“Masallar Şehri: Amsterdam” şeklinde bir başlık atıp uzun uzun Amsterdam’ın güzelliklerini anlatmaya odaklanabilirdik. Evet, o bir masal şehri fakat masalların da bir bedeli var ve bu konu üzerine biraz düşündük. Kuzeyde bulunan diğer şehirler gibi pahalılığıyla ünlü olmasa da ucuz bir şehir de sayılmaz burası. Bu durum keyfini bozmasın, düşük bütçe ile de Amsterdam’ın hakkını verebilirsin. Dikkat etmen gereken birkaç nokta var.

Uçak Bileti Şart

Amsterdam gezisinde çok para harcamanın ilk kuralı ucuz uçak biletidir. Amsterdam ucuz uçak bileti ayarlayarak, Amsterdam turunu yolun başında ucuza getirebilirsin. Şanslıysan özel promosyonlara denk gelirsin. Fakat işini garantiye almak istiyorsan ucuz uçak biletini önceden almanda fayda var. Çünkü uçakta boş koltuklar azaldıkça genellikle fiyatlar artar.

ucak-bileti

Konaklamayı Aradan Çıkar

Amsterdam’da ucuz konaklama imkânı bulabilirsin. Fakat burası turistik bir şehir, bunun için iyi araştırma yapman gerekiyor. 5 yıldızlı otellerden hostellere, kiralık ev ya da odalara kadar farklı alternatifleri bütçene göre değerlendireceksin elbet ama seninle bir konu hakkında konuşmak istiyoruz. Şehir merkezinde yer alan tarihi köşklerden yapılmış butik otellere dikkat. Fiyatları biraz yüksek olabiliyor. Kalabalık seni rahatsız etmeyecekse hostelleri tercih edebilirsin. Fakat unutma Amsterdam’ın hostelleri yaz ve bahar aylarında hep full kapasite çalışır. Açık konuşalım, Amsterdam’da ulaşım ucuz değil. O yüzden şehrin çok dışında konaklarken bir düşün. Eğer bunda ısrarcıysan mutlaka önceden toplu taşıma hattının hem çalışma saatlerini hem de otelin durağa olan mesafesini kontrol etmelisin. Çünkü taksi ücretleri canını sıkacak kadar yüksek olabilir.

En Ucuza Yemek Yeme Yöntemleri

Amsterdam’da yemekler çok çeşitli ve porsiyonları oldukça bol. Fakat bu porsiyonların ucuz olduğunu söyleyemeyiz. Yine de kısmen ucuza yemek yiyebileceğiniz alternatifler de var. Bunun için önce turistik yerlerden uzak durmalısın. Amsterdam’ın ara sokaklarını keşfederek öğrencilerin tercih ettiği sevimli mekanlar bulabilirsin. Bu minik restoranlar gün içinde farklı menülerde promosyon da uyguluyorlar. Özellikle merkez istasyon civarında bulunan tezgâhlardan uygun fiyatlarla deniz mahsullü sandviçleri tavsiye ederiz. Amsterdam denince akla gelen Albert Heijn’larda vakumlu paketlerde meyve ve sandviçler de atıştırma alternatiflerin arasında bulunabilir.

amsterdam-yemek

Ve Alışveriş

Amsterdam’da alışverişin en keyifli hali vintage pazarlar. Sadece pazartesi günleri öğlene kadar açık olan Noordermarkt, pazar günleri dışında her gün kurulan Waterlooplein hesaplı alışverişin adresi. Farklı hediyelik eşyalar, eski plaklar, vintage çanta ve kıyafetleri mağazalardan çok daha uygun fiyatlara bulabilirsin. Bunun dışında Amsterdam’da 2. el kıyafet mağazaları çok ünlü. Hem de bu mağazalar diğer mağazalar kadar modern. Netherlands içindeki Laura Dols, I Love Vintage ve Wini bu mağazalardan birkaçı.