaksınız.