“Çok değil, sadece 2-3 gün, temiz ama tertemiz; hani şöyle laciverte çalan berraklıkta bir denizde yüzmek için neler vermezdim!” cümlesini (ya da aşağı yukarı bununla aynı anlama gelen herhangi bir cümleyi) aşkla, şevkle, tutkuyla kuranlardan mısın sen de? Kur, çekinme! Bu istek her şehirli beyaz yakanın en makul haykırışı olarak kabul ediliyor günümüzde. Ama bil ki çok zor değil kalkıp gitmek ya da gitmeye karar vermek. Mesele nereye gideceğini bilmek. Şimdi sana öyle bir yerden bahsedeceğiz ki o cümlede geçen “laciverte çalan temizlik ve berraklığın” zirve noktasını göreceksin şu fani ömründe. Hani şarkıda da diyor ya “Altı üstü bir bilet parası, haydi koş gel bir cennet burası…” işte tam olarak öyle. Kıbrıs uçak biletini aldığın gibi, bu keşif dolu serüvene yolculuğa başlayabilirsin..

Kıbrıs’ın En Derin Sırrı Bafra

Otel teferruattır, aslolan içilesi denizidir!

Tamam, otelin konforu ve hizmeti çok da yabana atılacak şey değil elbette ama şair burada demek istiyor ki “Ey yolcu öyle bir denizde yüzeceksin ki bunun sarhoşluğuyla gerekirse bir taşı yastık yapıp yatmaya da razı olacaksın.”  Çünkü burası Bafra! Burada denize girmek neredeyse Maldivlerde ya da Seyşellerde denize girmekle eş değer. Bir kere Bafra’nın koyu mavi berrak denizinde yüzdükten sonra bir daha sen eski sen olmayacaksın. Mümkün olsa denizi alıp yanında götürmek, hiç olmadı bir bardağa doldurup içmek isteyeceksin. Gel gör ki Bafra otellerinin şöhreti de en az denizi kadar etkileyici, o da aşağıdaki bölümün konusu.

Nerede ki bu Bafra

Nerede ki bu Bafra?

Kuzey Kıbrıs’ın Mağusa ilinin İskele ilçesine bağlı bir köy Bafra. Kıbrıs haritasını gözünün önüne getirdiğinde hani doğuya doğru ok gibi uzanan kısmı var ya, işte orada. Merkezden uzakta ve Bafra Turizm Bölgesi çalışması kapsamında yapılan otelleri saymazsak kuş uçmaz kervan geçmez bir yerde. İyi ki de öyle. Denizini bu kadar eşsiz yapan şey de bu ıssızlık. Kıbrıs Ercan Havalimanı’na indikten sonra seni oteline götürecek servisin keyfini çıkarmaya bak, yol biraz uzun.

Bu bölgede konaklamak için tercih edilebilecek en iyi oteller Kaya Artemis ve Nuh’un Gemisi otelleri. Özellikle Kaya Artemis’in 250 metre uzunluğundaki altın kumlu plajı ve denizin ortasına kadar uzanan upuzun iskelesi bu dünyayla bağlantını koparıp atacak ve seni bir masal kahramanı yapacak.

kıbrıs

Hadi plan yapalım!

Şimdi hemen önümüzdeki en yakın müsait tarih için flypgs.com’dan Kıbrıs’a ucuz uçak bileti alıyoruz ve hemen ardından Bafra’daki bütçemize ve hayalimize en uygun otelde yer ayırtıyoruz. Daha sonra eğer varsa otelin ulaşım imkanlarından yararlanıyoruz ya bölgeye servis imkanlarını öğreniyoruz ya da en konforlusundan bir araç kiralama yapıyoruz. Cumayı da içine alan “long weekend” denilen uzun hafta sonu Bafra’ya imzanızı atmaya yeter de artar bile. 50 faktörlük güneş kremlerinizi unutmayın, Kıbrıs güneşi başka bir şeye benzemez!