Uzak bir coğrafyada ama bize çok yakın! Bu ikilemi bizimle tanıştıran bir Orta Asya kenti, Bişkek. Doğası, köklü kültürü ve sempatik insanları ile zaten bildiğin bu rotanın detaylarına, Bişkek ucuz uçak biletlerini araştırmadan önce göz atmalısın. Böylece seni harika bir deneyimin beklediğini kendine bir kez daha kanıtlamış olacaksın. Haydi, hazırsan Bişkek’in ayrıntılarına doğru ufak bir gezintiye çıkıyoruz!

 Vize Derdinden Muafsın

Belirli rotalarda yaşadığımız vize muafiyeti Kırgızistan için de geçerli. Bu yüzden çat kapı Bişkek’e gidebilirsin. Bişkek’e vardığında, 5 iş günü içerisinde pasaportun ile birlikte Devlet Kayıt Hizmeti Başkanlığı’nda kayıt yaptırdıktan sonra, ‘vizesiz’ ve ‘süresiz’ olarak Bişkek’te kalabilirsin. Zaten kolay vize vermesiyle bilinen Kırgızistan, bu yönü ile diğer dünya vatandaşlarını da kendine kolayca çekebiliyor. Yani, vizesiz seyahat yapılacak yerler arasında bulunan Bişkek’i ertelemen için hiçbir neden yok.

Bişkeke Vizesiz Seyahat

Ekonomik Bir Tatil Seni Bekliyor

Bişkek; ulaşım, konaklama, çarşı ve pazar bakımından ucuz bir kent. Fakat giderek bir turizm kentine dönüştüğü için birkaç yıl sonra bu ucuzluktan giderek uzaklaşacağını düşünüyoruz. Şimdilik burada ekonomik tatilin tadını çıkartabilirsin. Ayrıca zamanın varsa, Rusçayı en uygun fiyatlara öğreneceğin kent kesinlikle burası. Çünkü burada Kırgızca ve Rusça dilleri hâkim olduğu için pratik yapma şansın da olacak.

Ekonomik Tatil

Alışveriş Keyfini Sonuna Kadar Çıkarmalısın

Bişkek’te alışveriş yapmak bütçen açısından akıllıca bir hareket olacaktır. Çünkü yiyecekleri daima tazedir ve kıyafetler de oldukça hesaplıdır. Burada pazarlık yapman için illa onların dilini konuşman gerekmez. Çünkü burası, çok dilli bir ülke ve seni bu konuda hiç yadırgamayacaklardır. Türk vatandaşlarına olan sempatilerini de bu çarşı ve pazarlarda görebileceksin. Yaptığın hesaplı alışveriş, eşyalarını taşıtma noktasında sana pahalıya patlayabilir. Ekstra masraf yapmak istemiyorsan, eşyalarını kendin taşımalısın.

Bişkek'te Alışveriş

 Hatırı Sayılır Bir Gece Hayatına Hazır Ol

Bişkek’ten bir Berlin performansı bekleme fakat beklentilerini de çok düşük tutma. Bişkek gece hayatı, kentte öğrenci nüfusunun yüksek olmasından dolayı bir hayli renkli. Üstelik burada bolca Türk vatandaşı ile karşılaşabilirsin. 12 Bar, Retro Metro ve Navigator Bişkek’in en ünlü eğlence mekânları arasında.

Bişkek Eğlence Mekanları

Aç kalman İmkânsız

Bişkek yemeklerinde; Rus, Türk ve Orta Asya lezzetlerine sıkça rastlarsın. Bu kadar çeşitliliğin içinde ilginç lezzetler denemek istersen, Türk lezzetlerine de sığınabilirsin. Özellikle Türk restoranlarında pide çeşitleri ve şiş kebap bolca karşına çıkacak. Farklı lezzetler için Kırgız laghman, kuurdak  ve Rus çorbası lezzetli bir seçim olacaktır.

Kırgız Laghman Yemeği

Kesinlikle Güvenli Bir Rota

Bişkek stressiz ve güvenli bir şehir. Bir protestonun içine düşmedikçe kaos ortamını görmen çok zor. Bu yüzden gidilecek güvenli seyahat noktaları arasında Bişkek’i de dâhil edebiliriz. Bişkek’e gidip,  kendi evindeymiş gibi hissedebilirsin.