Kültür, sanat, eğlence dolu kıpır kıpır bir şehir Barselona. Katalan kültürünün rüzgârına; caddelerinde, müziklerinde, restoran ve mimarisinde kapılabileceğin harika bir rota. Barselona restoranları, alışveriş merkezleri ve Gaudi’nin hayat verdiği mimari eserler ile seni ucuz uçak bileti alma konusunda yeterince ikna edecektir. Barselona’da sürprizler bitmez, ziyaretçilerinin karşısına onları şaşırtacak şeyler çıkarmaya bayılır. Mesela gezginlere ücretsiz olarak faydalanabilecekleri aktiviteler sunar. İşte, “Barselona kalp ben” diyebileceğin ve senden hiçbir karşılık beklemeyen o aktiviteler.

1- Pazar Günleri Öğleden Sonra Müzelere!

Barselona’da pazar günü saat 15.00-20.00 arasında müzeler ücretsiz. Tabii ki bu güzel haber her müze için geçerli değil. Picasso’nun hayatına ve eserlerine adanmış Picasso Müzesi, arkeolojik kalıntıların bulunduğu Barcelona Tarihi Müzesi ve Katalonya Ulusal Sanat Müzesi bu güzel haberi kapsıyor. Öğleden sonra bu müzelere uğrayarak; Barselona sanatı, tarihi ve kültürü hakkında ücretsiz olarak bilgi alırken, keyifle zaman geçirebilirsin.

Müzeler

2-İyi ki Varsın Antoni Gaudí Dedirten Eserlere Ziyaret

Barselona mimarisinin yaratıcısı olarak addedilen Antoni Gaudi’nin eserlerini muhakkak görmelisin. Şehrin siluetini oluşturan yeteneğin yapıtları o şehir için ayrı önemli. Barselona’nın önemli yapıları bu mimarın ellerinden çıkmış. Fakat Barselona denince hem parkı hem de açık hava müzesini andıran Park Guell’e ayrıca gitmelisin. Monumental Zone harici ücretsiz olan parkta, nefes kesen yapılar ve rengârenk mozaikler seni bekliyor. Ayrıca kenti tepeden de izleyebiliyorsun. Bizce Antoni Gaudí’nin bedavasever ziyaretçileri için yaptığı en iyi şey.

Antoni Gaudí

3- Plajların Keyfini Çıkartma Özgürlüğü

Barselona’nın sahil şeridi boyunca uzanan kumları üstünde renkli havlular ile dolup taşan plajları ücretsiz. Gezmekten yorulduysan ya da sıcaktan bunaldıysan, sorgusuz sualsiz serin sulara kendini atıyor ve kulak-kitap sponsorluğunda, hem şehrin hem deniz-kum- güneşin tadını çıkarabiliyorsun. Icaria Plajı, Mar Bella Plajı bu plajların arasında en popüler olanı.

Barcelona plajları

4- Bir Barselonalı Edasında Ciutadella Parkı Keyfi

Ciutadella Park, şehir merkezindeki bir doğa harikası. Ağaçların arasında piknik yapabileceğin, yürüyüşlere katılabileceğin ya da çimlerde uzanıp şekerleme yapacağın bir alternatif. Güzel bir gölü, başarılı yeşillik alanı ve etkileyici bir havuzu bulunuyor. Hafta sonlarında burada konserler, jogging ve dans grupları, jimnastikçiler ve hatta çocuk animasyonlarıyla karşılaşabilirsin. Ciutadella Parkı’nın sunduğu küçük mutluluklar, seyahatine büyük neşe katabilir.

Ciutadella Park

5- Ücretsiz Yürüyüş Turları

Barselona dümdüz bir coğrafya ve görülmesi gereken yerlerin hemen hepsi birbirine çok yakın. Bu yüzden bir Barselona turu en iyi yürüyüşlerle değerlendirebilir. Üstelik bunu ücretsiz olarak gerçekleştiren yürüyüş grupları da bulunuyor. Katılacağın bu turlarda, rehber desteği bile bulunuyor. Fakat bu turlar çok kalabalık oluyor şimdiden uyaralım.

Yürüyüş Turları

6- İçecek Alana Tapas Bedava!

İspanya mutfağı için tapas çok önemli. Hatta en çok tercih edilen yiyecekler arasında bulunduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Fakat Barselona’da, tapasın her yerde ücretsiz olduğunu söylemek yanlış olur. Ama içecek alan herkese, tapas ikram eden barlar da mevcut. İçeceklerinin yanına minik bir ikram tabağı geliyor ve tapas lezzetlerini bedavaya getirebiliyorsun! Sur, Bar Atrapatapa ve Bar Mingus bu uygulamaya sahip barlardan birkaçı.

Tapas Bedava

7- Açık Havada Bir Film Patlatmak

Bu maddeden yararlanmak için Barselona’da sık sık düzenlenen film festivallerine denk gelmelisin. Dalga sesleri ve ayaklarına serilen kum ile kumsalda açık hava sinema keyfini yaşamak ücretsiz etkinlikler arasında. Perşembe ve pazar akşamları Sant Sebastià sahilinde bağımsız filmler gösteren Sinema Lliure sinemasına uğramalısın. Gandules Çağdaş Kültür Merkezi avlusunda oluşturulan açık hava sinemasında da aynı avantajı yakalayabilirsin. Genellikle turistleri hedef alan bir etkinlik olduğu için, filmlerin hemen hepsi İngilizce alt yazılı olarak yayınlanıyor.

Summary